„Mes norime laisvės – rinktis, prisiimti atsakomybę, spręsti patiems. O jeigu nesusitarsim, pažadam, grosim tol, kol pasigailėsit turintys ausis. Nes mūsų tikrai neužčiaupsit“, – sakė renginio organizatoriai.
Minia prie Seimo atvyko su plakatais, skelbiančiais „Vynuogynų nerausim“, „8000 metų vyno kultūros neuždrausite“, „Ne prohibicijai“, „Someljė – ne nusikaltėlis“, „Nepriklausomybė – ne liga“ ir daugeliu kitų šūkių.
Tarp susirinkusių – ir jaunimas, ir vyresni, iki vėlyvo vakaro vyksiantis renginys sudomino kelis tūkstančius vilniečių ir miesto svečių.
Čia vienas po kito į sceną žengė visiems pažįstami muzikantai. Pirmas jų pasirodė Vidas Bareikis. Atlikęs kūrinį jis nusivilko marškinėlius, parodęs ant krūtinės užrašytą frazę „Laisvė rokenrolui“.
„Šiandien mes renkamės čia, kad rytoj galėtume rinktis ten, kur norime. Kur mus nuveda laisvė, rokenrolas ir vasara. Kur susirenka draugiški, linksmi ir šviesūs žmonės. Kur skamba uždeganti, įkvepianti ir nevaržoma muzika“, – sakė koncerto iniciatoriai.
Dainomis ir kalbomis valdžios atstovams jie transliavo žinutę – lietuviai moka švęsti atsakingai, moka linksmintis dar atsakingiau ir nenori naujų draudimų.
TAIP PAT SKAITYKITE: „Laisvė rokenrolui“ kviečia į taikius koncertus: šį vakarą – tiesioginė transliacija iš Kauno
Taikaus koncerto vedėjo vairą laikė Vytaras Radzevičius, čia mintimis dalijosi ir į valdžios atstovus kreipėsi festivalių „Bliuzo naktys“, „Galapagai“, „Roko naktys“ iniciatorius ir pagrindinis organizatorius Algirdas Barniškis-Blėka, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos atstovybės Lietuvoje vadovė Ieva Davydenko, „Klaipėdos pilies džiazo“ vadovė Inga Grubliauskienė.
„Sveikas protas pagrindinė iš mūsų priemonių. Man atrodo, nei vienam iš čia susitinkusių jo netrūksta. Bijau, kad pasaulio jaunimo lietuvių susitikimai nebegalės vykti Lietuvoje“, – sakė I.Davydenko.
Jai pritarė ir A.Barniškis-Blėka. „Sausio 13-ąją pats grojau ant tų laiptų, grojau už laisvę. Šiandien taip pat grojame už laisvę. Lietuvos festivaliai nėra tik verslas ar pramogos. Lietuvos festivaliai – tai vis jūs, mes iki šiol puikiai tvarkėmės ir tvarkomės. Būnant tarp keturių sienų sunku pamatyti, kaip ten viskas vyksta. Gerbiamieji Seimo nariai, pirmiausia atvažiuokit į festivalį“, – sakė jis.
Pasak jo, per 25 festivalių gyvavimo metus žmonės išmoko atsakingai vartoti alkoholį, per šį laikotarpį situaciją stipriai pasikeitė į gerą pusę.
„Sovietmečiu buvo kalbama, kad jeigu tu groji džiazą, rytoj parduosi tėvynę. Šiandien vėl grįžtame į tą epochą, iš kurios jau buvome išėję. Man labai liūdna, kad žmonės, kuriantys įstatymus, nediskutuoja su mumis. Diskusija turi būti pirmiausia“, – sakė I.Grubliauskienė.
Pasak jos, džiazo festivalis anaiptol nėra ta erdvė, kurioje susirinkusių pagrindinis tikslas yra išgerti alaus. Juolab, kad ir kainos tokiuose renginiuose skiriasi nuo tų, kurios pateikiamos prekybos centruose. „Galiu drąsiai sakyti – mūsų vieši renginiai, kurie yra nemokamai, jie saugūs ir nesklandumų juose nėra daugiau nei paprastą savaitgalį. Per šventes pas mus tikrai saugu, pajūris laukia jūsų!“ – agituodama sostinės gyventojus atvykti į šių metų Lietuvos kultūros sostinę Klaipėdą kalbėjo I.Grubliauskienė.
Iškart po to pasirodė BIX, su, kaip juokavo V.Radzevičius, nauju vokalistu – grupės lyderis Saulius Urbonavičius-Samas į sceną žengė užsimaukšlinęs kiaulės galvos kaukę. Pasisveikinęs su publika jis rėžė: „Mes ne kiaulės, mes žmonės“ ir sulig tais žodžiais nusiėmęs kaukę atliko kelis garsiausius grupės hitus.
„Rolenrolisto dvasia – laisvė ir atsakomybė. Kiekvienas iš mūsų pats žino, kas gerai, kas blogai. Draudimai – tai blogis, mes visi esame skirtingi, o ir kalbėti reikia su visais“, – sakė Samas.
Muzikantas patarė valdžios atstovams „įjungti protą, pradaryti duris, prasivėdinti ir rasti sprendimą“. „Nežaiskim karo mūsų nedidelėj valstybėj, turime vienas kitam padėti. Karo kirvio iškasimas – nieko neduos, ne kovoti reikia, o dirbti visiems kartu“, – kalbėjo BIX lyderis.
Žodį čia tarė architektas, legendinės grupės „Antis“ siela Algirdas Kaušpėdas. Į sceną jis lipo rimtai pasiruošęs ir susirinkusiems perskaitė specialiai parašytą kalbą.
„Laisva tauta yra nepriklausoma. Todėl kiekviena tauta saugo savo nepriklausomybę. Prieš 30 metų kovojome už Lietuvos nepriklausomybę, Roko maršais griovėme Sovietų sąjungą, tačiau sulaukėme laikų, kai į valdžią atėję politikai sako, kad esame neverti laisvės. Nes, jų nuomone, esame nesąmoningi ir neatsakingi.
Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad netrukus gyvensime valstybinio diktato arba politinio blaivybės internato sąlygomis. Laisvė pačiam spręsti bus atšaukiama, dabar valdžia pasakys, kas galima ir kur galima, o mes turėsime būti paklusni avių ar ožkų banda ir vykdyti jų nurodymus.
Matysime liaupses valdžios darbams, prasidės visuotinė skaistybės ir blaivybės gadynė.
Karbauski ir Veryga, kovokit argumentais. Laisvės pamatas yra pagarba žmogui, pasitikėjimas jo gera valia. Kurkime pasitikėjimą ir pagarbos Lietuvą, o ne baimės ir neapykantos.
Valdžia gali priversti, bet negali įgalinti. Tik pats žmogus gali save įgalinti ir būti geresniu. Šalin rankas nuo mūsų laisvės, šalin rankas nuo mūsų laisvo pasirinkimo“, – kalbėjo A.Kaušpėdas.
„Laisvė rokenrolui“ subūrė ir daugiau grupių bei atlikėjų. Tarp jų – „G&G Sindikatas“, „ba.“, „The Station“, „Leon Somov & Jazz“, „Baltasis Kiras“, „Solo Ansamblis“, Radistai, Mantas Katleris ir Mantas Stonkus.
Panašus koncertas tą patį vakarą vyksta ir Kaune, tiesioginę transliaciją stebėkite portale 15min. Neatlygintinai koncertuojantys muzikantai taip išreiškė savo poziciją, atsakydami į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) siūlymus riboti alkoholio vartojimą festivaliuose.