Turime būti pavyzdžiu vienas kitam
Istorikei, visuomenininkei Lukai Sinevičienei šie metai itin produktyvūs. Moteris įstojo į doktorantūros studijas, dalyvavo LRT Nacionalinėje ekspedicijoje, pradėjo ne vieną pilietiškumą skatinantį projektą, perskaitė daugiau nei 40 knygų. Moteris teigė, jog turime prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų dėl saugumo, atsakomybės, būti pavyzdžiu vienas kitam.
„Aš jaučiu atsakomybę prieš jaunus žmones, kurie mane seka socialiniuose tinkluose, tad visada turiu pagalvoti ar esu geras pavyzdys pati.“
Luka Sinevičienė sakė, jog buvo prikaupusi nemažai knygų iš kelių paskutinių „Knygų mugių“ ir džiaugiasi jas visas turėjusi galimybę perskaityti.
„Viena labiausiai įsiminusių knygų, tai istoriko Mariaus Ėmužio knyga „Partizanė“ apie įkvepiančią moters partizanės Monikos Aluzaitės gyvenimo istoriją. Apie moteris partizanes žinome labai nedaug, o jei ir žinome, tai tokį moterų vaidmenį kare kaip rėmėjų ar ryšininkių, o ne kovotojų. Knygoje atsiskleidžia ne tik partizaninio karo buitis ir kasdienybė, bet psichologiniai žmogaus išgyvenimai. Pačios geriausios rekomendacijos net ir tiems, kurie nesidomi karo istorija ar Laisvės kovomis“, – pasakojo Luka Sinevičienė.
Taip pat moteris sakė, jog šiuo metu nemažai domisi lyčių lygybės temomis, nes tai vienaip ar kitaip padiktuoja politinė situacija: „Matome kiek lyderystės į savo rankas perima moterys. Tačiau palyginus neseniai, 7 deš. JAV moterys, ypač juodaodės susidurdavo su milžiniška diskriminacija darbo rinkoje. Filmas „Paslėptos figūros“ pasakoja nuostabią matematikės istoriją, kuri sugeba užsitarnauti pagarbą ir pasitikėjimą dirbdama NASA. Rekomenduočiau pamatyti tiek moterims, tiek vyrams. Nes tam tikri stereotipai gajūs ir šiandien.“
Visada reikia ieškoti gerosios pusės, nes ji visada yra
Žurnalistas, moterų treneris Martas Kalendra, prieš keletą metų išvykęs į Australiją, tačiau dėl sudėtingos sveikatos situacijos šeimoje grįžęs į Lietuvą palaikyti savo artimuosius, sakė, jog visada reikia ieškoti gerosios gyvenimo pusės, nes ji yra. Martas Kalendra įkvėpimo ir stiprybės semiasi dirbdamas gamtoje, vienu smagiausių šios vasaros prisiminimų vyras įvardino darbą močiutės sode, o paklaustas apie filmus palikusius jam įspūdį, rekomendavo režisieriaus Fernando Meirelles filmą „Du popiežiai“, iš kurio citavo popiežiaus Benedikto XVI mintis.
,,Visą gyvenimą aš buvau vienas, bet niekada vienišas“, - sakė Martas, papildydamas, kad mums taip pat svarbu suvokti, kad mūsų „antena“ ne visada gali pagauti signalą, ir ne visada galime jausti Dievo buvimą, bet visada turime stengtis užmegzti ryšį ir nepasiduoti, jeigu tai padaryti kartais nepavyksta.
Prasmingas žaidimas Kalėdoms
Aktorius Eimutis Kvoščiauskas Kalėdų belaukiant kvietė išmėginti jų šeimoje jau tradicija tapusį žaidimą, vietoje dovanų pirkimo.
„Per Kalėdas mūsų šeima vietoje brangių dovanų apsikeitimo aukoja į dėžutę pinigų, o vėliau diskutuojame ir nusprendžiame, kam juos skiriame – vargingai gyvenančiai šeimai, po nelaimių nukentėjusiems žmonėms ar kokiai labdaringai organizacijai. Prasminga!“
Šiuo metu, kai žmonės pavargę nuo pandeminės situacijos, aktorius rekomenduoja paskaityti Dale Carnege knygą ,,Kaip atsikratyti nerimo ir pradėti gyventi“.
„Nusipirkau dar prieš pirmą karantiną. Kaip simboliška, ar ne? Kai dabar tiek nerimo aplink ir nežinomybės“, – kalbėjo Eimutis Kvoščiauskas. Taip pat vyras paminėjo Michaelo Schwartzo ir Tylerio Nilsono filmą ,,The Peanut Butter Falcon“ (Žemės riešutų sviesto sakalas) apie dauno sindromą turintį žmogų, kuris dėl savo svajonės pabėga iš globos namų. „Tai filmas apie laisvę. Apie tai, kad žmogaus sukurtos taisyklės kartais turi būti sulaužomos, jog pasiektum savo svajones“, – sakė aktorius.
Visada stenkimės įterpti juoko
Operos solistė, televizijos laidų ciklo „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ autorė, vedėja ir prodiuserė, vokalo pedagogė Nomeda Kazlaus patikrintu geros nuotaikos receptu įvardino juoką. Pasak jos, požiūris su lašeliu juoko padeda įveikti sudėtingas situacijas, o dėkojimo ritualas – geriausias būdas pradėti rytą.
Nomeda teigia, jog jos kūrybinis gyvenimas nesustojo, tačiau labai pasiilgsta ir laukia gyvo susiitikimo su klausytoju, žiūrovu. O šiuo metu linki visiems kantriai išlaukti to meto, kada vėl drąsiai ir saugiai galėsime mėgautis kultūriniu gyvenimu bei siunčia muzikinį linkėjimą: J.S. Bacho ariją „Pasigailėk, mano Dieve“ (vok. k. „Erbarme dich, mein Gott“) iš „Pasijos pagal Matą“. Atlikėjai: Nomeda Kazlaus (sopranas), Alexander Markov (smuikas), Constantine Orbelian (dirigentas), Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.
Įrašas iš šventinio „gala“ koncerto Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, 2018 metais. Šis kūrinys transliuoja ir viltį, rimtį, susikaupimą, ir tikėjimą bei grožį, to, ko mums reikia dabar, to vidinio tauraus buvimo.