Statistiškai kūrybiškesni ir vidutiniškai surenka aukštesnį intelekto koeficiento balą – mokslininkų tyrimų duomenimis, tokie yra kairiarankiai. Bėgant metams gebėjimas valdyti kairę ranką geriau nei dešinę buvo laikomas ir šėtono paženklinimu, ir neurozės simptomu, ir polinkiu į nusikalstamumą ar net homoseksualumą.
Vis dėlto, 1996-aisiais pagaliau buvo atsižvelgta į kairiarankius – į daugelį metų trukusią jų diskriminaciją, į tai, kad daugelis darbo priemonių nėra pritaikytos jų poreikiams – ir buvo pradėta minėti Tarptautinė kairiarankių diena.
Kairiarankių netrūksta ir tarp Lietuvos garsenybių: tai legendinis krepšininkas, verslininkas Šarūnas Marčiulionis, krepšininkai Domantas Sabonis, Donatas Motiejūnas, plaukikė Rūta Meilutytė, operos solistas Liudas Mikalauskas, aktorius Juozas Gaižauskas, dainininkės Giedrė Kilčiauskienė, Monika Linkytė, Iglė Bernotaitytė, dailininkas karikatūristas Rimas Valeikis, „radistas“ Jonas Nainys, pedagogė Austėja Landsbergienė, žurnalistas Kristupas Krivickas ir kt.
Radijo ir televizijos laidų vedėjas, didžėjus Jonas Nainys tikina, kad jam gyvenime nusišypsojo laimė – rašyti jis gali ir dešine, ir kaire rankomis. „Aš esu ir toks, ir toks. Aš nežinau, kaip tai įvyko, tiesiog vaikystėje pastebėjau, kad rašau su dešine kaip normalus vaikas, bet jeigu pasiimu kamuolį krepšiniui ar kvadratui, tai visada kaire ranka“, – pasakoja didžėjus.
Vis dėlto, kaip teigia J.Nainys, jo kairė ranka visada buvo stipresnė, nes sportui rinkdavosi būtent ją, todėl, matyt, labiau yra kairiarankis. „Iškart jausdavau, kad man su ja paprasčiau, – pasakoja vyras. – Todėl galbūt kairioji labiau valdo mano gyvenimą.“
Anot didžėjaus, visada daugiau tekdavo rašyti dešine, o piešti su kaire. „Su abiem negražiai rašau“, – besijuokdamas priduria J.Nainys. Visgi piešti pavykdavo labai gražiai būtent kaire ranka. „Daugybę metų lankiau dailės būrelį, tai ir tapydavau, ir piešdavau su kaire, dabar jau, aišku, visi įgūdžiai prarasti“, – mano atlikėjas.
Tiesa, J.Nainys prisimena vieną atvejį, kai studijų metais tekdavo daug rašyti. „Kai reikėjo filosofijos paskaitas konspektuoti, tai, kai pavargdavo dešinė, iškart keisdavau į kairę“, – pasakoja vyras.
Žinomas didžėjus džiaugiasi, kad yra labai nedaug žmonių, save identifikuojančių kaip dešiniarankius ir kairiarankius. „Tai aš šiuo atveju pakelti galvą“, – juokiasi pašnekovas.
Dainininkė Monika Linkytė – taip pat kairiarankė. Kaip pasakoja žymi mergina, nepatogumų dėl to kasdienybėje ji nejaučia.
„Tai, kad esi kairiarankis, manau, šiais laikais nėra bėda. Anksčiau – taip, pavyzdžiui, mano mama buvo kairiarankė, kai mokėsi rašyti, visada imdavo rašiklį į kairę ranką. Kadangi tuo metu buvo susidariusios nuostatos, kad būtina rašyti tik dešine ranka, tai ją permokė“, – pasakoja atlikėja.
Monikos, kaip ji pati teigia, niekas net nemėgino mokyti dešine – ji iškart intuityviai ėmė rašiklį į kairę ranką ir tai tebedaro dabar. Tiesa, mergina abejoja tokia statistika, esą, visi kairiarankiai yra kūrybiškesni. „Gal mes labiau užsispyrę“, – svarsto ji.
Anot M.Linkytės, tiek dešiniarankiai, tiek kairiarankiai yra vienodai apdovanoti talentais. „Tik juos reikia mokėti atpažinti, o pažinti savo talentus reikštų pažinti save. Žmonės iš viso nelinkę savęs pažinti. Man atrodo, kad čia yra didesnė problema, gal ji kažkiek susijusi, bet netikiu, kad susijusi su ta ranka, su kuria rašai“, – mano dainininkė.
Žymūs Lietuvos ir užsienio kairiarankiai – galerijoje: