Didžioji Britanija mini Atminimo dieną: karius pagerbė ir karališkoji šeima

Šį sekmadienį visa Jungtinė Karalystė tradiciškai prisiminė XX a. karuose žuvusius karius ir pagerbė juos dviem tylos minutėmis bei raudonais aguonų vainikais.
Atminimo diena Didžiojoje Britanijoje
Atminimo diena Didžiojoje Britanijoje / „Scanpix“ nuotr.

Lapkričio 11-ąją Didžioji Britanija mini Atminimo dieną, kurios metu giesmėmis ir raudonų aguonų vainikais pagerbiami XX a. žuvę anglų kariai. Kaip ir kasmet šią itin svarbią valstybei datą paminėjo ir karališkoji britų šeima.

Įprasta, kad tokių kasmetinių ceremonijų, kurias rengti dar 1919-aisiais pasiūlė tuometis šalies monarchas Jurgis V, epicentru visuomet tampa centrinio Londono Vaitholo gatvėje esantis memorialas žuvusiesiems „The Cenotaph“ (liet. „tuščias kapas“) tiems, kurių palaikai taip ir liko kovų laukuose.

Čia kasmet pasirodo ir karališkoji britų šeima, kuri prisijungia prie vyriausybės narių, kariškių ir veteranų, padėdami vainikus šalia memorialo.

Atminimo dienos akimirkos – galerijoje:

Tiesa, raudonąjį aguonų sekmadienį karalienė Elizabeth II pasitiko namuose. Nors ši ceremonija, per kurią pagerbiami žuvę kariai, yra labai artima karalienės širdžiai, dėl patemptos nugaros monarchė dalyvauti negalėjo.

Tai turėjo būti pirmas karalienės pasirodymas viešumoje po to, kai medikai jai rekomendavo pailsėti. Karalienės vardu vainiką prie paminklo, kaip ir ankstesniais metais, padėjo jos sūnus princas Charlesas.

95 metų monarchė kasmetinę ceremoniją Londono centre turėjo stebėti iš balkono, kaip tai darė nuo 2017 metų, kai perdavė dalį savo pareigų jaunesniems karališkosios šeimos nariams.

„Scanpix“ nuotr./Atminimo dienos akimirka
„Scanpix“ nuotr./Atminimo dienos akimirka

Trumpa istorija

1918 metų vienuolikto mėnesio (lapkričio) vienuoliktą dieną vienuoliktą valandą nutilo karo ginklai visoje Europoje. Tai įvyko po ketverių metų negailestingų kovų. Didysis karas pasibaigė. Tos dienos ryte geležinkelio vagone „Compiegne“ miške Prancūzijoje buvo pasirašytos paliaubos. O po šešių valandų – lygiai 11 valandą ryto buvo oficialiai paskelbta karo pabaiga.

Pirmoji karo aukų atminimo diena buvo švenčiama 1919 metais Didžiojoje Britanijoje ir kitose Britų tautų sandraugos (angl. Commonwealth) šalyse. Iš pradžių šventė buvo vadinama Paliaubų diena ir švenčiama prieš metus įvykusiems įvykiams paminėti. Po II Pasaulinio karo pabaigos 1945 metais Paliaubų diena (angl. Armistice Day) buvo pervadinta į Atminimo dieną (angl. Remembrance Day). Tuomet jau teko minėti du pasaulinius karus ir per juos padėjusius galvą karius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis