Kartu su neseniai įsikūrusio „Maisto klubo“ nariais „15min“ nutarė kyštelėti nosį į Kauno restorano „Diverso“ virtuvę, kurioje nuo pat jo atidarymo karaliauja maisto gaminimo virtuozas Tomas Rimydis. „Maisto klubo“ nariai, apsiginklavę užrašais ir rašymo priemonėmis, klusniai gaudė kiekvieną virtuvės šefo žodį ir gausiai žėrė jam klausimus. Šio vakaro tema buvo jau retai kam su egzotiškais patiekalais besiasocijuojanti lazanija ir „Cezario“ salotos, tačiau net ir pristatant jau visiems pažįstamus patiekalus virėjas Tomas atskleidė nemažai jų gaminimo paslapčių.
Dažnai painioja ingedientus
Pasirodo, kad Lietuvos visuomeninio maitinimo įstaigų virėjams neretai trūksta kvalifikacijos ir žinių, patirties, o kartais – tiesiog pasidairymo į gretimas virtuves. Dažnoje kavinėje ar restorane patiekalai painiojami ir vadinami neteisingais vardais. „Šio vakaro akcentas buvo „Cezario“ salotos, kurių pagrindiniai ingredientai turi būti „Romani“ salotos, duona, ančiuviai ir garstyčios. Kai kuriuose restoranuose „Cezarį“ vadina tuo pačiu vardu, bet tų ingredintų nėra arba jie keičiami kitais“, – sakė virtuvės šefas. Anot jo, jei „Cezario“ salotose „Romani“ keičiamos „Pekino“ kopūstais, tai galima traktuoti kaip gamintojų kvalifikacijos trūkumą. „Jei mes gerbsime kitų šalių virtuves, gerbs ir mūsiškę. Reikia tai suprasti ir vadinti daiktus tikraisiais vardais.
Lietuvių gaminimo kultūra, mano nuomone, lyginant su kitomis pasaulio šalimis, labai teisinga. Pasaulyje mūsų tautą žino kaip skaniai ir gerai gaminančią. Sakė virėjas Tomas.
Dar klaida, kad dažnai restoranuose vadovauja ne virėjai, o direktoriai, buhalteriai, savininkai. Jie tada taupo, brangesnius produktus keičia pigesniais, todėl nukenčia maisto kokybė“, – sakė Tomas ir pabrėžė, jog tik virėjai gali kalbėti virtuvės kalba. Pasirodo, kad nėra griežtai privaloma, bet rekomenduojama patiekalams naudoti to regiono produktus, kurio patiekalą gaminame. Tiesa, visų patiekalų gaminimui virtuvės šefas Tomas ragina naudoti tik druską, pipirus ir šviežias ar džiovintas prieskonines žoleles. Jokių sintetinių prieskonių.
Gamina sveiką maistą
„Maisto klubo“ įkūrėja Ingrida Vilionytė pasakojo, kad pasmalsauti ir sužinoti virtuvės paslaptis čia susirinko tie, kurie mėgsta gaminti. „Pati labai mėgstu gaminti, net galvojau, kad gal pačiai reikėtų mokyti žmones, bet supratau, kad tokią atsakomybę gali prisiimti tik atsakingas virėjas. Čia žmonės pamatė, kaip taisyklingai gaminti ir derinti maistą, kaip paruošti sveiką maistą nenaudojant sintetinių prieskonių, kuriuose pilna visokių „E“, – sakė I.Vilionytė. Vakare dalyvavusi finansininkė Kristina sakė, kad jai renginys labai patiko, viskas buvo papasakota laba išsamiai. „Yra tokia patarlė, geriau vieną kartą pamatyti ir paragauti, nei 100 kartų perskaityti. Virėjas akcentavo kokios yra mūsų virtuvės klaidos. Kadangi turiu 10 metų sūnų stengiuosi, kad maistas būtų sveikas. Labiausiai patiko stebėti dirbantį šefą“, – sakė Kristina.
Receptas: svieste keptos moliuskų geldelės
„15min“ skaitytojams virėjas Tomas rekomendavo pasigaminti jo draugų itin mėgstamą ir greitai pagaminamą fantastišką užkandį iš jūros gėrybių.
Jam reikės: 1 kg midijų, rekomenduotina ne šaldytų, 20 g aliejaus, 50 g sviesto, 4 smulkintų česnako skiltelių, gietinėlės, prancūziško batono. Sviestą, aliejų ir česnaką sudėti į puodą kartu su midijomis ir pakepti 3 min., kol jos visos atsidarys. Jei nors viena geldelė lieka užsidariusi, reikia ją išmesti, nes ji bloga. Vėliau pilama grietinėlė, dedama druska pipirai ir viskas troškinama. Kol patiekalas troškinasi, 5 cm griežinėliais supjaustomas prancūziškas batonas, pašlakstomas alyvų aliejumi ir pašaunamas į orkaitę. Po 10 min. viskas dedama ant stalo ir valgoma. Skanaus!