„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar Izraelio atstovė „Eurovizijoje“ Eden Golan tikrai yra dainavusi Kryme?

Izraelio dainininkės Eden Golan dalyvavimas šių metų „Eurovizijoje“ ne tik sukėlė protestų bangą, bet ir įplieskė diskusijas internete dėl jos praeities bei ryšių su prodiuseriu, kuris remia Vladimirą Putiną, pritaria Rusijos invazijai į Ukrainą ir yra Europos Sąjungos (ES) sankcijų sąraše. Teigiama, kad atlikėja ne tik yra ilgą laiką gyvenusi Rusijoje ir užsiėmusi ten muzikine veikla, bet ir koncertavusi okupuotame Kryme. Ar tai tiesa?
Izraelio atstovė Eden Golan
Izraelio atstovė „Eurovizijoje“ Eden Golan / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Ukraina skyrė 0 balų

Tokių įrašų apie E.Golan socialiniuose tinkluose pagausėjo „Eurovizijos“ savaitę, kai ji triumfavo antrajame pusfinalyje, o finale užėmė penktą vietą.

„Gal pradėkim nuo to, kad pati atlikėja Eden Golan yra Izraelio rusė, tai ne tik kad Izraelis dalyvauja EURO, bet Rusija dar ir sugebėjo savo dainininką išsiųst ir dalyvaut EURO, kad ir per Izraelį“, – aiškino viena socialinio tinklo „Threads“ vartotoja iš Lietuvos.

Panašių įrašų pasirodė ir kitose „Threads“ paskyrose, ir „Facebook“.

Ekrano nuotr. iš „Threads“/Netiesa, kad Eden Golan yra rusė
Ekrano nuotr. iš „Threads“/Netiesa, kad Eden Golan yra rusė

Viena pastarojo socialinio tinklo vartotoja piktinosi, esą gyvename dvigubų standartų pasaulyje.

„Čia yra puikus to pavyzdys. Izraelio atstovė šių metų „Eurovizijoje“ Eden Golan užaugo Rusijoje ir koncertavo Kryme neužilgo po to, kai Rusija jį aneksavo. Jos popgrupės Rusijoje „Cosmos Girls“ prodiuseris Grigorijus Lepsas yra atsidavęs Rusijos prezidento V.Putino ir Rusijos įsiveržimo į Ukrainą rėmėjas.

Grigorijus Lepsas / Vida Press nuotr.
Grigorijus Lepsas / Vida Press nuotr.

Tuo pačiu bent dviem Rusijos atstovams buvo uždrausta dalyvauti „Eurovizijos“ dainų konkurse už tai, kad jie buvo padarę tą patį.

Lietuvoje artistai už tai yra dar griežčiau baudžiami, juos atiduodant viešam minios linčo teismui ir cancelinimo kultūros apologetų uždegtiems „raganų deginimo laužams“, o prezidentui atiminėjant pilietybės.“

Moteris pasidalijo E.Golan nuotrauka, ant kurios angliškai užrašyti kai kurie iš šių sakinių, dienraščio „Washington Post“ straipsnio apie ją ekrano nuotrauka.

„Kai kurie ukrainiečiai kritikavo ją už pasirodymą okupuotame Kryme ir nekalbėjimą (apie jo okupaciją – red. past.), nors kiti pabrėžia, kad ji tuo metu buvo vaikas. Jos popgrupę „Cosmos Girls“ prodiusavo G.Lepsas, atsidavęs Rusijos prezidento V.Putino ir Rusijos įsiveržimų į Ukrainą rėmėjas“, – toks tekstas matyti pastarojoje.

Internete galima rasti įrašų socialiniuose tinkluose ir tekstų įvairiuose tinklalapiuose, kuriuose taip pat kalbama apie prodiuserio požiūrį į V.Putiną ir Krymo okupaciją, pasirodymą pusiasalyje.

Nepriklausoma Rusijos žurnalistė Julija Latynina pasipiktino, kad atlikėja buvo įtraukta į ukrainietiško tinklalapio „Mirotvorec“ („Taikdarys“) sąrašą.

Jame išvardyti asmenys, prieštaringai vertinamo tinklalapio pildytojų – saugumo tarnyboms artimų aktyvistų – manymu, laikytini Ukrainos priešais arba kurių veiksmuose esama nusikaltimų nacionaliniam saugumui, taikai, tarptautinei teisei. Tai, kad čia skelbiama ir nemažai asmeninės informacijos, kritikuoja kai kurios žmogaus teisių organizacijos.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Izraelio atstovė „Eurovizijoje“ Eden Golan
Lukas Balandis / BNS nuotr./Izraelio atstovė „Eurovizijoje“ Eden Golan

„E.Golan kaltinama 2016-aisiais, kai jai buvo 13 metų, dalyvavusi dainavimo konkurse Kryme. Todėl ji kaltinama „okupacijos legalizavimu“ ir „tyčiniu poelgiu“ „prieš Ukrainos nacionalinį saugumą ir pasaulio saugumą“.

Būdama 13 metų, suprantat?“ – komentavo žurnalistė.

Tinklalapyje „Mirotvorec“ atlikėja kaltinama keliais veiksmais: neteisėta komercine veikla okupuotoje teritorijoje, dalyvavimu bandyme legalizuoti Krymo okupaciją, sąmoningu Ukrainos sienos perėjimu ketinant patekti į Rusijos okupuotas teritorijas.

Kaip tik dėl koncerto Kryme per šių metų „Euroviziją“ Ukrainos komisija dainininkei demonstratyviai skyrė 0 balų. Ji nesulaukė ir šios šalies žiūrovų simpatijų.

Dalyvavo TV šou ir festivaliuose

Didžiuma šios informacijos apie E.Golan yra teisinga, tačiau kai kuriems faktams trūksta konteksto.

Būsimoji „Eurovizijos“ dalyvė gimė 2003 m. Izraelio mieste Kfar Sava žydų šeimoje. Jos tėtis Eddie kilęs iš Latvijos, mama Olga – iš Ukrainos. Atlikėja dar turi jaunesnį brolį Seaną.

Socialinių tinklų nuotr./Eden Golan
Socialinių tinklų nuotr./Eden Golan

Senelis Jurijus Golanas (taip jis pasivadino sutrumpinęs Glagolevo pavardę), baigęs žurnalistiką Maskvos valstybiniame universitete, dirbo Latvijos laikraštyje „Sovietų jaunimas“, bet 1976-aisiais išvyko į Izraelį. Karo metu jis laikosi stipriai proukrainietiškos pozicijos.

Tėčiui gavus darbo pasiūlymą Maskvoje (jis 6 metus buvo „Sovcombank“, kuriam vėliau buvo pritaikytos tarptautinės sankcijos, direktorių tarybos pirmininkas), šeima persikraustė į Rusijos sostinę.

Eden tuo metu buvo 5-eri ar 6-eri. Neilgai trukus mergaitė suprato mėgstanti dainuoti, tad atsidėjo šiai veiklai.

2015 m. ji dalyvavo Rusijos atrankoje į „Vaikų Euroviziją“, kurios finale liko penkta.

VIDEO: 2015 m. Eden Golan dalyvavo Rusijos atrankoje į „Vaikų Euroviziją“

Po metų tėvai dukrai leido dalyvauti tarptautiniame festivalyje „Naujoji banga“, kuris buvo surengtas okupuotame Kryme, garsiajame Arteke. Pačios E.Golan teigimu, kaip tik tada prasidėjo jos muzikinė karjera.

VIDEO: 2016 m. Eden Golan dalyvavo Kryme surengtame festivalyje „Naujoji banga“

2018-aisiais paauglė dalyvavo muzikiniame realybės šou „The Voice. Vaikai“ ir pasiekė finalą.

VIDEO: 2018 m. Eden Golan dalyvavo Rusijos muzikiniame realybės šou „The Voice. Vaikai“

Iš Rusijos į Izraelį Golanai grįžo tik 2022 m., prasidėjus plataus masto invazijai į Ukrainą. Visą tą laiką Eden dainavo rusiškai ir ne vien minėtuose konkursuose. Ji kurį laiką buvo grupės „Cosmos Girls“ narė.

VIDEO: Grupė „Cosmos Girls“, kurios nare buvo ir Eden Golan

Buvusiam prodiuseriui – ES sankcijos

Paauglę prisijungti prie grupės po „The Voice“ pakvietė G.Lepsas, kartvelų kilmės Rusijos dainininkas, dainų autorius ir prodiuseris. „Forbes“ duomenimis, 2013 m., 2014 m. ir 2015 m. jo pajamos buvo didžiausios iš visų šios šalies dainininkų (atitinkamai 15 mln., 12 mln. ir 12,2 mln. JAV dolerių).

2022 m. kovo 18 d. atlikėjas dainavo vadinamajame „Maskvos ralyje“ – V.Putino politiniame ralyje ir koncerte Lužnikų stadione, kuris buvo skirtas paminėti aštuntąsias Krymo prijungimo prie Rusijos metines. Pakviesti jį į renginį rekomendavo Kremlius.

Pernai vasario 22-ąją G.Lepsas pasirodė dar viename „Maskvos ralyje“. Dėl viešai reiškiamos paramos invazijai į Ukrainą buvo atšauktas pernai vasarą suplanuotas atlikėjo koncertas Almatos regione (Kazachstanas). Tai buvo padaryta po visuomenės ir aktyvistų spaudimo.

Kazachstanas ir Uzbekistanas taip pat atšaukė festivalius, kuriuose turėjo pasirodyti prokremliškų pažiūrų Rusijos dainininkai, įskaitant G.Lepsą.

Dar 2013 m. JAV Iždo departamentas jį įtraukė į juodąjį sąrašą dėl ryšių su tarptautinėmis kriminalinėmis grupuotėmis. O 2022 m. dainininkas buvo įtrauktas į ES dėl karo Ukrainoje sankcionuojamų žmonių sąrašą.

„Scanpix“ nuotr./Grigorijus Lepsas
„Scanpix“ nuotr./Grigorijus Lepsas

Rusijoje nepatiko

E.Golan teigimu, Rusija, kurioje pragyveno 13 metų, jai kelia dvejopus jausmus. Viena vertus, ten prasidėjo jos, kaip dainininkės, karjera, tačiau ji pamena antisemitizmo apraiškas. Beje, kaip tik antisemitizmas minimas kaip pagrindinė Golanų grįžimo į Izraelį priežastis, o ne invazija į Ukrainą, nors šeima šį žingsnį žengė netrukus po jos pradžios.

Puikiai rusiškai kalbanti atlikėja yra atviravusi, kad kartais laikoma labiau ruse nei žyde. Tačiau šeima esą visuomet ketino grįžti į Izraelį, jį lankydavo per atostogas.

Rusijos gyventojų mentaliteto dainininkė esą niekada neperprato, nepriprato prie tenykštės atmosferos. Maskvoje jai esą nebuvo gera gyventi, mat esą kiti kabinėdavosi net prie jos vardo, net vadindavo Nataša.

Tačiau E.Golan paskyroje „Instagram“ iki šiol galima rasti nuotraukų iš to laikotarpio. Prie jų ir nurodyta, kad atlikėja buvo Maskvoje.

15min verdiktas: tiesa. Izraelio atstovė šių metų Eurovizijoje E.Golan tikrai yra gyvenusi Rusijoje ir dalyvavusi Kryme vykusiame festivalyje. Šią šalį jos šeima paliko prasidėjus plataus masto invazijai į Ukrainą.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų