Jau šį savaitgalį kino teatrus pasieks dar vienas filmas apie rugsėjo 11 dieną įvykdytą terorizmo aktą – „12 stipriausių“, tačiau jis pasakos tikrais įvykiais paremtą veiksmo kupiną dramą ne apie pačią tragediją, o tuoj pat po jos prasidėjusias kaltųjų paieškas.
Artėjančios premjeros proga surinkome faktus apie pasaulį pakeitusią rugsėjo 11-ąją: ar žinote, kodėl gelbėtojai specialiai lindo po griuvėsiais ir apsimetinėjo mirusiais? O dėl kokio aktoriaus buvo leista pakilti vieninteliam lėktuvui, kai visa oro erdvė buvo uždaryta?
- Rugsėjo 11-osios katastrofos metu žuvo 2 996 žmonės ir daugiau nei 6 000 – sužeista. Tai šią teroro ataką leidžia vadinti pačia tragiškiausia pasaulio istorijoje.
- Tarp žuvusių yra 343 ugniagesiai gelbėtojai ir 71 pareigūnas.
- Žuvusieji yra 90-ties šalių piliečiai.
- Medikams pavyko atstatyti per šį kruviną įvykį nutrauktas ar kitaip sužalotas 19 435 kūno dalis.
- Pasaulio prekybos centrų vietoje šiuo metu atidarytas memorialas aukoms atminti – du didžiuliai baseinai. Jų sienose iškalti visų aukų vardai. Prie dešimties moterų vardų yra prierašas „ir jų negimę kūdikiai“ - žūties dieną jos laukėsi.
- Po to, kai pirmasis lėktuvas rėžėsi į pastatą, panikos apimtiems antrojo pastato darbuotojams buvo įsakyta likti prie savo darbo stalų, o tie, kurie bėgo lauk, buvo grąžinti atgal. Jei to nebūtų buvę, apie 1 120 žmonių būtų išsigelbėję.
- Gelbėtojams tam tikra prasme teko gelbėti ne tik aukas, bet ir savo „gelbėtojus šunis“. Mat šiems pavyko rasti labai mažai gyvųjų ir jie ėmė galvoti, kad blogai atlieka savo darbą. Todėl motyvuoti toliau ieškoti gyvųjų ar mirusiųjų norintys jų šeimininkai patys ėmė slėptis po griuvėsiais, kad sėkmingai juos radę gyvūnai toliau skubėtų ieškoti kitų aukų.
- Kompanija, kuriai priklausė Pasaulio prekybos centro pastatai, tą tragišką rugsėjo 11-ąją 88-ame aukšte planavo susirinkimą apie tai, kaip reikėtų elgtis įvykus teroristiniam aktui. Jis buvo atšauktas po to, kai paaiškėjo, kad negalės dalyvauti vienas iš vadovų.
- Viena iš garsiausių „išsigelbėjusių“ ir visiems įspūdžius pasakojusių moterų buvo Tania Head. Ji net vadovavo išsigelbėjusių po tragedijos sambūriui, tačiau vėliau paaiškėjo, jog ji yra tikrų tikriausia apsimetėlė: tragedijos dieną moters net nebuvo JAV.
- Jauniausia terorizmo akto auka tapo vos dvejų sulaukusi Christine Lee Hanson. Ji skrido lėktuvu kartu su savo tėvais. Tai buvo jos pirma ir paskutinė kelionė lėktuvu.
- F-16 pilotei leitenantei Heather „Lucky“ Penney ir jos komandai buvo įsakyta nedelsiant kilti ir numušti vieną iš teroristų užgrobtų lėktuvų. Tačiau jiems nepakako laiko užtaisyti ginklų, todėl kitas įsakymas skambėjo taip: savo lėktuvu privalote numušti užgrobtąjį orlaivį. Ačiū Dievui, to neįvyko, nes užgrobtojo lėktuvo keleiviai patys neutralizavo užpuolikus ir nusileido nepasiekę tikslo.
- Izraelyje yra paminklas Rugsėjo 11-osios aukoms atminti, kuris pagamintas iš po tragedijos surinkto Pasaulio prekybos centro pastatų plieno.
- Vos įvykus tragedijai Kanada paskelbė planą, pavadintą „Geltonasis kaspinas“. Oro erdvė virš visos šalies buvo uždaryta, o visi skrydžiai, kurie turėjo vykti į JAV, buvo nedelsiant grąžinti į Kanados miestų oro uostus. Tai turėjo įtakos 30 000 keleivių planams.
- Lėktuvams įsirėžus į pastatus dvynius, kurį laiką visiškai nebuvo leidžiama kilti jokiems lėktuvams. Tačiau tuo metu Majamyje aktoriui Lawewnce’ui Van Sertimai įkando gyvatė ir mieste nebuvo pakankamai priešnuodžių, tad nutarta nuskraidinti ligonį į kito miesto ligoninę. Galiausiai jo gyvybė buvo išgelbėta.
- „The New York Times“ išspausdino straipsnius apie kiekvieną Rugsėjo 11-osios auką.
- Aukų paieškose dalyvavo daugiau kaip 400 specialiai apmokytų šunų.
- Skaičiuojama, kad maždaug 3 000 vaikų per tragediją neteko vieno iš savo tėvų.
- Pirmoji patvirtinta auka, gavusi kodinį pavadinimą „0001“ buvo Niujorko ugniagesių departamento kapelionas Mychalas Judge’as.
- Aukas tylos minute pagerbė visas pasaulis: tuo pat metu sustojo eismas, gaudė varpai ir sirenos.
- Kraujo donorais taip pat tapo žmonės iš viso pasaulio, per dvi savaites paaukotas kraujas buvo nugabentas į JAV ligonines sužeistiesiems.
Veiksmo filmas „12 stipriausių“ pasakoja nedaug kam žinomą, tikrais faktais paremtą istoriją apie 2001 m. rugsėjo 11 d. JAV įvykusį teroro aktą. Tiksliau, kas vyko iškart po jo. Jau kitą dieną buvo parengtas slaptas planas – pirmasis atsakas teroristams.
JAV armijos Specialiųjų pajėgų kapitono Mičo Nelsono (akt. Chrisas Hemsworthas) vadovaujamas 12 „žaliųjų berečių“ būrys buvo paslapčia išlaipintas atokiame šiaurės Afganistano rajone. Jų užduotis – susisiekti su Nacionalinio Afganistano Fronto kovotojais, įtikinti juos suvienyti jėgas su amerikiečiais prieš bendrą priešą – Talibano ir „Al Qaeda“ kovotojus ir sudaryti galimybes atakuoti pagrindinėms amerikiečių pajėgoms.
Užmezgę kontaktą su Fronto generolu Abdulu Rašidu Dostumu, amerikiečiai leidžiasi į pavojingą kelionę per nepažįstamą šalį. „Žaliosios beretės“ privalo prisitaikyti prie vietinių papročių, susitaikyti su ribotais afganų ištekliais bei karinėmis galimybėmis ir, nugalėjusios vidines abejones bei didžiulę baimę, galų gale stoti stoti į kovą su daug kartų didesnėmis teroristų pajėgomis – negailestingais fanatiškais kovotojais, nepaliekančiais nei gyvų, nei belaisvių.
Intriguojanti ir mažai kam žinoma tikra istorija apie amerikiečių atsaką teroristams filme „12 stipriausių“ mūsų šalies kino teatruose jau nuo penktadienio, vasario 2 dienos.
Filmo anonsas: