Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

V.Landsbergį sveikina kolegos ir draugai: „Jis – žymiai daugiau nei tik prezidentas“

Spalio 18-ąją profesorius Vytautas Landsbergis švenčia solidų 90-ies metų jubiliejų. Nuo pat ankstaus ryto socialiniuose tinkluose pasipylė sveikinimai Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui
Vytautas Landsbergis, Dalia Grybauskaitė, Nomeda Marčėnaitė, Haroldas Mackevičius, Benediktas Vanagas, Remigijus ir Algirdas Gataveckai
Vytautas Landsbergis, Dalia Grybauskaitė, Nomeda Marčėnaitė, Haroldas Mackevičius, Benediktas Vanagas, Remigijus ir Algirdas Gataveckai / Pauliaus Peleckio / BNS ir asmeninio albumo nuotr.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sveikinime profesoriui prabilo šachmatų alegorijomis.

„Kai manęs, kaip šachmatininkės paklausia, kokia šachmatų partija man paliko didžiausią įspūdį, prisimenu profesoriaus Vytauto Landsbergio kalbą, kurioje jis įvardijo įsimintiniausią savo žaistą partiją.

Viena jos lentos pusė buvo Vilniuje, o kita – Maskvoje, Kremliuje. Reikėjo labai daug kantrybės, išminties ir drąsos, kad toje partijoje būtų pasiekta pergalė.

Išties – prieš tokią pergalę nublanksta bet kokie laimėjimai prie šachmatų lentos.

Dėkui už tai, su puikiu jubiliejumi Jus!“ – „Facebook“ rašė politikė, pasidalijusi 1951-aisiais nežinomo fotografo užfiksuota profesoriaus nuotrauka.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasidalijo fotografija su profesoriumi, prie kurios paliko trumpą palinkėjimą jubiliejaus proga:

„Vytautui Landsbergiui – 90! Revoliucionierius ir filosofas, karys ir poetas viename asmenyje. Daug Jums stiprybės ir jėgų!“

Politologas Mažvydas Jastramskis, sveikindamas Vytautą Landsbergį, įraše pacitavo ištrauką iš savo knygos.

„Geriau, negu jau esu parašęs, nebeparašysiu. Su 90-uoju gimtadieniu, pirmasis atkurtos Lietuvos Respublikos valstybės vadove!

Nėra abejonių, kad 1990 – 1992 metais Landsbergis buvo faktinis Lietuvos valstybės vadovas.

Be to, šių pareigų atsakomybė ir įtaka buvo didelė. Landsbergio faktinė įtaka tada buvo didesnė nei kai kurių vėlesnių Lietuvos prezidentų.

Taip, formaliai prezidento institucijos 1990–1992 metais Lietuvoje nebuvo. Taip, pagal mūsų konstitucinę doktriną tik tas žmogus, kuris buvo išrinktas prezidentu pagal 1992 metų Konstituciją, gali būti vadinamas Lietuvos Respublikos prezidentu. Bet teisinis formalizmas ne iki galo apibrėžia politinę realybę.

1990–1992 metais Lietuvoje turėjome labai savotišką parlamentinės santvarkos atmainą, kur viename poste buvo derinamos Seimo pirmininko ir de facto prezidento institucijos.

Eidamas Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko pareigas, Vytautas Landsbergis nebuvo tiesiog prezidentas. Jis buvo žymiai daugiau: ir Seimo pirmininkas, ir faktinis Lietuvos valstybės vadovas, ir vėlesnės prezidento institucijos prototipas.

Prezidentas before it was cool“, – rašė M.Jastramskis.

Seimo narys Andrius Kupčinskas savo sveikinime profesoriui pasinaudojo proga paprašyti paramos Ukrainai.

„Šiandien mūsų Nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovui, Profesoriui Vytautui Landsbergiui sukanka 90-metų!

Nors kaip sakė pats Profesorius, jo pagrindinis tikslas nėra, kad kažkas apie jį žinotų, bet niekas negali abejoti – Vytautas Landsbergis bus prisimenamas šimtmečius. AČIŪ Profesoriau, ką nuveikėte dėl mūsų Laisvės!

Ilgiausių metų Profesoriau ir pergalės Ukrainai! Dėl Jos, Profesorius paprašė nedovanoti gėlių, o paaukoti Blue/Yellow.

VšĮ Mėlyna ir Geltona (Blue-Yellow.lt)

LT17 7300 0101 4089 4869

Įm.kodas: 303420560

Paskirtis: dovana Profesoriui“, – rašė A.Kupčinskas.

Menininkė ir laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė pasidalijo nuotrauka su Vytautu Lansbergiu ir skyrė jam šiltą sveikinimą:

„Vytautui Landsbergiui – 90!

O man, kai pagalvoju apie profesorių, skamba kreipinys „Vytuli“, taip jį vadino mama.

Vivat Vytautas!“

Seimo narė Monika Ošmianskienė, sveikindama profesorių, prabilo eilėmis:

„90

Vos gimęs pradėjo rėkti

pagrįstai protestuodamas

vai (arba vau)

ir tęsia apskritai ligi šiol.

Ir linkiu nesustojamai tęst dar ilgai“.

Sveikinimą V.Landsbergiui skyrė ir lenktynininkas Benediktas Vanagas, prie įrašo feisbuko prisegęs ir bendrą savo bei profesoriaus nuotrauką.

„Maestro, su 90'tuoju!

Garbė pažinti.

Šoferis.

„Klausimas yra ne kaip būti laisvu, o kaip laisvu išlikti"

Vytautas Landsbergis

P.S.: Tie, kas menamai Profesoriaus nemėgsta, dažnu atveju, tiesiog Jo nesupranta“, – pridūrė B.Vanagas.

Jubiliejų švenčiantį V.Landsbergį taip pat pasveikino menininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai.

„Sveikiname pirmąjį atkurtos Lietuvos valstybės vadovą“, – rašė Algirdas ir pasidalijo nuotrauka, kuriame jis ir brolis įsiamžinę su V.Landsbergiu.

Nuotrauka ir mintimis apie jubiliatą pasidalijo ir televizijos prodiuseris, „Dviračio žinių“ kūrėjas Haroldas Mackevičius.

„Sveikinimai. Išmintis visada nugali“, – žodžius V.Landsbergiui skyrė jis.

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius sveikinime profesorių vadino vienu iš Baltijos šalių lyderių, kovojant prieš Sovietų okupaciją ir linkėjo jam sveikatos.

Jubiliejaus proga pirmąjį atkurtos Lietuvos vadovą socialiniuose tinkluose taip pat sveikino visuomenininkai, diplomatai, užsienio šalių atstovybės.

„Nuoširdžiai žavimės ne tik Jūsų išmintimi ir drąsa kovojant už Lietuvos laisvę, bet ir Jūsų įkvepiančia lyderyste pasaulinėje kovoje už demokratiją“, – paskyroje „Facebook“ rašė Taivaniečių atstovybė.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja savo sveikinime teigė, kad regioninių pokyčių metu V.Landsbergis atliko „istorinę rolę“.

„Šiandien mes siekiame demokratinių pokyčių Baltarusijoje ir norime užsitikrinti savo nepriklausomybę. Mane įkvepia tai, kaip tvirtai Jūs ir Lietuvos žmonės pasipriešinote ginkluotam SSRS smurtui ir blokadai. Baltarusijos žmonių vardu dėkoju Jums už Jūsų viso gyvenimo įsipareigojimą laisvei ir demokratijai“, – sveikinime sakė S.Cichanouskaja.

„Už Jūsų nuoseklią paramą baltarusiams, taip pat kitoms už savo laisvę kovojančioms tautoms. Jūsų vardas visiems laikams susijęs ir su mūsų tautos istorija, nes Jūs visada palaikėte laisvą Baltarusiją mūsų likimo lūžio momentais“, – pridūrė ji.

V.Landsbergis reikšmingai prisidėjo prie Sovietų Sąjungos žlugimo ir buvo aukščiausias šalies pareigūnas Lietuvai paskelbiant nepriklausomybę.

V.Landsbergis 1990-aisiais vadovavo Aukščiausiosios Tarybos sesijai, priėmusiai Kovo 11-osios aktą, kuriuo atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Per ateinančius dvejus metus V. Landsbergio vadovaujama Lietuva atlaikė Maskvos spaudimą ir įtvirtino valstybingumą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais