Jei būčiau laisva, labai norėčiau nueiti į pasimatymą su translyčiu vyru

Man visada kilo slapti klausimai galvoje – ką aplinkiniai galvoja apie susitikinėjimą su translyčiais asmenimis? Ar jiems lyties keitimas vis dar yra tabu? Ar kitų akyse translytės moterys yra moterys, o translyčiai vyrai yra vyrai? O kaip apie padėtį Lietuvoje? Ar translyčiai žmonės gali Lietuvoje gyventi saugiai ir jaustis pilnavertiškai?
Zofija Palenta
Zofija Palenta / Asmeninio albumo nuotr.

Taip pat išsiduosiu, kad ne kartą mąsčiau, jog jei būčiau laisva – labai norėčiau nueiti į pasimatymą su translyčiu vyru. Manau, kad mes vienas kitą geriau suprastumėme ir su laiku pasikeitė mano požiūris į kūną. Kitaip sakant, man nebe patinka tiesiog vyrai. Kalbu tik apie kūną. Mane traukia vyriškumas. Ir čionais nekalbu apie lytinius organus.

Gal esu tiesiog jauna, o gal – tiesiog atvira. Su laiku supratau, kad įsimylime ne kūnus, o asmenybę. Tad nesusilaikiau. Nusprendžiau išsiduoti apie galvoje kylančius klausimus ir įsitikinti, ar apie tai negalvoju tik aš viena.

Taigi, savo instagramo paskyroje sukūriau apklausą, kurioje dalyvavo daugiau nei du tūkstančiai mano sekėjų. Tai mane paskatino padaryti ir paskutiniu metu gautos žinutės, kuriose moterys kalbėjo, kaip pamažu leidau joms suprasti, kad translyčiai asmenys yra tiesiog žmonės. Kaip ir kiekvienas kitas asmuo. Kovojantis su savo demonais ir susiduriantis su kasdienėmis problemomis. Ar netgi – dar labiau įkvepiantys savo drąsa, mat pastarieji susiduria su visuomenės stereotipais, kritika, apkalbomis, transfobija, bet ryžtasi gyventi tikrąjį – nesumeluotą gyvenimą.

Tad, nesivaržydama uždaviau keletą klausimų ir nekantrauju stulbinančia ir mane pačią pribloškusia statistika pasidalinti su YPATINGOMIS.

Šis balsavimas ir statistika man suteikė labai daug vilties ir džiaugsmo matant, kokia jauna Lietuva auga ir kaip keičiasi žmonių požiūris į translyčius asmenis.

Prieš skelbiant rezultatus, noriu paminėti, jog balsavime dalyvavo daugiau nei du tūkstančiai mano instagramo paskyros sekėjų. Mano auditorijos amžiaus vidurkis yra 18–24 metų amžius, 88% moterų, ir iš visų 17 526 sekėjų net 72% gyvena Lietuvoje.

Ar manai, kad trans vyrai yra vyrai ir translytės moterys yra moterys? Į klausimą atsakyti išdrįso 1274 mano Instagram paskyros sekėjų ir net gi 84 procentai pasisakiusių pasisako, jog jų akyse translyčiai vyrai yra vyrai, kaip kad translytės moterys yra moterys.

Ar eitum į pasimatymą su trans vyru arba trans moterimi? Iš viso balsavo 1185 žmonių ir net 61 procentų teigė, jog taip.

Jei taip, ar galėtum su translyčiu žmogumi kurti bendrą šeimą? Į klausimą sureagavo 787 balsavimo dalyvių ir net 71 procentų pasisakė, jog taip, kas mane labai pradžiugino, todėl norėjau sužinoti ir suprasti, kodėl.

Kodėl taip arba ne? Iš 600 pasisakiusių beveik 500 atsakė, kad svarbiausia ne lytis, o asmenybė arba jog trans vyras yra vyras, kaip kad trans moteris yra moteris. Pasitaikė panseksualių bei biseksualių asmenų ir tų, kurie(-ios) norėtų susipažinti draugiškai arba jiems/joms yra tiesiog smalsu. Iš 100 likusių, beveik 20 žmonių pasakė ne todėl, nes yra santykiuose. Iš likusių pasisakiusių atsakė neigiamai, nes neįsivaizduoja bendrų santykių arba seksualinio gyvenimo su translyčiu žmogumi.

Kaip reaguotum, jei tau artimas žmogus prisipažintų esantis translytis? Iš daugiau nei 500 pasisakiusių į šį klausimą net 99 procentai pasisakė, jog pilnai palaikytų ir džiaugtųsi, jog žmogus pasirinko gyventi savo tikrą gyvenimą bei išdrįso prisipažinti.

Kaip manai, ar Lietuvoje translyčiai žmonės gali jaustis saugiai ir pilnavertiškai? Šioje diskusijoje balsavo net 1461 ir tik 11 proc, t.y. 165 žmonės pasisakė teigiamai, kas iš tiesų nuvilia, tačiau…

Asmeninio albumo nuotr./Zofija Palenta
Asmeninio albumo nuotr./Zofija Palenta

Šis balsavimas ir statistika man suteikė labai daug vilties ir džiaugsmo matant, kokia jauna Lietuva auga ir kaip keičiasi žmonių požiūris į translyčius asmenis. Taip pat, likau labai nustebinta modernaus ir tolerantiško savo sekėjų požiūrio, kuris leidžia suprasti, kad translyčiai asmenys pamažu gali labiau atsiverti ir jaustis drąsiau atskleidžiant savo draugams bei artimiesiems apie tai, kaip jaučiasi ir su kuo susiduria transicijos kelyje, tokiu būdu sulaukiant palaikymo.

Galiausiai savo sekėjų paklausiau, kokį palinkėjimą jie norėtų perduoti translyčiams žmonėms ir todėl dalinuosi keliais žodžiais, kurių man kadaise taip stipriai reikėjo:

„Būti savimi. Iškelti galvą. Eiti drąsiai per pasaulį. Mes turime tik vieną gyvenimą.“

„Tikėk savimi. Būk savimi. Aš didžiuosiuosi Tavo sėkme.“

„Jūs šaunuoliai. Esate vieninteliai žmonės, nebijantys parodyti tikruosius save.“

„Jūs esate labai stiprūs. Pavyzdys mums visiems.“

„Niekam neprivalai aiškintis „kodėl“, tad būk drąsi(-us).“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai