Valdovų rūmuose – iškilmingas vakaras: LR prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė surengė valstybinę vakarienę Jo Didenybės Belgijos karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos karalienės garbei.
Renginyje pasirodė ne tik Lietuvos vadovas ir Belgijos monarchas su žmonomis, bet ir elegantiškai pasipuošę garbingi svečiai: žurnalistas Rytis Zemkauskas, VU rektorius, istorikas Rimvydas Petrauskas, socialinių mokslų daktaras, Prancūzijos meno ir literatūros ordino riteris Eugenijus Skerstonas, politologas Linas Kojala, psichologė Jolanta Donskienė ir kiti.
Fotogalerija:
Valstybinis Belgijos karaliaus Pilypo ir karalienės Matildos vizitas prasidėjo G.Nausėdos ir D.Nausėdienės pasveikinimu Prezidentūroje.
Susitikimui abi damos pasipuošė elegantiškai – vilkėjo sukneles, paltus ir skrybėlaites, o prezidentas ir karalius – tamsius kostiumus.
Belgijos monarchai Lietuvoje viešės iki trečiadienio
Antradienį Lietuvos pirmoji pora dalyvaus Belgijos Karaliaus ir Belgijos Karalienės atsakomajame renginyje Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Prezidentas ir karalius Philippe'as taip pat dalyvaus Lietuvos ir Belgijos verslo forume, o vėliau monarchas lankysis Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parke.
Karališkoji pora bei prezidentas su žmona Diana Nausėdiene apžiūrės Vilniaus senamiestį, susitiks su Vilniaus universiteto studentais.
Trečiadienį karalius Pilypas ir G.Nausėda Pabradės poligone aplankys Belgijos karius.
Taip pat numatytas karališkosios poros bei prezidento su žmona vizitas 2022-ųjų Europos kultūros sostinėje Kaune, kur jis apžiūrės art deco architektūros paveldą ir M.K.Čiurlionio muziejaus ekspoziciją.
Tuo tarpu vizito metu karalienė Matilda dėmesį skirs kultūrai, socialiniams klausimams.
Pirmąją vizito dieną, Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė ir karalienė lankėsi Vilniaus Gaono žydų muziejuje, kur susipažino su Lietuvos žydų kūryba ir kultūriniu paveldu.
D.Nausėdienė ir karalienė Matilda aptarė Lietuvos ir Belgijos kultūrinį paveldą, istorinės atminties puoselėjimą bei akcentavo šalių bendradarbiavimo svarbą Lietuvą ir Belgiją siejančio kultūros paveldo srityje.
Vizito metu buvo atidaryta iš Šeduvos kilusio ir Belgijoje gyvenusio litvakų dailininko Kopelio Simelovičiaus darbų paroda. Eksponuojami darbai į Lietuvą atkeliavo iš Belgijos žydų muziejaus kolekcijos, kur netikėtai buvo atrasti tik šiemet. Šio muziejaus rinkiniuose yra ir daugiau reikšmingų eksponatų bei dokumentų, susijusių su Lietuvos žydų istorija.
Trečiadienį D.Nausėdienė ir karalienė Matilda lankysis Vilniuje įsikūrusiame Ukrainos centre, susitiks su ukrainiečių karo pabėgėliais. Taip pat numatytas apsilankymas socialiniame restorane „Pirmas blynas“.
Monarchams už asmeninį indėlį plėtojant Lietuvos ir Belgijos tarpvalstybinius santykius, vystant abiejų šalių politinį, ekonominį ir visuomeninį bendradarbiavimą bus įteikti valstybės apdovanojimai – Vytauto Didžiojo ordinai.
Karalienė Mathilde susijusi netgi su kunigaikščiu Gediminu
Įdomus faktas: tarp Belgijos karalienės Matildos protėvių – daug Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų ir netgi vienas didysis kunigaikštis. Apie tai rašo prancūzų interneto puslapis histoiresroyales.fr, pristatantis Europos šalių karališkųjų šeimų narių biografijas.
Matildos tėvas – Patrickas d‘Udekemas d‘Acozas (1936-2008) – kilęs iš Flandrijos didikų giminės šeimos. Šios šeimos galva tradiciškai turėjo barono titulą.
Jos motina – Anna Maria Komorowska – yra lenkų kilmės, turi kunigaikštienės titulą. Ji gimė 1946 m. šiaurės vakarų Lenkijos mieste Bialogarde. Būtent per motiną Belgijos karalienė yra susijusi su Lietuva.
Karalienės Matildos motinos Annos Komarowskos motina, karalienės močiutė yra princesė Sofija Sapiegaitė (1919-1997). Ji yra kilusi iš rusėnų kilmės LDK didikų Sapiegų giminės.
Tarp Sofijos Sapiegaitės protėvių – ne tik Sapiegos, bet ir dar viena Lenkijos ir LDK didikų giminė Komarowskiai.
Dar viena gerai žinoma rusėnų kilmės LDK didikų giminė, kurioje yra ir karalienės Matildos protėvių – Čartoriskiai. Per šią giminę Matilda yra susijusi netgi su kunigaikščiu Gediminu.
Fotogalerijos: