2013 12 12

Bohemos superžvaigždė Rufusas Wainwrightas pirmą kartą koncertuos Lietuvoje

Tik 800 žiūrovų Vilniaus kongresų rūmuose kovo 20-ąją išgirs vieną ryškiausių meno pasaulio žvaigždžių. Intymioje atmosferoje koncertą surengs pirmą kartą Lietuvoje viešėsiantis Amerikos dainininkas Rufusas Wainwrightas, vadinamas talentingiausiu šių dienų kompozitoriumi ir vienu geriausių pasaulio vokalistų.
 Rufusas Wainwrightas
Rufusas Wainwrightas / Asmeninio albumo nuotr.

„Jis – geriausias dainų kūrėjas planetoje“, – nedvejodamas sako seras Eltonas Johnas.

„Rufusas – talentas, kuriuo aš pats norėčiau pavirsti. Jis yra parašęs vienas geriausių dainų per pastaruosius 15 metų, todėl man garbė, kad jis svečiuojasi mano albume“, – antrina populiarusis britų dainininkas Robbie Williamsas.

Jo susižavėjimas Rufuso melodijomis ir balsu – toks didelis, kad kartu sukurtas ir įrašytas duetas „Swings Both Ways“ tapo tituliniu lapkritį išleisto naujausio Robbie albumo kūriniu. Netrukus Robbie ir Rufusas surengė siautulingą ir humoro kupiną pasirodymą šio albumo pristatymo koncerte Londone.

Robbie – ne vienintelė garsenybė, žarstanti komplimentus Rufusui Wainwrightui. Tarp dainininko ir kompozitoriaus gerbėjų – kino žvaigždės Ianas McKellenas ir Jeremy Ironsas, dainininkai Stingas, Tori Amos ir Antony, menininkė Yoko Ono, popmuzikos duetas „Pet Shop Boys“, kurio dainininkas Neilas Tennantas tapo vykdomuoju Rufuso albumo „Release The Stars“ prodiuseriu.

Didžiulę pagarbą šis Kanados ir JAV pilietybę turintis atlikėjas užsitarnavo ne tik išskirtinio tembro balsu, bet ir šoumeno talentu bei kūryba, kuri netelpa į vieno žanro rėmus. Jo biografijoje – devyni albumai, kuriuose galima rasti popmuzikos, džiazo, roko ir kabareto elementų. Kritikai jo kūrybą drąsiai lygina net su legendinių JAV kompozitorių George'o Gershwino ir Cole'o Porterio darbais.

VIDEO: Hitas „The One You Love

Negana to, dainininkas yra sukūręs operą, muziką baletui ir garsaus avangardo režisieriaus Roberto Wilsono spektakliui, parengęs didžiulio populiarumo sulaukusią koncertinę programą, kurioje atlieka legendinės amerikiečių aktorės ir dainininkės Judy Garland repertuarą.

Galima drąsiai sakyti, kad Rufusui tiesiog lemta būti scenoje – jo talentas užkoduotas genuose. Rufuso tėvai – folko muzikos žvaigždės Kate McGarrigle ir Loudonas Wainwrightas III-asis. Sėkmingą muzikinę karjerą yra padariusi ir Rufuso sesuo – ne kartą su juo koncertavusi dainininkė Martha Wainwright.

Groti pianinu Rufusas pradėjo, kai jam buvo šešeri, o pirmąją savo dainą sukūrė, būdamas penkiolikos. Jau paauglystėje jis gastroliavo su motinos ir tetos grupe, dar nesulaukęs pilnametystės, Monrealio klubuose pradėjo solinę karjerą, atlikdamas savo sukurtą muziką. Būdamas vos 17-os, Rufusas apdovanojimų ceremonijoje „Juno“ (kanadietiškas „Grammy“ atitikmuo) buvo nominuotas perspektyviausio vokalisto kategorijoje.

Aistra viską daryti tobulai garsėjantis artistas debiutinį albumą išleido 1998-aisiais – jo įrašai užtruko dvejus metus ir kainavo beveik milijoną dolerių. Tačiau stengtis buvo verta – kritikai buvo priblokšti jauno atlikėjo balso ir kūrybinės brandos, žurnalas „Rolling Stone“ plokštelę išrinko vienu geriausių metų albumų, o patį atlikėją – geriausiu metų muzikinės scenos naujoku.

Taip įsibėgėjo spalvinga karjera, kurioje yra daugybė įdomių posūkių – nuo bliuzo iki elektroninės popmuzikos. Dainininko albumai „Poses“, „Want One“ ir „Want Two“ įsitaisė daugybės kritikų ir muzikos žurnalų geriausių įrašų dešimtukuose, Niujorko, Londono ir Paryžiaus intelektualai greitai susižavėjo jo talentu – Rufusas dažnai pasirodydavo originaliuose meniniuose projektuose, avangardo mados kolekcijų pristatymuose, alternatyvaus kino ir teatro projektuose.

Tuo pat metu į atlikėją dėmesį atkreipė Holivudas. Dainininkas atliko vaidmenis filmuose „Aviatorius“ ir „Aukštumos“, tačiau dar labiau pasižymėjo kaip dainų filmams kūrėjas ir atlikėjas – jo balsas skamba kino hituose „Mulen Ružas“, „Kuprotas kalnas“, „Zulanderis“, „Šrekas“, „Aš esu Semas“ ir daugelyje kitų.

Nuo mažens klasikine muzika besižavintis atlikėjas 2009-aisiais įgyvendino vieną didžiųjų savo svajonių – Mančesteryje įvyko jo sukurtos operos „Prima Donna“ premjera. Šiuo metu kartu su dramaturgu Danieliu MacIvoru Rufusas kuria antrąją savo operą „Hadrian“, kurios premjera numatoma 2018-aisiais.

Vienas daugiausia kalbų sukėlusių menininko projektų – 2006-aisiais surengti pasirodymai prestižinėje Niujorko salėje „Carnegie Hall“, kur Rufusas sudainavo visus kūrinius, 1961-aisiais toje pačioje vietoje atliktus legendinės aktorės Judy Garland.

VIDEO: Klipas „Out Of The Game“ su Helena Bonham Carter

Visi bilietai į šiuos pasirodymus buvo išgraibstyti – dainininkas vėliau šį šou pakartojo Los Andžele, Londone ir Paryžiuje. Londone surengto koncerto įrašas buvo išleistas DVD, o Niujorke – muzikinės kompaktinės plokštelės pavidalu. Už pastarąjį albumą „Rufus Does Judy At Carnegie Hall“ atlikėjas buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui. 

Atlikėjas garsėja ne tik muzika, bet ir ekscentriškomis idėjomis bei dalyvavimu įvairiose socialinėse iniciatyvose. Prieš keletą metų jis įkūrė ir ne vieną žinomą žmogų užkrėtė judėjimo „Blackoutsabbath“ idėja – kartu su bendraminčiais kasmet rengia labdaros koncertus, skirtus paremti kovos su aplinkos užterštumu fondams, o taip pat ragina naudoti kuo mažiau elektros energijos, važinėti dviračiais ir visais įmanomais būdais mažinti energijos vartojimą. 

Pastarųjų keleto metų dainininko projektai – eklektiški, kaip ir visa jo karjera. 2010-aisiais išleistas albumas „All Days Are Nights: Song For Lulu“ – pirmasis po dainininko motinos mirties nuo vėžio. Pagerbdamas jos atminimą, albumą pristatančių gastrolių metu dainininkas žengė neįprastą žingsnį – paprašė publikos susikaupti ir visą koncerto dalį, kai buvo atliekamos šios dainos, neploti.

Pernai išleistas albumas „Out Of The Game“ – visiškai kitoks. Pats atlikėjas jį vadina labiausiai į popmuziką linkstančiu savo darbu. Didžiojoje Britanijoje įrašas pakilo į populiariausių albumų penketuką. Šiuo darbu Rufusas dar kartą įrodė savo autoritetą muzikos ir pramogų pasaulyje – diską  įrašyti padėjo garsus prodiuseris Markas Ronsonas, taip pat – grupių „Yeah Yeah Yeahs“, „Wilco“, „Razorlight“, „Miike Snow“, „The Dap Kings“ nariai, Johno Lennono sūnus Seanas, o titulinės dainos vaizdo klipe nusifilmavo garsi kino aktorė Helena Bonham Carter.

Kaip savo įkvėpimo šaltinius Rufusas Wainwrightas mini ir legendines atlikėjas Edith Piaf ar Niną Simone, ir roko grupę „Queen“. Į kokį derinį visa tai scenoje sujungia talentingasis amerikietis, jau kovo 20-ąją pirmą kartą pamatys ir išgirs Lietuvos publika.

Bilietai į Rufuso Wainwrighto koncertą Vilniaus kongresų rūmuose platinami visose „Ticketpro“ kasose ir internetu – www.ticketpro.lt jau rytoj nuo 10val. ryto. Bilietų kaina – nuo 79 litų.

VIDEO: Koncertuose Rufuso atliekama daina „Hallelujah“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų