Šventė, kai „Depeche Mode“ koncertuoja Lietuvoje – jau ketvirtoji. Jau du kartus depešai drebino sostinės Vingio parką, o dabar, po 12 metų pertraukos, antrą kartą sugrįžo ir į „Siemens“ areną.
Elektroninės muzikos genijai, savo kūryboje jau 40 metų maišantys griausmingo roko ir sintezatorių skambesį – vėl Lietuvoje. Vėl Vilniuje – ketvirtadienio vakarą didžiausia Vilniaus arena virto depešistų meka.
Šios dienos gerbėjai laukė penkerius metus – nuo 2013-aisiais vykusių gastrolių, kuomet grupė pristatė savo albumą „Delta Machine“. Tačiau naujas albumas – naujas turas, po to, kai praėjusių metų kovą pasirodė 14-asis studijinis grupės darbas „Spirit“, „Depeche Mode“ netruko paskelbti naujų koncertų datas.
Tiesa, Vilnius gastrolių sąraše atsirado ne iškart, ne vienas jau buvo spėjęs įsigyti bilietus į pasirodymus kitose šalyse. Tačiau koncertas tapo vienu finalinių – vos po kelių dienų, vasario 25-ąją, „Depeche Mode“ koncertu Maskvoje užbaigs metus trukusias gastroles po Europą, vėliau jų laukia pasirodymai Pietų Amerikoje.
Paskutinį kartą Vingio parke susirinko apie 30 tūkst. gerbėjų. Šįkart į „Siemens‘ą“ jų tiek net nebūtų tilpę, tačiau užteko ir dvigubai mažiau – arena tiesiog dūzgė.
Kad čia susirinko ištikimiausi gerbėjai išdavė jau prie įėjimo ant tvorų iškabintos fanklubų vėliavos – netrūko gerbėjų nei iš Lietuvos, nei iš aplinkinių šalių. Kai kurie jų vietas užsiėmė vos atvėrus arenos duris – ištikimiausi prie scenos rinkosi nuo 18.30 val., nors patys depešai čia pasirodė tik po 21 val.
Arena – sausakimša, tiek žmonių čia susirenka anaiptol ne į kiekvieną koncertą. Akivaizdu, kad prieš keturis dešimtmečius susikūrusi grupė iki šiol nepraranda populiarumo ir jungia net kelias kartas – „Spirit“ šou klausėsi ir 60-mečiai, ir paaugliai.
Į Vilnių po antradienį Rygoje vykusio koncerto „Depeche Mode“ atvyko dar trečiadienį, trečiadienį atkeliavo ir dešimt techniką gabenančių sunkvežimių, kuriais buvo atvežta legendinės britų grupės koncertui reikalinga garso ir šviesos aparatūra.
Nors didelių efektų ir įmantrios scenografijos grupei nereikia – scenoje svarbiausią vietą užima patys muzikantai ir milžiniškas ekranas už jų nugarų, kuriame viso pasirodymo sukosi spalvingos vaizdo projekcijos.
Dar prieš lipant į sceną pagrindinėms vakaro žvaigždėms, čia pasirodė sparčiai populiarėjantis elektroninės muzikos projektas iš Los Andželo „Black Line“ – ši grupė buvo viena iš keturių, kuri buvo pasirinkta „apšildyti“ depešus Vilniuje, kituose miestuose su jais keliauja dar trys kolektyvai.
Nors jų klausėsi tik nedidelė dalis publikos – kiti tuo tarpu trypčiojo lauke prie įėjimo ar kantriai laukė eilėje bandydami rūbinėje pasikabinti paltus.
Net tuomet, kai suskambo pirmieji „Depeche Mode“ akordai, dalis dar bandė prasibrauti, kad bent kažką matytų, tačiau strigo praėjimų koridoriuose. Tačiau nors gerbėjai į salę vos tilpo, bent jau stovintiems pirmose eilėse trokšti neteko – čia buvo gausiai dalijamos vandens pilnos stiklinės, susirinkusiems atsigaivinti išpilstytas ne vienas butelis.
Galiausiai pritemo šviesos, didžiulis LED ekranas sužibo margais raštais ir – pagaliau! – prasidėjo muzikinės depešistinės mišios.
Skambu, tačiau kitaip to pavadinti net neišeina – jau seniai „Depeche Mode“ daugeliui jų gerbėjų nėra tiesiog muzika, tai tarsi ištisa religija, atskira kultūra.
Juoda, daug juodos, ir dar šiek tiek raudonų bei baltų atspalvių gerbėjų drabužiuose, aksesuaruose – pasipuošę depešų atributika čia rinkosi ne tik ištikimiausi fanai.
Pasigirdus pirmajam kūriniui „Going Backwards“ publika tiesiog pašėlo. Šis šou Vilniuje – dedikuotas „Spirit“ albumui, todėl nors čia skambėjo naujausi – o jau nebe tokie ir nauji – kūriniai, vis tik didžiąją duoklę „Depeche Mode“ atidavė laiko patikrintiems hitams.
„It's No Good“, „Barrel of a Gun“, „Useless“ – jau pasirodymo pradžioje suskambo ryškiausios 1997-ųjų „Ultra“ albumo dainos, kurių visoms muziką ir žodžius kūrė Martin'as Lee Gore'as, grupės gitaristas, klavišininkas.
Iki pat 2005-ųjų M.L.Gore'as buvo pagrindinis „Depeche Mode“ dainų autorius, kartu su juo dar grupės susikūrimo pradžioje porą metų muziką ir tekstus rašė ir iki 1981-ųjų buvęs grupės narys Vince'as Clarke'as.
Tačiau net ir jei scenoje M.L.Gore'as dažniau lieka pasislėpęs už vokalisto ir grupės sielos Dave'o Gahano, jo indėlis grupei – milžiniškas.
Tuo nebuvo galima suabejoti girdint kurtinančius gerbėjų šūksnius skambant jo akustinei „Insight“ versijai, o vėliau – ir „Home“, kuomet M.L.Gore'as pakartojo savo firminį triuką – miniai ėmus dainuoti priedainį užtilo ir tiesiog dirigavo, kol kūrinio leitmotyvą niūniavo visa arena.
Koncerte nebuvo pamiršti „Playing the Angel“ hitai, tarp kurių ir „A Pain That I'm Used To“ ar „Precious“ – iki paskutinės eilutės minia balsu dainavo kartu.
Suskambus „In Your Room“ didžiuliame ekrane pasirodė akį traukiantis klipas, kuriame pagal muziką it gyvatės rangėsi lanksti šokėjų pora.
Iškart po to – duoklė griežtesniems ritmans, netrukus atbildėjo ir „Where's the Revolution“ traukinys, o vėliau ir „Everything Counts“.
Koncertui persiritus į antrą pusę pasipylė vienas už kitą labiau gerbėjų pamėgti kūriniai. „Stripped“, „Enjoy the Silence“, „Never Let Me Down Again“ – arenoje turbūt nebuvo nei vieno, kuris nemokėtų šių dainų mintinai.
Ir kai jau atrodė, kad dar viena depešų šventė baigėsi, patys muzikantai atsisveikinti neskubėjo. Padėkoję už šiltą sutikimą Vilniaus publikai jie nusivalė nuo kaktų prakaitą ir dar kartą sugrįžo į sceną.
Akimirkai atsikvėpti leido akustinė 1987-aisias parašytos baladės „I Want You Now“ versija, o vėliau ir dozė energingų, vienas už kitą garsesnių kūrinių.
„Walking in My Shoes“ ir „A Question of Time“ išjudino visus, o finalinė „Personal Jesus“ bomba tiesiog nepaliko abejingų.
„Iki susitikimo kitą kartą“, – keldamas ranką tarsi pažadėjęs sugrįžti atsisveikino D.Gahanas. Kada? Galbūt ilgai laukti ir neteks – jau tapo beveik įprasta, kad „Depeche Mode“ Vilnių aplanko maždaug kartą į penkerius metus.
Tiesa, galbūt ketvirtadienio koncertą Vilniuje jau būtų buvę galima vadinti ir penktuoju, jei ne netikėtai vokalistą pakirtusi liga – Lietuvoje depešai planavo koncertuoti ir 2009-ųjų pavasarį, bet pasirodymas buvo atšauktas dėl tuomet D.Gahanui diagnozuoto gastroenterito – skrandžio ir plonųjų žarnų uždegimo.
Šiandien jam – 55-eri, panašaus amžiaus ir M.L.Gore'as bei trečiasis trijulės narys Andy Fletcheris. Tačiau jų charizmos scenoje pavydėti galėtų ne vienas perpus jaunesnis muzikantas.
„Depeche Mode“ Vilniuje užkūrė tikrą pirtį. Tokią, kaip ir prieš 17 metų, kai čia viešėjo pirmą kartą. O gal ir ne paskutinį šįkart.
Ir nors „Black Celebration“ šįkart neskambėjo, tai buvo tikra šventė. Juoda, bet tuo pačiu – labai spalvinga. Tokia, kaip ir nuo 1979-ųjų skambančios „Depeche Mode“ dainos.
TAIP PAT SKAITYKITE: „Depeche Mode“ – jau Vilniuje: išskirtiniai kadrai