J.K.Rowling įžeidė „Šokolado“ autorės J.Harris apklausa: kaltina išdavus moteris

Internetinėje erdvėje susipešė dvi garsios rašytojos – J.K.Rowling garsiojo romano „Šokoladas“ autorę Joanne Harris apkaltino „išdavus“ moteris. „Hario Poterio“ kūrėjai užkliuvo J.Harris „neskoninga“ apklausa tviteryje, kuria ji pasidalijo po to, kai J.K.Rowling sulaukė grasinimų mirtimi.
Joanne Harris, J.K.Rowling
Joanne Harris, J.K.Rowling / Vida Press / Scanpix nuotr.

Romano „Šokoladas“ ir jo tęsinių „Ledinukų bateliai“ ir „Persikai ponui klebonui“ autorė Joanne Harris socialiniuose tinkluose pasidalijo apklausa apie grasinimus po to, kai J.K.Rowling pasiguodė sulaukusi žiaurių žinučių, kuriose jai grasinama mirtimi, rašo dailymail.co.uk.

Viskas prasidėjo, kai „Hario Poterio“ kūrėja tviteryje publikavo keletą neseniai užpultą rašytoją Salmaną Rushdie palaikančių žinučių. Neilgai trukus po viena iš jų atsirado komentaras: „Nesijaudink, būsi kita.“

Vida Press nuotr./J.K.Rowling
Vida Press nuotr./J.K.Rowling

J.K.Rowling sunerimo dėl šios žinutės, atkreipti dėmesį į grasinimą pakvietė tviterio administraciją. Pranešama, kad šiuo metu dėl komentaro tyrimą atlieka ir policija.

Netrukus po to, kai J.K.Rowling išreiškė nerimą dėl minėtos žinutės, J.Harris paviešino apklausą rašytojams „Ar esate sulaukę grasinimų mirtimi?“, kurioje pasiūlė variantus „taip“, „o taip“, „ne, niekada“ ir „parodyk rezultatus, po velnių“. Vėliau Joanne suprato, kad kai kurie variantai gali atrodyti kaip skepticizmas aukų atžvilgiu, ir variantus pakeitė į „taip“, „taip, daugiau nei vieną kartą“, „niekada“, „tiesiog noriu pamatyti rezultatus“.

Nors J.Harris teigė išreiškusi užuojautą J.K.Rowling „ir visiems, atsidūrusiems panašioje padėtyje“, pati „Hario Poterio“ autorė leidiniui „The Times“ sakė, pasijutusi nepatogiai, nes esą su ja pačia J.Harris susisiekusi nebuvo: „Man buvo keista tai skaityti, nes niekada nesu bendravusi su Harris apie grasinimus smurtu ir mirtimi, kuriuos gaunu. Ji niekada neparodė man jokios užuojautos šia tema.“

J.K.Rowling buvo ne vienintelė, pasipiktinusi kolegės įrašu. Kiti kūrėjai taip pat reiškė savo nepasitenkinimą. Radikalia feministe save vadinanti Julie Bindel J.Harris įrašą apibūdino kaip „šlykščiai netinkamą“. Rašytojas Simonas Edge‘as apklausą pavadino „nepateisinama“ ir netgi pareiškė, kad J.Harris laikas pasitraukti iš Autorių gildijos direktorės pareigų.

Vida Press nuotr./Joanne Harris
Vida Press nuotr./Joanne Harris

J.K.Rowling taip pat atsakė į J.Harris įrašą ir komentare sukritikavo ją, teigdama, kad autorė „nuolat nesugeba“ apginti moterų rašytojų, tokių kaip Rachel Rooney ir Gillian Philip, kurios „nesutinka su jos asmenine pozicija dėl lytinės tapatybės apibrėžimo“.

„Harris nuolat nepavyksta sukritikuoti taktikų, kuriomis siekiama nutildyti ir įbauginti moteris, nesutinkančias su jos asmenine lytinės tapatybės ideologija. Ji net yra viešai pasakiusi, kad „atšaukti“ nėra purvinas žodis. Pasak jos, mes nuolat atsisakome dalykų, kurių nebenorime“, – sakė J.K.Rowling.

J.Harris, kuri save identifikuoja kaip fluidžios (kintančios) lyties asmenį ir prašo į ją kreiptis įvardžiais „ji/jie“, atsakė į šiuos J.K.Rowling kaltinimus savo „Twitter“ paskyroje: „Palaikau translyčių žmonių teises. Turiu translytį sūnų, kuris man atsiskleidė prieš kelis mėnesius.

Tačiau mano asmeniniai jausmai, susiję su lytinės tapatybės kritikos judėjimu, neturi įtakos mano tikėjimui žodžio laisve ar tam, ką darau Autorių draugijoje. Mes uoliai stengiamės išlaikyti žodžio laisvę, tačiau laisvas žodis turi tokią pat teisę į atsaką.“

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Joanne Harris
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Joanne Harris

„J.K.Rowling turi visą teisę į savo nuomonę. Aš jai nepritariu, bet tame nėra nieko blogo. Smerkiu visus jai adresuotus grasinimus, lygiai kaip ir visiems kitiems. Literatūros pasaulis gali elgtis daug geriau ir nesivelti į šį sufabrikuotą kultūrų karą, tą ir bandau daryti.

Kartais tai vargina. Bet vien tai, kad aš nepasidaliju kokia nors grotažyme ar neprisijungiu prie kokios nors grupės, nereiškia, kad tos grupės teisės nebus aršiai ginamos. Teisės yra svarbesnės už politiką. Mes visi esame kartu.

Nejaučiu neapykantos J.K.Rowling, niekada to nesakiau ar nerodžiau“, – rašė J.Harris.

Vėliau išsiaiškinta, jog grasinimas, kurį gavo J.K.Rowling, buvo išsiųstas iš Iraną remiančio islamo ekstremisto Meero Asifo Azizo, kuris save tviteryje apibūdina kaip aktyvistą. Šis žmogus jau yra „juokavęs“ apie Izraelio sunaikinimą. Tiesa, peržiūrėjęs J.K.Rowling adresuotą įrašą, „Twitter“ nusprendė, kad šis nepažeidžia taisyklių ir jo nepanaikino.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų