Pirmą sykį į Lietuvą atvykstanti grupė jau priprato, kad apie jos kaukes daug kalbama, nors nuolat pabrėžia, kad tai nėra svarbiausia „Slipknot“ meno dalis.
„Ne, ne kaukės ir ne uniformos, kurias dėvime. Svarbiausia – muzika ir jos perteikiamos emocijos. Kaukės – būdas žiūrovų dėmesį sutelkti į grupės idėjas ir kūrybą, o ne į muzikantų veidus.
Tai – viena idėjos dalis. Kita – kaukės padeda perteikti muzikos jausmą, tai, kaip ji veikia ir mus pačius. Jos atspindi mūsų kovą su pasauliu ir mūsų pačių vidumi, skausmą, neapykantą ir meilę“, – aiškina grupės nariai.
Nors interviu metu, susitikimuose su gerbėjais „Slipknot“ jau nevengia nusimesti kaukių, scenoje to niekada nebus.
„Muzika, žinoma, dėl to nepasikeistų, tačiau kaukės jau tapo tokia neatsiejama mūsų pasirodymų dalimi, jog koncertas be jų stebintų ir mus, ir mūsų gerbėjus“, – įsitikinę „Slipknot“ nariai.
Idėja scenoje slėpti veidus kaukėmis priklauso grupės nariui Shawnui Crahanui. Kartą, prieš 18 metų, į repeticiją jis atsinešė klouno kaukę ir ją užsidėjo.
„Atsisakė nusiimti. Iš pradžių mus tai erzino, bet paskui supratome, kad tai – geras sumanymas. Ten pat, repetuodami, nusprendėme visi pasigaminti kaukes, kad niekas nežinotų, kaip atrodome.
Buvo daugybė atvejų, kai iškart po koncerto skubiai persirengdavome, be kaukių įsimaišydavome į žiūrovų minią ir taip galėdavome pasiklausyti, ką jie apie mus šneka. Gerbėjai net neįtardavo, kad stovime šalia“, – yra pasakojęs „Slipknot“ įkūrėjas Paulas Gray, miręs 2010-aisiais.
„Tai buvo ir protestas prieš pramogų verslo taisykles. Muzikos prodiuseriai surinkdavo dailiai atrodančius vaikinus, išmokydavo dainuoti, gražiai aprengdavo ir parduodavo daugybę įrašų. Pamanėme – gerai, jei jau taip, mes išvis nerodysime savo veidų, ir ką jūs mums padarysit?
Tai nebuvo mados ar reklamos reikalas. Be to, kaukės mums padeda susilieti į muziką, tai tas pats, lyg dėvėtum muzikos kūrinį. Jos padeda visiškai „atsijungti“ – kai jas užsidedame, mums rūpi tik „Slipknot“, visos kitos mintys dingsta“, – teigia „Slipknot“ vokalistas Corey Tayloras.
Muzikantai tvirtina, jog taip priprato prie kaukių, kad kartais net pamiršta, jog yra jas užsidėję. Nebeerzina ir didžiulis karštis, kurį jaučia su kaukėmis. Po kiekvieno koncerto nuo scenos „Slipknot“ nulipa permirkę nuo prakaito.
Vos grupei išpopuliarėjus, daugybė fotografų ir gerbėjų norėjo „pagauti“ muzikantus be kaukių – bet „Slipknot“ nėrėsi iš kailio, kad tai neįvyktų.
Dauguma grupės muzikantų net per repeticijas arenose dėvi kaukes, kad netyčia nebūtų nufotografuoti salėje dirbančių žmonių.
„Jei ateitų diena, kai kažkas grupėje rimtai pasiūlytų koncertuoti be kaukių, aš palikčiau „Slipknot“. Pašaliniams labai sunku paaiškinti, bet tos kaukės yra labai svarbios mums ir grupei“, – sako Corey Tayloras, beje, tikrąjį savo veidą rodantis kitoje muzikos grupėje „Stone Sour“.
Pirmąsias koncertams skirtas kaukes grupės muzikantai pasigamino patys. Dabar jas gamina specialiųjų efektų profesionalai, tačiau su kiekvienu albumu besikeičiantį kaukių dizainą kuria patys muzikantai. Kiekvieno koncertų turo pradžioje porą savaičių su grupe keliauja specialistas, kuris pataiso kaukes, jei jos pasirodo nepatogios ar lengvai sugadinamos.
Kaukės gaminamos iš skirtingų medžiagų – latekso, odos, gumos. Visos jos pagamintos taip, kad būtų galima užsidėti ir nusiimti per keliasdešimt sekundžių.
Viena keisčiausių „Slipknot“ taisyklių – niekada neplauti kaukių, nesvarbu kiek prakaito, seilių ar net kraujo jose lieka. Kai kaukės visiškai nebeįmanoma naudoti, ji tiesiog išmetama – grupė visada vežiojasi kelis vienodų kaukių komplektus.
Shawnas Crahanas prisimena, kaip sykį Ispanijoje po vandens srove pakišo daug metų nevalytą kaukę – vanduo tuoj pat tapo rudas. Šalia buvusiam muzikantui jis pasiūlė lažybas, dėl kurių šis išgėrė puodelį to klaikiai nešvaraus vandens.
„Nė neįsivaizduoju, kiek purvo, vėmalų, šlapimo yra buvę ant tos kaukės. Tas vyrukas – labai drąsus“, – juokiasi „Slipknot“ narys.
„Kaukės – ir pragaras, nes su jomis koncertuoti labai karšta, ir nuostabus dalykas, nes padeda išsaugoti privatumą. Mus labai retai atpažįsta gatvėje“, – neslepia grupės muzikantai.
Keičiantis grupės nariams, kaukės nėra perimamos – kiekvienam naujojui sukuriama visiškai nauja kaukė.
Kiekvieno naujo albumo proga „Slipknot“ kaukės modifikuojamos – tema išlieka ta pati, tačiau kaukės dizainas kiek pasikeičia. Tai atspindi ir grupės narių asmenybės pokyčius, ir tiesiog suteikia suteikia progą pasismaginti muzikantams.
Keletą sykių grupei buvo sukurtos specialios kaukės, skirtos vienam vaizdo klipui ar pasirodymui. Pavyzdžiui, 2008-aisiais daug tokių kaukių buvo sukurtos albumo „All Hope Is Gone“ pristatymui – vėliau muzikantai jas sudegino dainos „Psychosocial“ klipe.
„Slipknot“ narių kaukių kopijas oficialioje grupės parduotuvėje gali įsigyti visi gerbėjai, be to, prieš keletą metų buvo pristatyta speciali programėlė, kvietusi gerbėjus susikurti savus kaukių variantus.
Dėl kaukių yra kilęs ir ne vienas skandalas – pavyzdžiui, muzikantai yra padavę į teismą vieną didelį JAV užkandinių tinklą, savo reklamai panaudojusį stebėtinai panašias kaukes. Konfliktas galiausiai buvo išspręstas be teismo, grupę suerzinę reklamos klipai – atšaukti.
Šiurpias kaukes ir didelę dozę muzikos be kompromisų, kuri jau beveik 20 metų džiugina milijonus gerbėjų visame pasaulyje, „Slipknot“ Vilniaus „Siemens“ arenoje demonstruos jau kitą šeštadienį, sausio 23-ąją. Prieš grupės pasirodymą koncertuos kitas kultinis JAV kolektyvas – grupė „Suicidal Tendencies“.
Bilietai į pirmąjį Lietuvoje „Slipknot“ koncertą platinami visose „Tiketos“ kasose ir internetu – www.tiketa.lt
„Slipknot“ koncertą „Siemens“ arenoje pristato didžiausias Baltijos šalių koncertų organizatorius „Live Nation Lietuva“, Vilniuje surengsiantis šokių muzikos festivalį „Summerburst“, retro muzikos žvaigždžių „Postmodern Jukebox“ ir „Palast Orchester“ koncertus, Kaune – metalo titanų „Iron Maiden“, popžvaigždžių Mariah Carey ir Janet Jackson pasaulinių gastrolių koncertus.