Filmo peržiūrą Vilniuje bei ją sekusią diskusiją su gydytojomis suorganizavo prevencinės medicinos ir moterų sveikatos technologijų (femtech) ekspertė, sertifikuota sveikatos koučerė Goda Sadzevičiūtė, kartu su ID CLINIC sveikatos namais pakvietusi į vienintelį premjeros renginį. Paskelbus apie jį, visos 150 vietų buvo rezervuotos per parą.
2025 m. pasaulyje menopauzę patirs 1,1 milijardas moterų. Ji prasideda vidutiniškai tarp 45-55 metų, o perimenopauzė gali prasidėti ir nuo 35-erių. Šį gyvenimo tarpsnį dažnai supa tyla ir klaidinga informacija, dar labiau gilinanti moterų sveikatos krizę. Būtent ši patirtis tapo akstinu filmo kūrėjoms sukurti „(M) faktorius: griaunant menopauzės tylą“, o G.Sadzevičiūtei – parašyti prodiuserėms bei paprašyti leidimo parodyti jį Lietuvoje.
Kino seanso fotogalerija:
„Laikausi požiūrio, kad gerą sveikatą ir gyvenimo kokybę gali užtikrinti tik prevencinė medicina, kuomet žmonės aktyviai dalyvauja sveikatos edukacijoje, rūpinasi savimi bei laiku priima sprendimus. Medicinos sistema turi keistis, pasiūlydama plataus spektro prevencinį gydymą, ne tik ligų valdymą. Daugiau nei trečdalį moters gyvenimo nulemia perimenopauzės ir menopauzės laikotarpiais vykstantys pokyčiai, kurie įtakoja ne tik reprodukcinę, bet ir kraujagyslių bei kitas sistemas, lemia pokyčius širdies veikloje ir smegenyse. Menopauzę patirianti moteris turi didesnę tikimybę susirgi Alzheimerio liga, demencija, diabetu. Žinodami tai turime galimybę padėti užbėgti šioms ir kitoms ligoms už akių. Deja, ir Lietuvoje medicinos sistema nėra prisitaikiusi atliepti moterų, esančių šiame etape, poreikių – gydytojams trūksta žinių bei holistinio požiūrio į moterų sveikatą.
Sužinojusi apie šį pirmąjį filmą apie menopauzę, panorau jį parodyti Lietuvoje, suburti žinių turinčias gydytojas ir moteris į pokalbį. Toliau mano tikslas – prisidėti kuriant esminį pokytį moterų sveikatos paslaugų sprendimuose.“ – teigė renginio organizatorė Goda Sadzevičiūtė.
Po filmo sekusioje diskusijoje į aktualius klausimus apie perimenopauzę bei menopauzę atsakė šeimos gydytoja, endobiogenikos specialistė Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė iš „Integratyvios terapijos centro“, medicinos gydytoja, sertifikuota funkcinės medicinos specialistė Algė Ivaškevičė, konsultuojanti ID CLINIC bei AUM sveikatinimo klinikose, bei gydytoja endokrinologė Ramunė Valterytė iš ID CLINIC.
Svarbiausios diskusijoje nuskambėjusios mintys – apie tai, kad perimenopauzės ir menopauzės etapui svarbu ruoštis, o gyvenimo būdo pokyčiais galima sumažint apie 40 proc. patiriamų simptomų, kurių įvardijama daugiau nei 79 ir kurie kiekvienai bus individualūs, nulemti genetikos bei gyvensenos. Be gyvenimo būdo pokyčių, galima naudoti augalinius preparatus ar taikyti pakaitinę hormonų terapiją – svarbu patiriant simptomus kreiptis į patikimą specialistą, kuris suteiktų pakankamai informacijos ir padėtų priimti tinkamus sprendimus.
Pasak renginio globėjais tapusių ID CLINIC sveikatos namų vadovės Ievos Gelažanskaitės, klinikos įkūrėjai prisidėjo prie iniciatyvos matydami, kiek nežinomybės ir nerimo atneša jų pacientėms šiuo perimenopauzės ir menopauzės laikotarpiais kūne vykstantis virsmas. „Kartu žinome, kad yra būdų padėti, kad moteriai nereikia „pakentėti ir palaukti, kol praeis“, o mūsų prieš trejus metus įkurtoje klinikoje dirbantys specialistais aktyviai domisi šia tema ir gali padėti palengvinti kiekvienos moters kasdienybę šiame periode.“ – teigė I.Gelažanskaitė.
Filmo „(M) faktorius: griaunant menopauzės tylą“ globėjas – ID CLINIC sveikatos namai, rėmėjai ir draugai – holistinio požiūrio Estijoje gaminami papildai „Ecosh“, ilgaamžiškumo ir sporto studija FORMA, Clifton Strengths trenerė, mokymų konsultantė Laima Šlapkauskaitė bei kūrybos, prekių ženklų ir augimo strategė Giedrė Stabingytė.
Apie filmą „(M) faktorius: griaunant menopauzės tylą“
Filmą sukūrė prodiuserinės kompanijos „Women in the Room Production“ bei „Take Flight Production“. Prodiuserės – Denise Pines bei Tamsen Fadal, scenarijaus autorė ir režisierė – Jacoba Atlas. JAV filmas sulaukė viešo garsenybių palaikymo, o vienas didžiausių filmo pripažinimų – jo įtraukimas į gydytojų bei slaugytojų akredituotų tęstinių studijų programą.