Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Viskas apie savaiminį įdegį: ką vertėtų žinoti, kad pirmas kartas netaptų katastrofa

Įdegti neišėjus iš namų? Variantas toms, kurios nori įrusti, bet jau įsisąmonino, kad su ultravioletiniais spinduliais juokai menki.
Moteris su bikiniu
Moteris su bikiniu / Fotolia nuotr.

Žvaigždės debiutas

Pirmasis savaiminio įdegio produktas „Coppertone Quick Tan Lotion“ buvo sukurtas Amerikoje. Jis netapo populiarus, nes pasižymėjo bjauria savybe – nudažydavo odą oranžiniu atspalviu. Po pirmos priemonės kompanija „Coppertone“ pristatė rinkai ir kitų su įdegiu susijusių produktų, iš kurių vieną – „Coppertone Suntan Lotion“ – itin išgarsino reklaminiai šūkis ir plakatas. Pastarasis vaizduoja komišką sceną paplūdimyje: šuniukas, dantimis įsikibęs mažai mergytei į kelnaites, mėgina jas nusmaukti. Žiūrovas mato, kad mergytės užpakaliukas baltas, nors visas kūnas – gražiai nudegęs... Šūkis skambėjo taip: „Nebūk blyškiaveidis!“ „Coppertone mergytės“ vaidmuo TV reklamoje tapo aktoriniu būsimosios JAV kino žvaigždės Jodie Foster debiutu. Tuomet jai buvo treji.

Nuo tų laikų priemonių, leidžiančių įrusti be saulės, asortimentas išaugo įspūdingai. Savaiminio įdegio produktai (putos, kremai, geliai, pieneliai, purškikliai, servetėlės, pirštinės...), kurie akimirksniu ar per kelias valandas parudina veidą ir kūną, drėkinamieji kremai su pigmentais, palengva suteikiantys odai rusvumo, vadinamieji bronzantai – pudros ir skaistalai, kuriais taip pat galima puikiai imituoti įdegį... Kad ir ką pasirinktumėte, turėkite galvoje, jog šie produktai, jei be SPF filtro, nesaugo nuo UV! Pasirodo, daug moterų šį labai svarbų dalyką tiesiog pamiršta.

20 patarimų, kaip tapti savaiminio įdegio spece

Dar nemėginote savaiminio įdegio priemonių, bet šiemet esate pasiryžusi tai padaryti? Jei įsidėmėsite šiuos patarimus, pirmas blynas neprisvils.

♦ Prieš naudodama įdegio suteikiantį produktą rūpestingai nušveiskite ir depiliuokite odą. Tai padaryti reikia likus 12–24 valandoms, kad oda nebūtų sudirgusi.

♦ Prieš rudindama sausesnes kūno vietas (kelius, alkūnes, kulnus), pirmiausia jas, nušveistas, sudrėkinkite pieneliu ar kremu ir tik tada naudokite savaiminio įdegio produktą. Rinkoje yra ir specialių blokuojamųjų kremų. Kad tos vietos nebūtų tamsesnės nei likęs kūnas, po procedūros jas dar galite švelniai patrinti sausa kūno šveitimo pirštine ar rankšluostėliu.

♦ Jei keliai, alkūnės, kulnai vis dėlto „nudegė“ per tamsiai, pasitelkite pagalbon nagų dildę (švelniąją jos pusę!). Nebrūžinkite stipriai, kad nepažeistumėte odos.

♦ Jei turite senų randų (dėl jų gali būti kalta kažkada kamavusi aknė) ar kitų odos defektėlių, tas vietas, kai baigsite teptis ar purkštis savaiminio įdegio priemone, perbraukite drėgnais ausų krapštukais. Šitaip išvengsite rudų dėmių.
Kai trūksta patirties, pirmaisiais „deginimosi“ kartais gerai sumaišyti savaiminio įdegio priemonę su kūno losjonu. Spalva pašviesės, bet teptis bus lengviau.

♦ Po žiemos išbalusią odą patartina parusvinti priemone, kuri tai padaro ne iškart, o palengva, t. y. drėkikliu su pigmentais. Stipresnio poveikio savaiminio įdegio produkto eilė – po savaitės.

♦ Kad veidas atrodytų natūraliai nudegęs, pirmiausia priemone apdorokite skruostikaulius akių kampučių kryptimi, tada parudinkite kaktą, nosį, smakrą. 

Jei keliai, alkūnės, kulnai vis dėlto „nudegė“ per tamsiai, pasitelkite pagalbon nagų dildę (švelniąją jos pusę!). Nebrūžinkite stipriai, kad nepažeistumėte odos.

♦ Dirbtinai „nudegti“ sunkiai pasiekiamą nugarą galima dvejopai. Pirma – paprašyti, kad kažkas padėtų. Antra – sukamaisiais judesiais papurkšti priemonės užpakaly savęs taip, kad dažomoji dulksna nusileistų ant nugaros. Tai reikėtų kartoti tol, kol liksite patenkinta odos spalva. Šį metodą rekomenduoja žvaigždžių vizažistė Meredith Baraf. Gal iškart ir nepavyks, bet pasitreniravus...

♦  Specialistai nepataria mėginti taisyti susidariusių defektų (nuvarvėjimų, dryžių) pirštais – taip vaizdą galite pabloginti, o ne pagerinti. Verčiau pasinaudokite pudros kempinėle.

♦ Išvengsite dėmių ant pirštų, jei priemonės tepimo metu (procedūra turi vykti kruopščiai ir atsargiai) kelis kartus nusiplausite rankas. Aišku, galima pasinaudoti pirštinėmis: jos turi gerai priglusti prie rankų.

♦ Kai nusimausite pirštines, nepamirškite pakeisti ir rankų spalvą! Labai svarbu, kad savaiminio įdegio priemonės gautų ir pirštų šonai bei tarpupirščiai.

♦ Jums patinka, kai aiškiai matosi riba tarp įdegusių ir neįdegusių vietų? Tokį efektą pasieksite „deginimosi“ metu dėvėdama liemenėlę ir kelnaites, kurių negaila ištepti, arba užsiklijavusi lipniąją juostelę.

♦ Jei naudojate produktą, kuris parudina ne iškart, bet per kelias valandas, visą tą laiką, kuris būna nurodytas instrukcijoje, nesimaudykite, saugokitės prakaito, keturkojų augintinių bučinių: drėgmė stabdo tokio produkto poveikį. Kuo ilgiau kūnas bus sausas, tuo labiau patamsės oda.

♦ Apsaugosite drabužius, jei rudinsitės vakare, po visų darbų. Turėkite tamsią laisvą pižamą – ji neleis ištepti lovos baltinių. Jei darysite tai ryte, tądien verčiau atsisakykite aptemptų ar šviesių kelnių. Geriausias pasirinkimas – tamsus laisvas drabužis. Žinokite, kad kašmyras, oda, šilkas ne itin mėgsta savaiminio įdegio priemones.

♦ Plaukų džiovintuvu galite pagreitinti produkto džiūvimą. Naudokite režimą „vėsus oras“.

♦ Jei praėjus 3–4 dienoms panaudojus savaiminio įdegio priemonę švelniai nušveisite kūną, t. y. pašalinsite suragėjusias odos ląsteles, išvengsite krokodilo odos efekto, kuris gali atsirasti dėl to, kad jūsų oda sausa, o savaiminio įdegio priemonės paprastai ją dar labiau sausina. Be to, šveitimas padės, pirma, odai išblukti tolygiai, antra, bus lengva gražiai atšviežinti dirbtinį įdegį.

♦ Jeigu dėl kažkokios priežasties panorėtumėte procedūrą atlikti iš naujo, 20 minučių pamirkite vonioje, tada apsimaukite pirštines ir kruopščiai pašalinkite odos sluoksnį su dažais šveičiamuoju produktu.

♦ Priemonę panaudojusi ir kitą rytą išsimaudžiusi nusisausinkite prispausdama rankšluostį prie kūno, bet netrindama.
Turėkite galvoje, kad chloruotas vanduo – savaiminio įdegio priešas.

♦ Pasak specialistų, tai, kuri nori išmokti nepriekaištingai susikurti savaiminį įdegį, privalu turėti kūno šveitimo pirštines ir kokybišką skalbimo produktą, naikinantį ant drabužių atsiradusias dėmes ir geltonumą.

Kodėl toks kvapas?

Už galimybę kremais susikurti dirbtinį įdegį turime būti dėkingi JAV mokslininkei Evai Wittgenstein, tyrinėjusiai dihidroksiacetoną (DHA). Jis – pagrindinis rudinamųjų produktų komponentas, suteikiantis šiems savotišką kvapą. DHA – cukraus forma. Jis nėra toksiškas, paveikia tik viršutinį epidermio sluoksnį. Ten, reaguodamas su suragėjusiomis ląstelėmis, DHA patiria pokyčių, dėl kurių oda paruduoja. Šis procesas primena tai, kas nutinka, kai prapjauname obuolį ar bulvę. Kadangi kasdien vyksta suragėjusių odos ląstelių šalinimas, savaiminis įdegis palengva blunka ir, jei norima jį palaikyti, „deginimosi“ procedūrą tenka atlikti reguliariai.

Produktų su DHA poveikis įrodytas. Ar rudina losjonai ir piliulės, kurių gamintojai teigia, esą tie produktai skatina melanino gaminimą odoje? Regis, nėra atlikta patikimų, tai patvirtinančių mokslinių tyrimų.

Imitacija makiažu

Gražų įdegio efektą galima išgauti ir pabrėžti naudojant vien dekoratyvinės kosmetikos priemones. Spindinčiu aliejumi ar pudra lengva subtiliai pagražinti savaiminio įdegio priemone parudintą odą. Tiesiog verta žinoti vieną kitą gudrybę.

Bronzinis tonas tinka visiems odos atspalviams, tačiau nenusirudinkite per daug. Taip pasielgia kai kurios šviesaus gymio moterys teikdamos pirmenybę terakotos spalvos pudrai. Joms tinka šviesesni – karamelinis ir rožiškai rusvas atspalviai. Vidutiniškai rusvos odos savininkėms verta rinktis gelsvai auksinę pudrą, ant tamsesnės odos gražiai atrodys vario ar terakotos atspalvio produktas.

Ieškant tinkamos rudinamosios pudros patartina atsižvelgti ne tik į jos tamsumą ir šviesumą: pavyzdžiui, rožinių pustonių turinti pudra dar labiau pabrėš odos rausvumą, o štai žalsvi pustoniai įgimtą atspalvį neutralizuos.

Riebiai odai tinka matinė rudinamoji pudra. Sausai ir pilkšvai ji taip pat tinka, tačiau veidą reikėtų pagyvinti ir paskaistinti subtiliai spindinčia pudra: pavyzdžiui, tokia papudravus skruostus veidas atsigaus, nušvis.

Prie bronzinės odos puikiai dera koraliniai, raudoni lūpų dažai. Jei jums nesinori kontrastų, esate linkusi apsiriboti rusvais tonais, tuomet pažaiskite matiškumu ir spindesiu. Jei pastaruoju paryškinsite skruostus ir antakių kaulus – neapsigausite.

Nepamirškite pečių ir dekoltės! Parudintai tų sričių odai taip pat suteikite spindesio jo turinčiu aliejumi, kremu ar pudra.

Naudojate savaiminio įdegio produktus?

Aušra Haglund, verslininkė: „Nesu tikra, kad ruda oda – gražiau nei šviesi... Nesilankau soliariume, nes žinau, kad tai kenksminga. Gyvenimas ir taip pateikia nelauktų dovanų, susijusių su sveikata, tai kam pačiai didinti jų skaičių? Apskritai aš – už natūralumą, todėl visa, ką darau, perleidžiu per šią prizmę. „Molinukės“ – taip žmonės, kurie dirba stiliaus srityje, vadina per daug nusirudinusias moteris. Aš – už vidinio, o ne išorinio grožio kultą. Savaiminio įdegio priemones naudoju retai – nebent labai reikia: pavyzdžiui, atvira tamsi suknelė, o oda po žiemos per daug išblyškusi... Bet mane erzina tų priemonių kvapas – jis toooks nenatūralus!“ 

Elinga Dėdinaitė, masažuotoja: „Kai mokiausi masažo, kartu su kursiokėmis išmėginome Lietuvoje tuo metu didelę naujovę – purškiamąją savaiminio įdegio procedūrą. Po jos buvome sau labai gražios. Tačiau po poros savaičių visos pajutome pasekmę: oda ėmė šerpetoti, luptis dideliais lopais... Padarėme išvadą, kad produktas, kuriuo purškėmės, labai sausina. Vėliau iš šokėjų, kurioms nuolat tenka naudoti savaiminio įdegio priemones, girdėjau, kad ir jų oda panašiai reaguoja. Nuo ano karto tokių produktų vengiu. Tepuosi tik drėkinamuoju kremu su pigmentais: jis palengva, saugiai parudina veidą ir paslepia mažus odos defektėlius, kurie išlenda žiemai pasibaigus. Į soliariumą užsuku – bet tik kartą per mėnesį, todėl manau, kad odos nežaloju. Kasmet, likus trims mėnesiams iki šiltojo sezono, pradedu gerti beta karoteno maisto papildą. Jis švelniai parudina odą, paruošia įdegti...“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?