Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vis daugiau Ukrainos vaikų pradeda lankyti vaikų dienos centrus visoje Lietuvoje

Dabar klausti, kokia į Lietuvą atvykusių ukrainiečių istorija, kaip ir iš kur jie atvyko – tas pats, lyg klausti ką tik artimojo netekusio žmogaus, kokie buvo jų santykiai. Tai jaučia, supranta ir jokių klausimų karo pabėgėliams neužduoda Klaipėdoje veikiančio vaikų dienos centro „Liberi“ darbuotojai. Jie stengiasi padėti kaip tik gali.
Klaipėdos vaikų dienos centras
Klaipėdos vaikų dienos centras / Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr.

Šiandien centre jau lankosi 15 vaikų iš Ukrainos. Jiems bei vaikams iš sunkumų patiriančių Lietuvos šeimų, lankančių „Gelbėkit vaikus“ tinklui priklausančius dienos centrus visoje šalyje, bus skiriamos ir LNK tiesiogiai rodyto paramos koncerto ir prieš jį eteryje vykusios pinigų rinkimo kampanijos surinktos lėšos. Iš viso daugiau nei 683 tūkst. eurų, rašoma minėtos televizijos išplatintame pranešime spaudai.

Klausimų, kai pagalbos kreipiasi ukrainiečiai, nekyla

„Pirmieji sesutė ir broliukas iš Ukrainos į mūsų centrą atvyko dar kovo 4 d. – tuo metu Klaipėdoje dar net neveikė ukrainiečių registracijos centras. Mūsų centrą, kaip vietą, į kurią galima kreiptis pagalbos, jiems nurodė policija. Nuo tada per dieną sulaukiu labai daug skambučių tiek iš pačių ukrainiečių, tiek iš juos priėmusių klaipėdiečių. Kai kam reikia informacijos, kitiems pagalbos daiktais ar palydėti į gydymo įstaigas.

Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras
Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras

Padedame, pavyzdžiui, ir tokiais atvejais, jei alergiškam kūdikiui iš Ukrainos reikalingas specialus maistelis“, – pasakoja Klaipėdoje veikiančio vaikų dienos centro „Liberi“ vadovė Rita Čėsnaitė. – Įsivaizduoju, jeigu aš patekčiau į tokią situaciją, man būtų svarbi bet kokia pagalba, todėl nekyla jokių klausimų – susėdame, kalbamės ir mąstome, kaip galime padėti.“

Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras
Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras

Šiuo metu „Gelbėkit vaikus“ tinklui priklausančiame centre Klaipėdoje jau lankosi 15 registruotų vaikų iš Ukrainos.

„Vieni su mamomis į uostamiestį atvyko dėl kalbos, nes Klaipėdoje gyvena daug rusakalbių. Kitų draugai, artimieji, pavyzdžiui, vyrai, jau ne vienerius metus čia dirba. Prioritetas teikiamas Klaipėdai dėl to, kad tai – didmiestis: daugiau darželių, mokyklų. Ukrainiečiams svarbu, kad vaikai pritaptų, integruotųsi“, – pasakoja vaikų dienos centro vadovė.

R.Čėsnaitė džiaugiasi, kad jos dienos centrą lankantys ukrainiečiai labai gražiai įsilieja į vietinių vaikų būrį: „Bendra kalba atsiranda ne tik tarp rusakalbių, bet ir tarp ukrainiečių ir lietuvių, šie stengiasi suprasti, kalbina atvykusius bendraamžius. Tikrai jaučiama bendrystė, įsitraukimas.“

Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras
Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras

Tam, kad dienos centrą nuolat lankantys klaipėdiečiai šiltai ir draugiškai priimtų svečius, jo vadovai su vaikais kalbėjosi, situaciją aptarė prieš atvykstant karo pabėgėliams: „Pirmas ir svarbiausias dalykas, kurį stengiamės perduoti vaikams, kad neskirstome žmonių pagal tautybę, kalbą. Nuolat vaikams apie tai kalbame ir aiškiname.“

R.Čėsnaitė pastebi, kad vietos vaikams daugiau klausimų kyla ne konkrečiai apie ukrainiečius bendraamžius, bet apskritai apie karą: kodėl vyksta karas, kaip iš viso gali būti, kad jis vyksta, kodėl vaikai neteko namų, kodėl jiems reikia padėti?

„Stengiamės atsakyti į neraminančius klausimus, bandome suprantamai paaiškinti, kodėl žmonės iš Ukrainos visko neteko.“

Paaugliai iš Ukrainos patys prašo psichologų pagalbos

Ukrainos vaikai klausimų neuždavinėja – apie jų savijautą byloja jų elgesys.

„Patekę į jiems naują, svetimą aplinką vaikai bijo suklysti, bijo padaryti ką nors, kas gali nepatikti kitiems, elgiasi itin mandagiai, yra paslaugūs, nenori trukdyti. Mažesni, dar negalintys išreikšti emocijų žodžiais, yra labai aktyvūs – daug bėgioja, nuolat juda. Vyresni užsisklendžia savyje ir patys klausia, ar yra galimybė lankytis pas psichologą. Paaugliui nėra lengva pačiam kreiptis pagalbos. Toks sąmoningas jų elgesys byloja apie patirtas dideles traumas“, – sako vaikų dienos centro Klaipėdoje vadovė R.Čėsnaitė.

Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras
Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras

Šiuo metu didesnė dalis dienos centrą lankančių vaikų reguliariai susitinka su psichologu. Šias ir kitas būtinas medicinos paslaugas, taip pat reikalingus daiktus, mokyklines prekes, vaikams iš Ukrainos perka „Gelbėkit vaikus“ dienos centrai.

Tam, kad turėtų galimybę ir ateityje padėti tiek ukrainiečių, tiek sunkumų patiriančių Lietuvos šeimų vaikams, dienos centrams bus skiriamos lėšos iš „Gelbėkit vaikus“ paramos koncerto bei jo anonsų transliacijos metu surinktos paramos. Žiūrovai prieš koncertą paaukojo daugiau nei 265 tūkst. eurų, o tiesioginio koncerto metu – daugiau nei 418 tūkst. eurų. Galutinė suma paaiškės, kai aukojusieji apmokės telekomunikacijų bendrovių sąskaitas.

„Tai jau buvo dvyliktas paramos koncertas. Organizaciją „Gelbėkit vaikus“ remiame lygiai dešimt metų. Per dešimtmetį LNK žiūrovų paaukota suma parama organizacijai perkopė 2 mln. eurų. Tiesa, pastarasis renginys buvo skirtas ne tik padėti sunkumų patiriančiose šeimose augantiems ir organizacijos dienos centrus lankantiems Lietuvos vaikams, bet ir į šalį atvykstantiems Ukrainos vaikams. Iš viso šiuo metu Lietuvoje registravosi 18 tūkst. pabėgėlių nepilnamečių, jų skaičius, tikėtina, augs ir toliau. Jie galės rasti pagalbą vaikų dienos centruose“, – sako televizijos savireklamos direktorė Oksana Navickienė.

Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras
Klaipėdos vaikų dienos centro nuotr./Klaipėdos vaikų dienos centras

Dienos centrai rūpinsis tiek Lietuvos, tiek Ukrainos vaikų laisvalaikiu vasarą

Paramos koncerto ir lėšų rinkimo kampanijos metu surinktos lėšos taip pat bus naudojamos „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus lankančių vaikų, įskaitant – atvykusiuosius iš Ukrainos, vasaros atostogoms.

„Laukiant vasaros mums iš tiesų neramu, nes dabar vaikai lanko mokyklas ir visi vienu metu dienos centre dažniausiai nebūna, bet, kai ateis vasara, vaikai nuo ryto iki vakaro bus laisvi ir mes turėsime jais pasirūpinti. Esame labai dėkingi visiems aukojantiems, taip pat – rėmėjams, be jų pagalbos negalėtume priimti Ukrainos vaikų ir jais visais pasirūpinti“, – sako „Gelbėkit vaikus“ tinklui priklausančio vaikų dienos centro Klaipėdoje vadovė R.Čėsnaitė.

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ tinklas visoje Lietuvoje vienija 49 dienos centrus. Juos lanko apie 1 000 vaikų. Šį skaičių šiuo metu papildė dienos centrus pradedantys lankyti į Lietuvą atvykę vaikai iš Ukrainos. Dienos centruose jie laiką leidžia tuo metu, kai tėvai ieško darbo. Į mokyklas, darželius Lietuvoje jau einantys ukrainiečiai vaikai į dienos centrus užsuka po pamokų. Čia jie gauna šilto maisto, būtiną paramą daiktais, paslaugomis. Parama daiktais ir paslaugomis centruose teikiama ir su vaikais į Lietuvą atvykusioms mamoms bei kitiems lydintiems suaugusiems.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas