Karūnacija – religinis Karolio III įžengimo į sostą po jo motinos karalienės Elžbietos II mirties praėjusių metų rugsėjį patvirtinimas. Tai buvo didžiausias per pastaruosius dešimtmečius britų pompastikos ir puošnumo reginys, pranokęs karalienės valstybines laidotuves praėjusį rugsėjį.
Žiūrėkite:
Oficiali, simbolinė ceremonija įvyko Londono Vestminsterio abatijoje. Į ją Karolis III ir Camilla iš Bakingamo rūmų išvyko Deimantinio jubiliejaus karieta, pagaminta atitinkamos Elžbietos II valdymo sukakties proga.
Iš viso minučių tikslumu surepetuotame parade dalyvavo apie 7 000 kariškių – nuo raitelių iki žygiuojančių orkestrų.
Tūkstančiai žmonių po karūnacijos sveikina karalių ir karalienę
16:25
Lietaus nepabūgusios minios šeštadienį sveikino po karūnacijos paauksuota karieta į Bakingamo rūmus grįžtančius karalių Karolį III ir karalienę Camillą.
Tūkstančiai žmonių Londono centrą pavertė raudonos, baltos ir mėlynos spalvų Jungtinės Karalystės vėliavų jūra.
Karalius ir karalienė mojo žmonėms iš žirgų traukiamos Auksinės valstybės karietos. Priekyje ant žirgų jojo kariai, o iš viso per Londono centrą žygiavo 4 tūkst. ginkluotųjų pajėgų narių.
Tai didžiausia karinė procesija mieste nuo velionės karalienės Elžbietos II karūnacijos 1953 metais.
Procesija pakeliui į rūmus nusidriekė per Trafalgaro aikštę, po Admiraliteto arka, pro Šv. Jokūbo parką.
Sostinėje ir šalyje, nepaisant prasto oro, tvyro šventiška nuotaika. Male priešais Bakingamo rūmus uoliausi karališkosios šeimos gerbėjai pradėjo švęsti dar gerokai prieš karūnacijos apeigas, vykusias Vestminsterio abatijoje. Kai kas ten stovyklavo kelias dienas, kad galėtų iš geriausių vietų stebėti istorinį įvykį.
Monarchų pora pasirodė miniai
16:25
Karūnuotas karalius Karolis III ir karalienė Camilla bei kiti karališkosios šeimos atstovai pasirodė Bekingemo rūmų balkone ir pasisveikino su susirinkusia daugiatūkstantine minia.
Šią karūnacijos dalį kiek pakoregavo oro sąlygos, nes dėl darganoto oro į dangų negalėjo pakilti visi karališkųjų oro pajėgų daliniai. Tačiau sinchroninis pasirodymas danguje, nors ir mažesne apimtimi, įvyko.
Dėl oro sąlygų keičiasi lėktuvų rikiuotės ceremonija
16:11
Gynybos ministerija pranešė, kad keičiasi lėktuvų rikiuotės, kuri turi vykti už pusvalandžio, eiga.
„Dėl netinkamų oro sąlygų karūnavimo estafetę dabar sudarys sraigtasparniai ir Karališkųjų oro pajėgų akrobatinio skraidymo komanda „Raudonosios strėlės“. Skrydis truks dvi minutes ir 30 sekundžių“, – pranešė ministerija.
Įraše – istorinė karūnacijos akimirka
16:00
Kariai atidavė pagarbą
15:55
Karalius Karolis III ir karalienė Camilla išėjo į vakarinę Bakingemo rūmų terasą priimti karių saliuto. Kariai atidavė pagarbą ir skambėjo nacionalinis himnas.
Karieta atvyko į Bakingamo rūmus
15:35
Auksinė karieta pasiekė Bakingemo rūmus.
Nuo Edvardo VII karūnavimo 1902 m. tapo įprasta, kad naujasis monarchas pasveikina minią The Mall gatvėje iš Bakingamo rūmų balkono.
Šios dienos viešos iškilmės baigsis vos po valandos – 16:30 val. Lietuvos laiku.
Vyksta karūnacijos procesija
15:20
Karūnuoti karalius Karolis III ir karalienė Camilla iš Vestminsterio abatijos keliauja atgal į Bakingamo rūmus. Tai antrasis paradas šiandien – daug didesnis nei pirmasis – su kitais karališkaisiais asmenimis.
Beveik 4000 JK ginkluotųjų pajėgų karių yra išsirikiavę į rikiuotę – žygiuoja vieni paskui kitus.
Šešias savaites vyko repeticijos, kurių metu buvo siekiama užtikrinti, kad visi žygiuojantys orkestrai būtų sinchronizuoti.
Šį kartą karalius Karolis III ir karalienė Camilla vežami auksine karieta.
Šia daugiau kaip 260 metų senumo karieta, kuri buvo naudojama per visas karūnacijas nuo pat Vilhelmo IV karūnavimo 1831 m., gali važiuoti tik monarchai ir jų sutuoktiniai.
Ji sunki – tiksliau, keturios tonos – ir jai traukti reikia aštuonių arklių.
Antimonarchistų protestai
14:50
Trafalgaro aikštėje yra keli šimtai protestuotojų prieš monarchiją. Karūnavimo pamaldos miniai transliuojamos per garsiakalbius.
Kiekvieną kartą, kai paminimi žodžiai „Karalius Karolis“, demonstrantai skanduoja: „Ne mano karalius“.
Kitose pamaldų vietose jie šūkauja, šaukia: „Jis tik paprastas žmogus“.
Po patepimo, kai buvo ištarti žodžiai „Dieve, saugok karalių“, antimonarchistai garsiausiai šūkavo ir vėl ėmė skanduoti: „Ne mano karalius“.
Karalius ir karalienė įžengė į Švento Edvardo koplyčią
14:49
Karalius ir karalienė nulipo nuo sostų ir įžengė į Švento Edvardo koplyčią už didžiojo altoriaus.
Jie ruošiasi karūnavimo procesijai, kuri juos nuves atgal į Bakingamo rūmus.
Karūnuojama ir Camilla
14:16
Karūna uždėta ir karalienei konsortei Camillai. Jai įteikiamos ir kitos regalijos – skeptras, lazda.
Karalius Karolis III karūnuotas
14:02
Ant Karolio III galvos uždedama šv. Edvardo karūna. Jis oficialiai tituluotas Jungtinės Karalystės monarchu. Kieme Karalius sveikinamas patrankų šūviais.
Prasideda karūnavimo dalis
14:01
Į rankas paimama karaliaus karūna. Visi susirinkusieji atsistoja.
Karolis III sėdasi į karūnavimo sostą
13:51
Karalius Karolis III atsisėdo į karūnavimo sostą. Jam viena po kitos pristatomos karūnavimo regalijos – kalavijas, pentinai, apyrankės, pirštinė, skeptrai.
Po maldų – patepimas
13:46
Po maldų Karolio III laukia patepimas. Kadangi tai sakralus momentas, karalius specialiais šydais uždengiamas nuo visuomenės akių.
Tribūnoje – ministras pirmininkas
13:29
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rishi Sunakas skaito ištrauką iš Biblijos. Jo kalbą palydėjo specialiai šiai ceremonijai sukurta psalmė „Aleliuja“. Pirmą kartą karūnacijos istorijoje tai darys gospelo choras.
Tiesiai iš Liverpulio: ko vietiniai laukia labiau – istorinės Karolio III karūnacijos ar „Eurovizijos“ dainų konkurso?
13:15
Netrukus Liverpulį drebins populiaurius senojo žemyno dainų konkursas – „Eurovizija“. Tačiau šiandien šalies gyventojai liudija istorinį Karaliaus Karolio III karūnacijos įvykį. Vis dėlto paklausėme vietinių, kas jiems svarbiau – karališkosios britų šeimos šventė ar netrukus prasidėsiantis „Eurovizijos“ dainų konkursas?
Žiūrėkite:
Duodama priesaika
13:14
Karalis Karolis III davė priesaiką ir perskaitęs maldą atsiklaupė prieš altorių.
Karūnacijai paruoštos karūnos
13:05
Karalius Karolis III ir karalienė Camilla jau užėmė savo vietas prieš karūnacijos pradžią. Taip pat jau įneštos ir karūnos. Oficiali ceremonija šiuo metu tęsiama maldomis ir priesaikomis.
Karolis III ir Camilla atvyko
12:51
Karališkoji kolona pasiekė Vestminsterio abatiją. Kelionės metu incidentų neužfiksuota. Karalius įžengs į abatiją pro didžiąsias vakarines duris ir eis per centrinę navą link karūnacijos vietos.
Princas Haris į ceremoniją atvyko be žmonos
12:47
Princas Haris taip pat atvyko į ceremoniją. Jis į Vestminsterio abatiją žengė kartu su pirmąja karališkąja grupe. Tiesa, jis čia pasirodė be žmonos Megan ir jų vaikų, kurie pasiliko Jungtinėse Amerikos Valstijose ir ceremonijoje nedalyvaus.
Maršrutą į Vestminsterio abatiją saugo ginkluotosios pajėgos
12:30
Maždaug dviejų kilometrų maršrute nuo Bakingemo aikštės iki Vestminsterio abatijos budi gausios karių pajėgos. Jų čia skaičiuojama apie 200. Kartu su kitomis tarnybomis skaičius siekia apie 1000 saugumo personalo vienetų.
Išvyksta į Vestminsterio abatiją
12:24
12:20 val. Lietuvos laiku karalius Karolis III išvyksta iš Bakingemo aikštės pro centrinius vartus.
Kelionė į Vestminsterio abatiją vadinama karaliaus procesija.
Karalius ir karalienė konsortė Camilla įsilieja į nedidelę laukiančią procesiją.
Jiems išvykstant karališkoji gvardija pasveikina juos karališkuoju saliutu.
Galerijoje – karūnavimo akimirkos
12:22
Į Bakingamo rūmus atvyksta Karališkoji karieta
12:22
Karališkoji karieta atvyksta į Bakingemo rūmus, lydimas į Bakingemo rūmus atvykstančios avalerijos palydos.
Londono centre susirinko būriai žmonių, norinčių dalyvauti karališkojo pasididžiavimo iškilmėse.
Šeši antimonarchistai suimti per karaliaus karūnavimą
12:14
Jungtinės Karalystės policija šeštadienį suėmė pagrindinius prieš monarchiją nusistačiusios grupės „Respublika“ narius, kurie ruošėsi protestuoti palei karaliaus Karolio III karūnavimo procesijos maršrutą, pranešė organizacija.
„Jie suėmė šešis mūsų organizatorius ir konfiskavo šimtus plakatų, tačiau nesako, kodėl juos suėmė ir kur jie laikomi“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Respublikos“ aktyvistas Londono Trafalgaro aikštėje.
„Respublikos“ vadovas Grahamas Smithas buvo vienas iš suimtųjų, kol grupė dar nespėjo pamojuoti plakatais su užrašais: „Ne mano karalius.“
Kai kurie netoliese buvę praeiviai šaukė: „Išlaisvinkite Grahamą Smithą!“ Tačiau kiti šaukė „Dieve, saugok karalių“ ir mojavo JK vėliavomis.
Įvykio vietoje buvo Europos respublikonų judėjimų aljanso grupės filmavimo grupė, kuri paklausė aukšto rango policijos pareigūno, kodėl grupė buvo sulaikyta.
„Jie suimti. Pabaiga“, – pasakė pareigūnas ir nuėjo.
Londono metropoliteno policija, kuriai Jungtinės Karalystės vyriausybė, remdamasi šią savaitę skubiai priimtu nauju įstatymu, suteikė prieštaringai vertinamus naujus įgaliojimus kovoti su protestais, iš karto nieko nekomentavo.
Savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje „Respublikos“ patvirtino, kad buvo suimti ir konfiskuoti plakatai. „Ar tai demokratija?“ – klausė ji.
Didžioji dalis anglikonų pamaldų, per kurias buvo karūnuota ir antroji 74 metų Karolio III žmona Camilla, būtų atpažįstama ir prieš 1000 metų gyvenusiems karaliaus protėviams – Didžiosios Britanijos valdovai abatijoje karūnuojami nuo 1066 metų. Bažnytines apeigas, kurias laikys Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby, sudaro šešios per istoriją beveik nepakitusios dalys.
Per pripažinimo dalį Kenterberio arkivyskupas pristatė monarchą Vestminsterio abatijoje susirinkusiems žmonėms, šie atsakydami sušuks: „Dieve, saugok karalių!“ Per priesaikos dalį karalius prisiekė teisėtai valdyti ir remti Anglikonų bažnyčią. Sekanti – patepimo dalis: arkivyskupas Welby patepė monarchą šventuoju aliejumi. Nusimetęs iškilmingą apsiaustą Karolis III sėdo į 700 metų senumo karūnavimo krėslą, dar vadinamą karaliaus Eduardo vardu. Po krėslu buvo padėtas likimo akmuo – karaliaus Eduardo I iš Škotijos atgabenta relikvija.
Tuomet įvyko investitūra, arba įvesdinimas, per kurį karaliui buvo įteikti daiktai, įkūnijantys valdovo galias, tarp jų – valdovo rutulys ir skeptras, o galiausiai uždėta šventojo Eduardo karūna. Karūnuotas valdovas iš Eduardo krėslo buvo pasodintas į sostą ir laukė omažo – vasalo ištikimybės senjorui priesaikos, kurią atsiklaupę davė Kenterberio arkivyskupas, karališkieji princai ir kiti vyresnieji karališkosios šeimos nariai. Po priesaikos per panašias paprastesnes apeigas buvo patepta karalienė.
Nepaisant 1000 metų senumo bažnytinių apeigų, ceremonijoje taip pat buvo akivaizdžiai nukrypstama nuo įprastos tvarkos: dalyvavo moterys vyskupės, mažumų tikėjimo lyderiai, o svečių sąrašas buvo įvairesnis ir reprezentatyvesnis nei senieji lordai ir damos.
Ceremonijoje taip pat vyravo aplinkosaugos tema, įskaitant veganišką patepimo aliejų ir perdirbtus apeiginius drabužius, kurie atspindi Karolio III puoselėjamas tvarumo ir biologinės įvairovės idėjas.
Po dvi valandas trukusios ceremonijos abatijoje karalius Karolis III ir karalienė Camilla tuo pačiu maršrutu į rūmus grįžo senesne Auksine karieta. Rūmuose jie priėmė ginkluotųjų pajėgų narių saliutą, o paskui kartu su kitais karališkosios šeimos nariais iš Bakingamo rūmų balkono stebėjo iškilmingą skrydį.
Karūnavimo akimirkos – fotogalerijoje
Karūnavimo ceremonijos organizatorius Norfolko kunigaikštis grafas maršalas Edwardas Fitzalanas-Howardas pavadino šį renginį pasididžiavimo akimirka šalies istorijoje.
„Per karūnaciją karalius prisieks prieš Dievą ir tautą tarnauti mūsų šaliai kaip valstybės vadovas, laikytis mūsų įstatymų ir palaikyti teisingumą visiems“, – sakė jis šią savaitę žurnalistams.
Jam antrino premjeras Rishi Sunakas, pavadinęs šeštadienio iškilmes nepaprasto nacionalinio pasididžiavimo akimirka.
„Tai mūsų šalies charakterio demonstravimas ir galimybė mums visiems pažvelgti į ateitį bei tarnystės, vilties ir vienybės dvasią“, – penktadienį sakė jis televizijai „Sky News“.
Iškilmių kaina – apie 114 mln. eurų
Londonas tikisi, kad karūnavimas parodys geriausią Britanijos įvaizdį ir šiek tiek pataisys šalies tarptautinę reputaciją, kurią pakirto išstojimas iš Europos Sąjungos.
Ceremonijoje dalyvauja visa britų karališkoji šeima, tačiau Velso princo ir sosto įpėdinio Williamo jaunesnysis brolis, princas ir Sasekso kunigaikštis Harry į Londoną atvyko vienas. Jo žmona Meghan Markle liko Kalifornijoje su dviem mažamečiais vaikais, princu Archie ir princese Lilibet.
Tarp 2 300 svečių yra Prancūzijos ir Vokietijos prezidentai, ES aukšto rango vadovai ir pasaulio karališkųjų šeimų atstovų – nuo Japonijos sosto įpėdinio princo Akishino ir jo žmonos Kiko iki Ispanijos karaliaus Pilypo VI ir karalienės Leticijos.
JAV ir toliau laikysis tradicijos nė vienam prezidentui nedalyvauti Jungtinės Karalystės karūnavimo iškilmėse, nors pirmoji ponia Jill Biden ketino atvykti į Londoną.
Vis tik prabangus brangakmenių, karūnų ir paauksuotų karietų demonstravimas nelabai dera su daugelio britų sunkumais dėl išaugusių pragyvenimo išlaidų ir plačiai paplitusių streikų dėl geresnio darbo užmokesčio.
Didžiąją dalį galutinės sąskaitos, kuri, kaip manoma, sieks iki 100 mln. svarų sterlingų (114 mln. eurų) ir kuri bus apmokėta iš mokesčių mokėtojų pinigų, greičiausiai sudarys didžiulės saugumo operacijos kaštai.
Bakingamo rūmų atstovas spaudai sakė: „Tokia nacionalinė proga, kaip ši, didelė valstybinė šventė, sulaukia didžiulio pasaulinio susidomėjimo, kuris su kaupu atperka su ja susijusias išlaidas.“
JK profesinė organizacija „UKHospitality“ teigė, kad karūnavimo savaitgalis, įskaitant nedarbo diena paskelbtą pirmadienį, gali atnešti 350 mln. svarų sterlingų (400 mln. eurų) pajamų svetingumo sektoriui, įskaitant užeigas.
Nepaisant penktadienį praūžusių liūčių ir prognozuojamo lietingo savaitgalio, karališkosios šeimos gerbėjai stovyklavo palei kelią, vedantį į Bakingamo rūmus, kad užsitikrintų geriausią vietą stebėti pravažiuojančius Karolį III ir Camillą.
Sekmadienį visoje Jungtinėje Karalystėje vyks kaimynų gatvės vakarėliai – „Didieji karūnavimo pietūs“.
Vakare į vakarus nuo Londono esančioje Vindzoro pilyje vyks koncertas, kuriame dalyvaus apie 10 000 žmonių. Jame, be kita ko, pasirodys Katy Perry, Lionelis Richie, „Take That“ ir Andrea Bocelli.
Pirmadienis paskelbtas nedarbo diena. Karališkoji šeima paragino britus imtis savanoriavimo savo bendruomenėse.
Pasipriešinimas
E.Fitzalanas-Howardas, kurio šeima valstybinius renginius organizuoja nuo 1483 metų, sakė, kad karūnacija taip pat suteikia galimybę suartinti 56 valstybių Tautų Sandraugos grupę, kurios vadovas taip pat yra Karolis III.
Tačiau ne visi nusiteikę švęsti. Respublikonai, norintys renkamo valstybės vadovo, planuoja protestuoti su plakatais, skelbiančiais „Ne mano karalius“.
Apklausų duomenimis, jaunesni žmonės taip pat teigia, kad karūnavimui – ir apskritai monarchijai – jie yra abejingi.
Be to, Karolio III, kaip paveldėjimo keliu atėjusio monarcho, padėtis 14 Sandraugos šalių atrodo vis silpnesnė.
Jamaika jau kitąmet gali surengti referendumą dėl ryšių su monarchija nutraukimo, sako šios Karibų jūros regiono valstybės teisės ir konstitucinių reikalų ministrė Marlene Malahoo Forte.
„Jamaika yra jamaikiečių rankose, – sakė ji „Sky News“. – Laikas atsisveikinti!“
Australija svarsto konstitucijos pakeitimus, kuriais siekiama suteikti vietiniams gyventojams, kadaise engtiems Britanijos karūnos, daugiau institucinio balso formuojant politiką, o tai gali lemti būsimą atsiskyrimą.
Karolis III taip pat sulaukia raginimų atsiprašyti už savo protėvių įsitraukimą į kolonializmą ir prekybą vergais.
Tuo tarpu Pietų Afrika paragino grąžinti didžiausią pasaulyje deimantą, kuris buvo iškastas valdant Britanijai ir dabar yra dalis brangenybių, kurios bus naudojamos šeštadienio ceremonijoje.