Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

90-ąjį gimtadienį švenčianti Elizabeth II – moteris, kuri neturėjo tapti karaliene

Šiandien Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II švenčia apvalią sukaktį – jai sueina 90 metų.
90-ąjį gimtadienį švenčianti Elizabeth II: nuo kūdikystės iki šiandienos
90-ąjį gimtadienį švenčianti Elizabeth II: nuo kūdikystės iki šiandienos / „Scanpix“ nuotr.

Garbaus amžiaus karalienė net ir sulaukusi 90-ies atsakingai eina karališkąsias pareigas ir vis dar dalyvauja oficialiuose renginiuose, nors dalį darbų jau ir yra perleidusi jaunesniajai kartai – savo vaikams ir anūkams.

Štai savo gimtadienio išvakarėse karalienė kartu su vyru princu Philipu dalyvavo šventiniame Karališkojo pašto, mininčio 500 metų sukaktį, renginyje.​

Tą pačią dieną Karališkasis paštas išplatino nuotrauką, kurioje užfiksuotos keturios britų karališkosios šeimos kartos – karalienė Elizabeth II su savo sūnumi princu Charlesu, anūku princu Williamu ir proanūkiu princu George'u. Iš šios nuotraukos padaryti keturi proginiai pašto ženklai su karalienės ir trijų sosto paveldėtojų portretais.​

VIDEO: Archyviniai kadrai: devyniasdešimt karalienės Elizabeth II metų

O ketvirtadienį, per tikrąją karalienės gimimo dieną, karališkieji rūmai išplatino dar tris naujas jos nuotraukas, iš kurių daugiausia dėmesio sulaukė jaukus šeimyninis kadras, kuriame karalienė pozuoja su visais savo proanūkiais ir jauniausiais anūkais.

Ranald Mackechnie nuotr./Britų karališkoji šeima: princas Charlesas, karalienė Elizabeth II, princas George'as ir princas Williamas
Ranald Mackechnie nuotr./Britų karališkoji šeima: princas Charlesas, karalienė Elizabeth II, princas George'as ir princas Williamas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su anūkais ir proanūkiais
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su anūkais ir proanūkiais

Savo tikrąją gimimo dieną Elizabeth II kartu su sutuoktiniu žada oficialiai atidaryti Vindzoro pilyje įrengtą Karalienės pėsčiųjų taką, kuris buvo sukurtas siekiant pagerbti jos karaliavimo laikotarpį. Pėsčiųjų tako ilgis – 6,373 km – turi simbolinę prasmę: jis reprezentuoja 63-ejus metus, septynis mėnesius ir tris jos karaliavimo dienas – 2015-ųjų rugsėjo 9-ąją peržengusi šią ribą Elizabeth II pralenkė karalienę Victorią ir oficialiai tapo ilgiausiai per britų istoriją valdančia monarche.

Vakarop karalienė kartu su vyru, sūnumi princu Charlesu ir jo žmona Kornvalio hercogiene Camilla įžiebs pasivaikščiojimo takus apšviečiančius žibintus Vindzoro pilies teritorijoje. O po šios ceremonijos karalienė savo jubiliejų ramiai atšvęs Vindzoro pilyje, kur susirinks jos artimieji.

„Scanpix“/AP nuotr./Karalienė Elizabeth II (2016 m.)
„Scanpix“/AP nuotr./Karalienė Elizabeth II trečiadienį, savo gimtadienio išvakarėse

Didžioji gimtadienio šventė su tautiečiais numatyta kiek vėliau – tradiciškai birželio mėnesį, kada tikimasi geresnio oro, bus rengiamas gimtadienio paradas.

O iki parado laukia dar gausybė didesnių ir mažesnių renginių, skirtų paminėti karalienės jubiliejų: štai gegužę Vindzoro pilies teritorijoje vyks didžiulis koncertas, transliuojamas ir per televiziją, kurio metu savo pasirodymais karalienę sveikins tokios muzikos žvaigždės kaip Kylie Minogue, Andrea Bocelli ir kt. Renginyje dalyvaus ir aktorė Helen Mirren, 2006-aisiais suvaidinusi Elizabeth II filme „Karalienė“ („The Queen“) ir už tai gavusi „Oskarą“. Bilietai į šį grandiozinį koncertą pradėti pardavinėti lapkritį ir visi 25 tūkst. bilietų buvo išparduoti akimirksniu.

Moteris, kuri neturėjo tapti karaliene

Elizabeth II gimė 1926-ųjų balandžio 21-ąją, kuomet šalį valdė jos senelis George'as V (1865–1936 m.). Jos tėvas buvo jaunesnysis karaliaus sūnus princas Albertas.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (1928 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (1928 m.)

Nors Elizabeth gimimas sulaukė nemažai visuomenės susidomėjimo (ji buvo pirmoji karaliaus vaikaitė), tačiau niekas nesitikėjo, kad ji kada nors taps karaliene – eilėje į sostą ji buvo tik trečia (po savo tėvo ir dėdės, vyriausio karaliaus sūnaus princo Edwardo). O tokia pozicija dažniausiai reiškia, kad realių šansų į sostą praktiškai nėra – princas Edwardas tuo metu buvo dar jaunas, 32-ejų metų vyras ir visi laukė, kada šis ves ir susilauks palikuonių, kurie Elizabeth tėvą ir ją būtų stūmę eilėje žemyn.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (1932 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (1932 m.)

1936-ųjų sausį, būdamas 70 metų, mirė Elizabeth senelis George'as V ir sostą perėmė vyriausias jo sūnus princas Edwardas, kuris tapęs karaliumi pasivadino Edwardu VIII. Tačiau tais pačiais metais Edwardas VIII pasipiršo amerikietei Wallis Simpson – du kartus išsiskyrusiai moteriai. Tai sukėlė didžiulį visuomenės ir valdžios institucijų pasipriešinimą, tačiau karalius nebuvo linkęs dėl to atsisakyti meilės – jis pasirinko atsisakyti karūnos (1937 metais jis susituokė su Wallis Simpson, su kuria nugyveno iki mirties, tačiau vaikų jiedu taip ir nesusilaukė).

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su tėvais ir jaunesniąja seserimi Margaret (1938 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su tėvais ir seserimi Margaret (1938 m.)

Taip 1936-ųjų gruodžio 11-ąją karaliumi tapo jaunesnysis Edwardo brolis princas Albertas, po karūnavimo pasivadinęs George'u VI, o jo vyriausia dukra 10-metė Elizabeth (jis su žmona turėjo dar vieną dukrą princesę Margaret) netikėtai tapo tiesiogine sosto įpėdine.

Mergaitę pradėta ruošti būsimoms pareigoms ir būdama vos 16-os metų Elizabeth viena pati dalyvavo pirmame oficialiame vizite. Būdama 21-erių Elizabeth pirmą kartą lydėjo savo tėvus į oficialų užsienio vizitą – pirmoji jos kelionė buvo į Afriką.

Pirmoji meilė, santuoka ir šeima

Elizabeth su savo būsimuoju vyru Philipu, tuometiniu Graikijos ir Danijos princu, susipažino kai jai tebuvo aštuoneri, o jam – trylika (jiedu yra tolimi giminaičiai). Dar kartą Elizabeth ir Philipas susitiko po penkerių metų, ir nors tada princesei tebuvo trylika, ji karštai įsimylėjo. Jaunuoliai rašė vienas kitam meilės laiškus ir bendravo per atstumą, kol galiausiai 1947-aisiais buvo paskelbta apie sužadėtuves – Elizabeth tuo metu buvo 21-eri, o Philipui – 26-eri.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas (1947 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas (1947 m.)

Sužadėtuvės tuo metu sulaukė prieštaringų reakcijų – vieni džiaugėsi, kad princesė išteka, o kitiems užkliuvo tai, kad Philipas – užsienietis. Be to, pro akis nepraslydo ir tai, kad jo seserys buvo ištekėjusios už vokiečių, turėjusių abejotinų ryšių su naciais.

Prieš vestuves Philipas atsižadėjo savo graikiškų ir daniškų titulų, pakeitė religiją (iš graikų ortodoksų bažnyčios perėjo į anglikonų) ir tapo Philipu Mountbattenu – prisiėmė savo motinos, kilusios iš britų šeimos, pavardę. Po vestuvių su Elizabeth jam suteiktas Edinburgo hercogo titulas (princo titulas jam suteiktas tik po dešimties metų, 1957-aisiais).

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas su vaikais Charlesu ir Anne (1951 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas su vaikais Charlesu ir Anne (1951 m.)

1947-ųjų lapkričio 20-ąją įsimylėjėliai oficialiai tapo vyru ir žmona, amžiną meilę vienas kitam prisiekę Vestminsterio abatijoje.

Po metų, 1948-ųjų lapkričio 14-ąją, Elizabeth ir Philipas susilaukė pirmo vaiko – princo Charleso. Elizabeth motina tapo būdama 22-ejų. Neilgai trukus pasaulį išvydo ir antras poros vaikas – princesė Anne, gimusi 1950-ųjų rugpjūčio 15-ąją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su vyru princu Philipu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su vyru princu Philipu

Idilišką Elizabeth gyvenimą sutrikdė ankstyva tėvo mirtis – karalius George'as VI mirė 1952-ųjų vasario 6-ąją, būdamas 56-erių. Tuo metu Elizabeth su vyru (jis ir pranešė žmonai apie jos tėvo mirtį) viešėjo Kenijoje, į kurią nuvyko kaip princesė ir iš kurios grįžo kaip gedinti karalienė.

Karaliene Elizabeth tapo būdama labai jauna, vos 25-erių metų. Oficiali Elizabeth II karūnavimo ceremonija įvyko 1953-iųjų birželio 2-ąją Vestminsterio abatijoje.

Jau būdama karalienė Elizabeth II pagimdė dar du sūnus – 1960-ųjų vasario 19-ąją gimė princas Andrew, o 1964-ųjų kovo 10-ąją – princas Edwardas. Jauniausio sūnaus Elizabeth II susilaukė būdama 38-erių.

„Scanpix“/AP nuotr./Karalienė Elizabeth II
„Scanpix“/AP nuotr./Karalienė Elizabeth II

Šiandien, sulaukusi garbingo 90-ojo jubiliejaus, karalienė Elizabeth II kartu su vyru Philipu gali pasidžiaugti keturių vaikų, aštuonių anūkų ir penkių proanūkių draugija. Karalienė taip pat gali džiaugtis, kad jaunoji karta, ypač visuomenės itin mylima jos anūko princo Williamo šeima, vėl grąžino populiarumą karališkajai šeimai bei sustiprino kurį laiką šlubavusį monarchijos įvaizdį.

Žmonės.lt galerijoje – archyvines karalienės nuotraukas nuo pat jos kūdikystės iki šių dienų:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai