Pristatymas buvo organizuojamas bendradarbiaujant su Lietuvos kariuomene, todėl prieš filmo peržiūrą svečius pasitiko Garbės sargyba, kurioje kariai vilkėdavo uniformas nuo seniausių laikų iki šių dienų, integruojant ir pasipriešinimo laikotarpį.
Premjeros svečiai – galerijoje:
Pagrindinį vaidmenį filme atliko Dalios Tamulevičiūtės premijos laureatas, filmo „Kaip sugrąžinti vasarą“ žvaigždė, aktorius ir režisierius Paulius Markevičius.
„Sunku prognozuoti save, kaip elgtumeisi tam tikru kritiniu momentu,“ – teigia P.Markevičius.
„Vienas gali įsivaizduoti, kad rūpinsis savo ir savo artimųjų išgyvenimu ir rinksis pabėgėlio poziciją. Tačiau stojus akistaton su ta situacija realybėje, tas pats žmogus, užvaldytas jausmo, gimstančio jo viduje, gali būti pirmas stojantis pasipriešinimo gretose,“ – sako aktorius ir priduria, kad gali būti ir visai kitoks scenarijus, kai agituojantys ir save drąsiais eksponuojantys gali tapti pirmais, kurie „tepa slides“.
Istorijoje yra ne vienas toks momentas. Kažkas ypatingo ir labai stipraus sprogsta žmoguje tuo metu, kai jis susiduria su išlikimo, išgyvenimo kritinėmis aplinkybėmis, ir šį sprogstantį jausmą sunku paaiškinti ir bandyti suvokti gyvenant saugiose sąlygose“ – teigia jis.
Svarstydamas partizaninio judėjimo reikšmę, P.Markevičius prisipažįsta, kad šis istorijos laikotarpis jam yra itin svarbus, todėl suvaidinti partizaną buvo didelė garbė.
„Atsigręždamas į istorijos momentus, su didele pagarba žiūriu į partizaninį judėjimą. Manau, tai yra mūsų tautos išgyventas laikotarpis, kurio negalima tiesiog pamiršti pastačius ant postamento. Žmonės išgyveno nepaprastai daug kančios, kankinimų, bado… Toje pačioje situacijoje žvelgiu ir į tuos, kurie pasitraukė, pavyzdžiui, kūrėjus išeivius. Ar jų indėlis laisvės kovoje buvo mažesnis? Tą apskaičiuoti sunku. Manau, kova – ji vyksta įvairiais frontais.
Mane įkvėpė Juozo Paliūno frazė, jog „vienas žmogus su spausdinimo mašinėle gali padaryti didesnę žalą priešui, nei visas pulkas ginkluotų vyrų”. Manau, pirmiausia svarbus žodis, mąstymas, dialogas – tai pirmas ginklas, kurio griebčiausi. Jei su agresoriumi neįmanoma atrasti intelektinio pasipriešinimo taškų, tuomet, žinoma, gynybos arsenalas visai kitoks. Deja, neatsiejamas nuo realybės, kuomet žmogiškumo sąvoka yra aukojama vardan išlikimo.“
Dokumentinis filmas „Partizanas“ pasakoja unikalią Prisikėlimo apygardos vado Juozo Paliūno-Ryto kovų istoriją. Nuvargintas okupacijos, jis aukoja asmeninį gyvenimą, palieka šeimą ir pasitraukia į mišką lemtingam mūšiui dėl Lietuvos laisvės. Geriausiu draugu jis renkasi šautuvą, kurį švelniai vadina „mašinka“.