Šiuos psichologijos šakos kūrėjams Sigmundui Freudui ir Carlui Jungui, kuriuos didžiajame ekrane įkūnijo aktoriai Viggo Mortensenas ir Michaelas Fassbenderis, didelę įtaką padarė Sabina Spielrein, kurią suvaidino britų aktorė Keira Knightley.
Psichologinių problemų turinti, tačiau itin inteligentiška jaunoji S.Spielrein buvo pirmoji C.Jungo ir jo mokytojo S.Freudo pacientė.
Kai kurie istorikai mano, kad šią moterį su C.Jungu siejo romanas, o naujajame filme vaizduojama, kaip šis gydytojas žengia seksualinio išsilaisvinimo keliu, paskatintas ištvirkusio ir pavojingo kolegos Otto Grosso.
Naujasis K.Knightley vaidmuo, kurį kuriant aktorei teko atvaizduoti isterijos priepuolius ir sadomazochistinius žaidimus, yra atitolęs nuo jai labiau įprastų kuklių, santūrių personažų.
Venecijoje, kur penktadienį įvyko pasaulinė „Pavojingo metodo“ premjera, paklausta, ar jai patiko S.Spielrein vaidmuo, K.Knightley atsakė: „Buvo labai smagu. Esu aktorė, todėl bet kokiu atveju aišku, kad esu išprotėjusi, todėl manau, jog tuo pasinaudojau. Vaidmuo geras.“
D.Cronenbergas pajuokavo, kad savo aktorius rinkosi pagal tai, koks gydymas jiems reikalingas.
„Norėčiau pasakyti, kad mano trupei labai reikalinga psichoanalizė – tiesą sakant, dėl to juos ir pasirinkau, – sakė režisierius. – Tai buvo būdas švelniai įtikinti, kad jiems reikalinga pagalba, didelė pagalba. Kaip matot, jie dabar daug geresni žmonės. Anksčiau, kai juos suradau, jie buvo tikri nevėkšlos.“
Pagrindinė veikėja
S.Spielrein vėliau pati tapo pripažinta psichoanalitike, o šiame filme vaizduojama, kaip ji savo idėjomis meta iššūkį tiek S.Freudui, tiek C.Jungui, skatindama juos iš naujo įvertinti savo įsitikinimus.
D.Cronenbergas sakė, kad ši kostiuminė drama apie „intelektinę trijų sąjungą“ yra „labai tiksli“.
„Labai daug (informacijos) buvo laiškuose“, – teigė 68 metų režisierius, anksčiau išgarsintas savo filmų „Musė“ ir „Smurto istorija“.
„Tuo laikotarpiu Vienoje kasdien būdavo gaunama po penkis ar aštuonis laiškus. Tai buvo tarsi internetas iki interneto, – aiškino jis. – Šie veikėjai vienas kitam parašė daugybę laiškų, ir tuose laiškuose jie cituoja vieni kitus... Taigi, esama labai daug medžiagos, kuri yra šio scenarijaus pagrindas.“
„Pavojingo metodo“ scenarijų sukūrė „Oskarą“ pelnęs scenaristas Christopheris Hamptonas pagal savo pjesę „Gydymas žodžiais“.
V.Mortensenui, kuris anksčiau vaidino D.Cronenbergo filmuose „Smurto istorija“ ir „Rytietiški pažadai“, vaidinant tokią garsią asmenybę kaip S.Freudas svarbiausia buvo per daug neįsivelti į detales.
„Galų gale tai nėra mokslinė studija, ne dokumentinis filmas – tai drama, kuri kartais įdomi, kartais juokinga, kartais tragiška. Tai nelabai susiję su akademiniais klausimais“, – sakė jis.
Pasak D.Cronenbergo, S.Freudo idėjos buvo laikomos pavojingomis tais laikais, kai daugelis žmonių buvo įsitikinę, jog į nušvitimą ir pažangą veda tik vienas kelias.
„Freudas ir psichoanalizė sakė, jog tai netiesa; jog tik labai plonas vadinamosios civilizacijos lukštas ... skiria (žmones) nuo pasąmonės reiškinių, kurie gali prasiveržti itin pragaištingu būdu, – aiškino režisierius. – Tai vyko prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą, kuris, be abejo, nutraukė svajones apie pažangą ir vadinamąją Europos civilizaciją.“
„Pavojingas metodas“ – vienas iš 22 filmų, rodomų šių metų Venecijos kino festivalio konkursinėje programoje. Jungtinėse Valstijose ši kino juosta bus pradėta rodyti lapkritį.