Vitaminas C gali pagerinti kraujospūdį

Gausiai vartojamas vitaminas C gali jaunas moteris apsaugoti nuo didelio kraujospūdžio, rodo Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktas tyrimas.
Padidėjęs kraujospūdis – nematomas žudikas.
Padidėjęs kraujospūdis – nematomas žudikas. / Gedimino Savickio nuotr.

Kalifornijos universiteto tyrėjai nustatė, kad vitamino C kiekio kraujyje padidėjimas vienu miligramu decilitre kraujo siejamas atitinkamai su 4,1 ir 4,0 mm Hg mažesniu sistoliniu („viršutinis“) ir diastolinio („apatinis“) kraujospūdžio.

Tyrime dalyvavo jaunos moterys, turinčios normalų kraujospūdį, o jo rezultatus paskelbė žurnalas „Nutrition Journal“.

„Sveikų jaunų žmonių kraujospūdžio sumažinimas arba jo didėjimo suvaržymas gali lemti mažesnį kraujospūdį vyresniame amžiuje ir mažesnę su amžiumi susijusių kraujagyslių susirgimų riziką. Tyrimas parodo, kad vitaminas C gali būti svarbus veiksnys reguliuojant net ir sveikų jaunų žmonių kraujospūdį ir kad reikia daugiau tokių tyrimų“, rašo mokslininkai.

Dideliu kraujospūdis (hiperenzija) laikomas tada, kai sistolinis ir diastolinis kraujospūdis atitinkamai yra didesni nei 140 ir 90 mm Hg. Hipertenzija yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl sergama širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios Europoje lemia beveik pusę mirčių ir kurios Europos Sąjungos ekonomikai kainuoja apie 170 milijardų eurų kasmet, praneša NutraIngredients.com.

Amerikiečių tyrime dalyvavo 242 moterys, kurių amžius buvo nuo 18 iki 21 metų ir kurių vitamino C kiekis kraujyje svyravo nuo 0,22 iki 3,13 miligramų decilitre.

Per dešimt metų trukusį stebėjimą mokslininkai nustatė, kad vitamino C kiekis kraujyje yra atvirkščiai proporcingas tiek sistoliniam, tiek diastoliniam kraujospūdžiui. Ši priklausomybė pastebėta ir atsižvelgus į tiriamųjų rasę, kūno masės indeksą, riebalų ir sodos suvartojimą su maistu.

Didžiausius vitamino C kiekius kraujyje turėjusių moterų sistolinis ir diastolinis kraujospūdis atitinkamai buvo 4,66 mg Hg ir 6,04 mg Hg mažesnis nei moterų su mažiausiais vitamino C kiekiais.

Tyrėjai daro išvadą, kad vitamino C kiekio kraujyje padidėjimas vienu miligramu decilitre kraujo siejamas atitinkamai su 4,1 ir 4,0 mm Hg mažesniu sistoliniu ir diastoliniu kraujospūdžiu. Apskritai, tiriamųjų turimi vitamino C kiekiai svyravo nuo 0,22 iki 3,13 mg decilitre, ir tai rodo, kad pasiekti 1 mg decilitre pokytį jauniems žmonėms nėra sunku.

Šios darbo autoriai netyrė vitamino C poveikio kraujospūdžiui mechanizmo, tačiau nurodo anksčiau mokslininkų padarytas išvadas apie šio vitamino antioksidantinį ir kitokį poveikį.

Pastaraisiais mėnesiais duomenis apie teigiamą vitamino C poveikį kraujospūdžiui paskelbė ir italų bei britų mokslininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai