Tarptautinę dieną prieš homofobiją žinomi žmonės dalijasi gyvenimiškomis istorijomis

Šiandien minint Tarptautinę dieną prieš homofobiją „išgir̃stì“ iniciatyvos organizatoriai pristato vaizdo pasakojimų seriją, kurioje LGBT* – homoseksualūs, biseksualūs, kiti neheteroseksualūs ir translyčiai žmonės ir jų artimieji, draugai dalinasi savo istorijomis.
Agnė Grigaliūnienė, Dominykas Vaitiekūnas, Eglė Daugėlaitė
Agnė Grigaliūnienė, Dominykas Vaitiekūnas, Eglė Daugėlaitė / Žmonės.lt nuotr.

„Aš galvoju, kad vienareikšmiškai reikia apie tai kalbėti ir man labai norisi kalbėjimo per konkrečias istorijas“, – sako viename iš pasakojimų savo patirtimi pasidalinęs psichologas, emocinės paramos tarnybos „Jaunimo linija“ vadovas Paulius Skruibis.

Psichologas pastebi, kad jam kalbėti tokiomis temomis yra svarbu tiek asmeniškai, tiek profesiniu požiūriu.

„Pavyzdžiui, yra rekomendacija psichologams, dirbantiems su LGBT* žmonėmis, suprasti diskriminacijos įtaką LGBT* žmonėms. Tai – abstrakti frazė, bet man ji nėra abstrakti, nes suprantu, kad kai toks žmogus pas mane ateina, tai tikriausiai jam gyvenime teko susidurti su daugybe įvairių situacijų, krūvio ir aš žinau apie tai“, – teigia Paulius Skruibis ir pastebi, kad tam įtakos turėjo nuo pat paauglystės iki dabar aplinkoje esantys artimi žmonės ir draugai, kurie priklauso LGBT* bendruomenei.

VIDEO: "išgirsti" patirtys (tyzeris)

Vienuolikoje vaizdo pasakojimų savo gyvenimiškomis istorijomis dalinasi ir keletas žymių asmenų, tarp kurių: operos solistas Rafailas Karpis, aktorius, dainininkas ir laidų vedėjas Dominykas Vaitiekūnas, komunikacijos agentūros „OLIVE“ vadovė Agnė Grigaliūnienė, LRT laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėja Eglė Daugėlaitė ir kiti. Šiandien pristatomos pirmosios keturios vaizdo istorijos, likusios pasirodys jau artimiausiomis dienomis.

Viena iš platformos „išgir̃stì“ komandos narių Alvyda Šinušaitė pastebi, kad šiomis temomis dažnai kalbama išlaikant tam tikrą atstumą – sukuriama iliuzija, kad „tai“ nesusiję su Lietuvos visuomene. „Labai lengva nematyti, kad LGBT* žmonės gyvena toje pačioje visuomenėje. „Jie“ – tai „mes“, nes taip pat kasdien mokosi, dirba, švenčia, keliauja, tiki... Taip pat džiaugiasi ir liūdi – tai patvirtina žmonių istorijos, kuriomis jie pasidalino prieš kamerą. Svarbu girdėti šias patirtis, nes supranti – tai tikri gyvenimai, kurie liečia kiekvieną“, – sako A.Šinušaitė.

Jai antrina savo istorija pasidalinusi šešiasdešimtmetė Elvyra, kuri su homoseksualiais žmonėmis savo darbe susidūrė daugiau kaip prieš tris dešimtmečius. „Tikrai verta ir reikia kalbėti. Svarbu, kad savo asmenine patirtimi pasidalintų tiek jaunesni, tiek vyresni žmonės. Ypač dabar, kai, mano supratimu, tikrai judame į priekį“, – teigia moteris, kuri prieš keliolika metų su savo šeima dalyvavo artimo homoseksualaus draugo ir jo partnerio vestuvėse.

Platformos „išgir̃stì“ vienas iniciatorių Augustas Čičelis džiaugiasi, kad savo patirtimi sutiko pasidalinti tiek LGBT*, tiek jų artimos aplinkos žmonės. „Daugelis turime draugų, dėl kurių saugumo mums neramu. Norime padėti, kad mums brangūs žmonės galėtų būti atviri be baimės, – sako A. Čičelis ir paaiškina, kad nebuvo ieškoma vien skaudžių ar dramatiškų išgyvenimų. – Suprantame, kad patirtys yra labai įvairios, dažnai ir džiuginančios bei suartinančios – tai ir atskleidžiame vaizdo istorijose. Žmonės tiesiog dalinasi tuo, kas jiems svarbu.“

Projekto dalyvė Laima teigia, kad kuriant saugią aplinką sau, svarbu neužsidaryti nuo visuomenės. „Saugumas negali tapti kokonu, tai negali būti tiesiog didesnė spinta, kur tu skaitai tik tai tuos laikraščius ir žurnalus, kurie tau nesukelia blogų emocijų. Žiūri tik pozityvias laidas, bendrauji tik su tas žmonėmis, kurie reaguoja pozityviai. Reikia nuolat sau kelti užduotį išeiti iš tos komforto zonos ir plėsti saugumo erdvės ribas. Tai tą aš dabar ir darau“, – dalinasi Laima, kuriai priimti save ir „išeiti iš spintos“ prireikė septyniolikos metų.

Kitas projekto dalyvis Justas pabrėžia, kad svarbu skirti LGBT* žmonių matomumą nuo „demonstravimosi“. „Neretai LGBT* žmonės yra spaudžiami dėl to, kad jie neva demonstruojasi. Tačiau aš manau – tai parodymas, kad tokie žmonės egzistuoja. Mes nesame paslėpti nuo visuomenės. Kai pamatai, kad esi ne vienas ir kad net ir kažkur toli, už jūrų marių, yra tokių pačių žmonių kaip tu – viskas atrodo kažkaip geriau ir net lietinga diena atrodo šviesesnė”, – mintimis dalinasi dvidešimtmetis ir priduria, kad susikurti saugią aplinką nebuvo lengva.

„Išgir̃stì“ – tai asociacijos „In corpore“ ir draugų įgyvendinamos iniciatyvos „Jungiantys balsai“ dalis. Šios informacinės ir socialinės interneto platformos tikslas – teikti kokybišką informaciją skirtą LGBT* ir juos supantiems žmonėms bei sukurti saugią aplinką, kurioje būtų galima dalintis asmeninėmis patirtimis.

Platformą sudaro pagrindinės keturios dalys. Informacijos portalas „isgirsti.lt“, kur glaustai ir sistemingai pateikiama informacija, galinti dominti jaunus LGBT* žmones, taip pat jų šeimos narius, draugus ir emocinės paramos teikėjus. Emocinės paramos dėžutė, kur elektroniniu paštu pagalbą teikia „Jaunimo Linijos“ parengti savanoriai. Taip pat socialinė erdvė „Facebook“ tinkle – www.facebook.com/isgirsti, kur publikuojamos gyvenimiškos LGBT* istorijos. Projekto rengėjų sukurti ar žmonių savarankiškai atsiųsti video pasakojimai talpinami socialiniame „Youtube“ tinkle.

VIDEO: "išgirsti" patirtys - Elvyra
VIDEO: "išgirsti" patirtys - Laima
VIDEO: "išgirsti" patirtys - Justas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų