Vos kelios dienos iki 2022-ųjų Kauno kultūros centre buvo atidaryta šokėjo, trenerio Česlovo Norvaišos paroda „Tigras“, kuri veikė iki pat sausio 11 dienos.
„Atėjo tigro metai. Metai, kurie atgaivino prisiminus, kai mudu su Jūrate turėjome galimybę prisiglausti prie to galingo ir nuostabaus žvėries kūno. To meto Kauno zoologijos sode, kuomet ruošiausi filmuoti medžiagą apie lietuviškąjį Mauglį, administracija mums leido aktyviai stebėti ir šefuoti usūrinio tigro vardu Iksas gyvenimą – nuo tigriuko iki suaugusio tigro. Būtent tai įkvėpė mane tigro metams nupiešti jų portretus“, – parodos anotacijoje rašė Česlovas Norvaiša.
Portalui Žmonės.lt Č.Norvaiša pasakojo, kad kartu su žmona Jūrate jis beveik kasdien aplankydavo Kauno zoologijos sode augusi ir pamiltą tigrą Iksą.
„Kartu su Jūrate jį vedžiodavome, glostydavome, bendraudavome. Kai jis užaugo ir buvo laikomas su dideliais tigrais, net ir tada mus prisimindavo – prieidamas apuostydavo ir tada pradėdavo atsargiai meilikauti.
Iksas buvo gana ramus, tik paūgėjęs norėdavo žaisti. Įsivaizduojate, kokie tigro žaidimai, kai jis beveik tavo ūgio... Tačiau jis niekada nerodė savo nagų ir ilčių! Tik kartą Jūratę buvo prispaudęs narve – tada jis palaižė jos veidą su šiurkščiu katino liežuviu, sunaikindamas visą kosmetiką“, – su Žmonės.lt prisiminimais dalijosi Česlovas ir pridūrė, kad galiausiai Kauno zoologijos sodas tigrą pardavė Kanados cirkui ir nuo to laiko Norvaišai apie pamiltą gyvūną nieko negirdėjo.
Nors draugystė su tigru prasidėjo iš idėjos pastatyti filmą apie lietuvišką Mauglį, galiausiai filmas išleistas nebuvo – jo nepatvirtino Lietuvos kino studija. Kaip bebūtų, iš to laikmečio liko patys gražiausi atsiminimai, kurie ir nulėmė Č.Norvaišos parodos idėją.
„Nusprendžiau Ikso garbei ir artėjantiems tigro metams nutapyti dvylika paveikslų. Kadangi mėgstu piešti įvairius gyvūnus, man tai nebuvo visiškai nauja patirtis. Visa paroda gimė per du mėnesius“, – pasakojo Česlovas ir atskleidė, kad į pagalbą atskubėjo taip pat menui artimas 30-metis anūkas Vytis.
„Jis man padėjo maišyti dažus, atlikti tam tikrus sudėtingesnius potėpius“, – pridūrė sportinių šokių treneris.
Piešdamas tigrus Česlovas pastebėjo, kad ir patys žmonės yra be galo panašūs į šį gyvūną. „Reikalui esant tampame galingais ir drąsiais, mokančiais mylėti ir ginti tuos, kuriuos mylime. Taip pat minkštais ir šiltais, burkuojančiais ir šnypščiančiais, niekada nerodantiems savo jėgos tiems, kuriais pasitikime, tačiau primenantys, kad turime iltis ir nagus“.
Kadangi paroda jau baigėsi, Č.Norvaišui teko paveikslus nukabinti. Šokėjas atskleidė, kad vieną paveikslą parduos susidomėjusiam vyriškiui, o kitus įteiks Kauno savivaldybei bei artimiems draugams.
„Sakiau, kas turės mano pieštą tigrą, tam ir metai bus geri“, – šypsojosi Č.Norvaiša ir patikslino ne visiems žinomą faktą, kad tigro metai prasideda ne nuo sausio, o nuo vasario pirmos dienos.
Tiesa, ne daugelis žino, kad Česlovas parkeriu piešia ir žmonių portretus, o vėliau juos įteikia ant popieriaus įamžintiems veikėjams.
„Mano darbų pilna visame pasaulyje. Per įvairias varžybas užsienyje portretus įteikiu kolegoms teisėjams. Tikriausiai jau visi turi“, – kalbėdamas su portalu Žmonės.lt prasitarė garsus Lietuvos sportinių šokių šokėjas Česlovas Norvaiša, kurio talentų gausą papildo ir meniškas žvilgsnis, gebėjimas piešti bei tapyti.