Tai, ką išgyvena kariaujantys ukrainiečiai ir juos įkvėpęs valstybės vadovas, užfiksuota naujame dokumentiniame filme „Karo zona: Bearas Gryllsas susitinka su prezidentu Zelenskiu“, rašoma pranešime spaudai.
Ukrainos prezidento, šalies vyriausiuojo ginkluotųjų pajėgų vado Volodymyro Zelenskio kvietimu B.Gryllsas šalyje apsilankė praėjus beveik metams nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Toli nuo tribūnų, ne oficialioje prezidento kabineto aplinkoje, o tiesiog vaikščiojant po Kyjivą atsiskleidė visai kitas prezidento veidas.
Pokalbis su Bearu Gryllsu:
Esate išgyvenęs labai priešiškoje aplinkoje – ko reikia dabar, kad išgyventumėte tokioje mūšio vietoje kaip Ukraina, kur staiga gali išnirti dronas ir pražudyti visus, kas pasitaiko jo kelyje?
Norint išgyventi tokį karo zonos siaubą, galiausiai reikia, kad pasaulis prisimintų, jog karas nėra atsakymas į istorines problemas – svarbu gerbti teisėtas tarptautines sienas ir pažaboti žmonijos ekspansijos ir galios troškimą.
Kalbant apie dronų išvengimą, kaip ir gamtoje, reikia veikti prieš susiduriant su pražūtinga situacija. Tiek karinėse kovose, tiek gamtoje visada svarbiausia yra pavojaus vengimas. Nebūkite sniego lavinos teritorijoje netinkamu paros metu. Nesimaudykite drumstame vandenyje su krokodilais. Būkite išmintingi. Išlikite gyvi.
Kalbant apie karą, jei neturite kito pasirinkimo, kareivių mantra, kuria visada vadovavomės specialiosiose pajėgose, buvo smogti smarkiai. Bet tai turėtų būti jūsų paskutinė priemonė.
Koks žmogus iš arti yra V.Zelenskis?
Gerai apsaugotas ir sunkiai pasiekiamas! Bet kai buvome kartu, vaikščiojome ir kalbėjomės, tai priminė, kad iš esmės jis yra tiesiog kuklus, širdingas, savo šeima besirūpinantis vyras, kuris atsisakė savo gyvenimo, kad galėtų apsaugoti šalį nuo agresijos. Jaučiau, kad jis buvo dėkingas už tai, kad galėjo išeiti į lauką, ir buvo malonu matyti, kaip jam patiko kartu dalytis šokolado plytele ir kalbėtis apie įprastus gyvenimo dalykus. Man tai buvo didelė garbė.
Rusijos propaganda ukrainiečių tautą vaizduoja kaip nacių žudikų gaują. Ką patyrėte keliaudamas po šalį ir kalbėdamasis su Ukrainos piliečiais?
Mano patirtis su Ukrainos žmonėmis – tai šalis, kurią vienija pagrindinis tikslas – atremti užpuolikus, pasiryžusius sunaikinti jų valstybę. Sutikau daug gražių ukrainiečių šeimų su širdį veriančiomis netekties ir kančios istorijomis. Meldžiuosi, kad tai greitai baigtųsi.
Su kokiais didžiausiais iššūkiais susidūrėte šioje naujoje išvykoje ir kuo jie skiriasi nuo ankstesnių iššūkių?
Vien nuvykti į Kyjivą buvo sudėtinga misija, o pakeliui patyrėme daugybę raketų grėsmių. Saugumas buvo nuolatinė problema, kai tik kirtome karo zoną. Ukrainoje vykstantys elektros energijos tiekimo nutraukimai, komendanto valandos ir raketų smūgiai – visa tai yra iššūkiai, lankantis šalyje. Kaip visada, svarbiausia būti protingam ir išlikti gyvam pavojingose vietose. Manau, kad tai ir yra išgyvenimas.
Ką iš šios patirties išsinešate asmeniškai ir profesine prasme?
Be jokios abejonės, tai buvo viena labiausiai širdį veriančių ir intensyviausių savaičių mano filmavimų karjeroje. Dokumentinė juosta tai puikiai atskleidžia. Tačiau tai man taip pat priminė, kad dėl taikos verta kovoti. Ukraina ir NATO kariauja karą su nepasotinamu agresoriumi. Ir mes visi turime daryti viską, ką galime, kad sudėtingoje ir sunkioje situacijoje įsigalėtų tiesa, vienybė ir taika. Ir kad galiausiai, kad ir kas būtume – prezidentas, žurnalistas ar fronto karys, visi stengiamės daryti viską, kas įmanoma, kad paskatintume abi šalis grįžti prie taikos ir kurti ateitį savo gyventojams.
Dokumentinį filmą „Karo zona: Bearas Gryllsas susitinka su prezidentu Zelenskiu“ Lietuvoje galima peržiūrėti „discovery+“ platformoje.