Tik skirtingai nuo J.Hendrixo D.Garettas padarė tai netyčia, o nuostoliai buvo kur kas didesni – lūžęs smuikas kainavo 1,2 mln. eurų. Tačiau, kaip sako Vilniuje koncertuosiantis smuiko virtuozas, instrumentas jam galėjo išgelbėti gyvybę.
Lūžusi svajonė
Pirmasis savas smuikas, kuriuo grojo D.Garettas buvo A.Stardivarijaus mokinio Giovanni Guadagnini 1772 m. pagamintas instrumentas. Jį jaunasis smuikininkas įsigijo tuoj po mokyklos baigimo. Įsigijo skolon ir daugelį metų mokėjo už jį.
„Paskutinę įmoką už smuiką, kainavusį 1,2 mln. eurų, padariau 2007 m. gruodį. Buvo likęs paskutinis sezono koncertas Londone, į kurį atvyko visa mano šeima. Įsidėjęs smuiką į dėklą ir pasikabinęs jį ant nugaros bėgau salės laiptais lauke jų pasitikti. Lijo, palydau ir visu svoriu kritau ant nugaros – lengvas dėklas neišlaikė ir smuikas lūžo“, – lemtingą dieną „The Guardian“ laikraščiui prisiminė D.Garrettas.
„Jau atidarydamas dėklą žinojau, kad įvyko kažkas baisaus – smuikas buvo suskaldytas. Nešaukiau ir neverkiau – tiesiog buvau šoko būsenoje“, – pasakojo D.Garrettas.
Nors smuiką pavyko sutaisyti, D.Garrettas pradėjo groti kitais instrumentais, kol atrado „savąjį Stradivarijų“. „Guadagnini smuiką dar vis kartais paimu į rankas – jaučiu prieraišumą jam. Kartais galvoju, gal jis man to kryčio metu net išgelbėjo gyvybę. Kritau ant laiptų taip, kad jei ne smuikas dėkle, vargu ar šiandien galėčiau vaikščioti taip kaip vaikštau“, – pasakojo gruodžio 7 d. Vilniaus „Siemens“ arenoje koncertuosiantis smuikininkas.
Su Stradivarijumi – nuo 11-os
Vilniuje vienintelį „Explosive Live!“ turo pasirodymą Lietuvoje surengsiantis D.Garettas į sceną lips su A.Stradivarijaus gamintu smuiku.
Pirmąjį garsiojo italų meistro instrumentą į rankas D.Garettas paėmė dar būdamas 11-os. Jaunajam talentui tąkart tarpininkavo pats Vokietijos prezidentas Richardas fon Weizsakeris. Savąjį „Stradivarijų“ D.Garettas įsigijo beveik po 20 metų, 2010-aisiais.
„Tai 1716 m. pagamintas instrumentas, jo vertė sunkiai paskaičiuojama, o man jis paprasčiausiai neįkainojamas“, – paklaustas apie savo smuiką pasakojo D.Garettas.
Visi Stradivarijaus gaminti smuikai turi savo istoriją – ne išimtis ir D.Garretto smuikas. „Anksčiau jis priklausė žinomo vokiečių smuikininkui Adolfui Bushui, žymiojo sero Yehudi Menuchin mokytojui. Man teko garbė vėliau pačiam koncertuoti su Y.Menuhinu, tad groti instrumentu, kurį, dar būdamas mokiniu, pas A.Buschą klausėsi žymusis smuikininkas, man yra kažkas tokio“, – sakė D.Garrettas.
„Velnio smuikininku“, kaip ir kadaise A.Stradivarijaus smuiku grojęs N.Paganinis, vadinamas D.Garrettas neslepia, kad pirmenybę teikia kelių šimtų metų istoriją turintiems instrumentams.
„Be abejo, yra puikių šiuolaikinių instrumentų. Bet, kaip vynui reikia tam tikro laiko, kad subręstų jo skonis, taip laiko reikia ir smuikui. Yra labai gerų dabartinių gamintojų, tačiau niekas nežino, kaip jų instrumentai atlaikys laiko išbandymą. Daugiau apie juos galėsime pasakyti po 10 ar 20 metų“, – svarstė D.Garrettas.
Tiesa, koncerte Vilniaus „Siemens“ arenoje į rankas jis paims ir šiuolaikinį instrumentą.
„Šio koncertinio turo metu aš groju dviem smuikais – didžiąją jo dalį klasikiniu instrumentu, tačiau dviem kūriniams mano rankose pamatysite elektrinį smuiką“, – būsimo koncerto paslapties šydą kiek praskleidė D.Garrettas.