Penkiasdešimtmečio koncertus A.Mamontovas suplanavo Vilniuje ir Kaune, o bilietų į didžiąsias šalies arenas neliko jau prieš mėnesį.
Kuo įvairiausio amžiaus gerbėjai rinkosi išgirsti ne tik giliai širdyje įstrigusias dainas, bet ir išvysti žadėtas specialiai šiems koncertams sukurtas dekoracijas, šviesų ir prožektorių šou.
Dar prieš ilgai lauktą pasirodymą A.Mamontovas planavo, jog koncerto metu skambės daugiau nei 20 kūrinių. Žinoma, kiekvienos dainos eiliškumas buvo puikiai suplanuotas. Pirmuoju kūriniu tapo daina „Jeigu aš numirsiu“, iš 1995 metais išleisto debiutinio A.Mamontovo albumo „Pabėgimas“.
Publika tokią įžangą pasitiko gausiomis ovacijomis, juk paskutinį kartą ši daina koncerte skambėjo 2003 metais, A.Mamontovo turo „Beribiam danguje“ metu.
„Labas vakaras, mano mylimas mieste“, – po pirmos dainos su tūkstantine minia sveikinosi atlikėjas. Pertraukos atsipūsti nuo aplodismentų nebuvo, mat netrukus atliktos dainos „Degančios akys“, „Balsas“. Šiuos kūrinius lydėjo 2003-aisiais išleista daina „Ar tai būtum tu?“.
Po šių kūrinių teko padaryti trumputę pertrauką, nes scenoje atsidūrė A.Mamontovo fotografija. Ją asmeniškai įteikė jos autorius Lukas Gricius.
„Jei pasidėčiau čia, tiktų pakasynoms“, – išvydęs ant drobės atspausdintą savo atvaizdą juokėsi dainininkas. Stovėdamas ant scenos jis pripažino, kad ne kartą yra gavęs meno kūrinį.
„Kai man dovanoja paveikslus, aš galvoju, ką jie apie mane galvoja. Galbūt ateityje kažkokio kito žmogaus paveikslus galėtų padovanoti“, – juokėsi A.Mamontovas.
Visgi koncerto metu Andrius nebuvo kalbus. Kiekvieną savos kūrybos ar grupės „Foje“ laikų dainą lydėjo itin trumpos pertraukos. Matyt, tokia tyla nusistebėjo ir pats dainininkas. Nuskambėjus tokiems hitams, kaip „Geltona, žalia, raudona“, „Kai tu atversi man duris“, „Kai perplauksi upę“, Andrius Mamontovas prisiminė dar nė karto savo jubiliejiniame 50-mečio koncerte nekalbėjęs nei apie gimtadienį, nei apie apvalų skaičių.
„Galvoju, kad jubiliejus, tai reikia kažką pasakyti, gi pusė amžiaus praėjo“, – savo kalbą sakyti pradėjo A.Mamontovas, tačiau netrukus buvo nutrauktas. Sausakimšoje „Siemens“ arenoje vieningu balsu pradėjo skambėti „Su gimimo diena“. Po sveikinimo Andrius Mamontovas tarė „Ačiū“ ir nusilenkė.
Netrukus suskambo ir „Foje” gerbėjams iki širdies gelmių pažįstamas kūrinys „Geltoni krantai“. Jubiliejiniame koncerte šią dainą Andrius Mamontovas atliko su „Lemon Joy“ vokalistu Igoriu Kofu. Melomanai prisimins, kad I.Kofas šį kūrinį moka nuo 2004-ųjų, kai grupė „Lemon Joy“ jį perdarė elektroninės muzikos stiliumi.
Scenoje – su sūnumi
Likus kelioms paskutinėms dainoms Andrius Mamontovas padėkojo savo bendražygiams, kurie jį muzikiniame kelyje lydi jau ne vienerius metus. Visgi tarp jų yra ir visai neseniai kartu koncertuoti pradėjęs Andrius – paties Andriaus Mamontovo sūnus. Nuo mažens būgnais grojantis 19-metis Andrius buvo pasitiktas gausiomis ovacijomis.
„Man tai – tikra garbė“, – nuo scenos kalbėjo Andrius vyresnysis.
Atlikus paskutinę koncerto dainą „Kitoks pasaulis“, Andrius Mamontovas su grupe paliko sceną. Tik muzikinė tyla truko vos minutę. Po šūksnių ir ovacijų bangos dainininkas Andrius Mamontovas grįžo.
Tokia gudrybę buvo galima nujausti, nes šio atlikėjo koncertas be tikrai kultinės dainos „Laužo šviesa“ neįsivaizduojamas. Atlikęs kūrinį, kuris privertė susirinkusius ne tik dainuoti, bet ir braukti ašarą, A.Mamontovas įteikė dar vieną dovaną – koncertą užbaigusią nuostabią dainą „Saulės miestas“.
Tikrąją gimtadienio dieną – rugpjūčio 23-ąją – taip pat netrūko staigmenų. Bičiuliai, bendražygiai, scenos partneriai ir garsus būrys gerbėjų A.Mamontovui įteikė 12 minučių trukmės sveikinimą, kuriame netrūko kūrybiškiausių palinkėjimų.
A.Mamontovas savo muzikinį kelią pradėjo prie 34 metus. Tuomet besimokęs Antakalnio vidurinėje mokykloje su draugais sukūrė grupę „Sunki muzika“, kuri netrukus buvo pavadinta „Foje“. Pirmasis koncertas įvyko 1983 m. lapkritį, o paskutinis koncertas, su didžiuliu gerbėjų liūdesiu, vyko 1997 m. gegužės 17 d. Vilniuje, Vingio parko estradoje.
Per 14 savo gyvavimo metų kultinis šalies kolektyvas išleido 9 studijinius, 3 koncertinius ir kelis geriausių dainų albumus. „Foje” laimėjo visus įmanomus to meto muzikinius apdovanojimus. Iki šiol oficialiai yra parduota daugiau kaip 200 000 šios grupės albumų kopijų – tai yra vienas geriausių rezultatų nepriklausomoje Lietuvoje.
Andrius Mamontovas yra apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai medaliu”, Santarvės ordinu „Pro augenda concordia“, auksine „Jin-Jue“ taure tarptautiniame Šanchajaus kino festivalyje.
Šalies muzikos legenda vadinamas Andrius Mamontovas per savo 30 muzikinės veiklos metų išleido net 15 studijinių solinių plokštelių ir pelnė daugybę muzikinių apdovanojimų.