Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Londone vėl duris atvėrė Kensingtono rūmai, kuriuose gyveno princesė Diana

Kensingtono rūmai, kuriuose anksčiau gyveno karalienė Victoria ir princesė Diana, pirmadienį po didelės renovacijos vėl buvo atverti visuomenei. Šiuose rūmuose kitąmet įsikurs Didžiosios Britanijos princas Williamas su žmona Catherine.
Princesė Diana
Princesė Diana / „Scanpix“ nuotr.

Išpuoselėtų sodų apsupti raudonų plytų rūmai Londono centre jau daugiau kaip tris šimtmečius mato ir svarbius politinius įvykius, ir asmeninį britų monarchijos gyvenimą.

Pareigūnai tikisi, kad vasarą, kai Londone vyks olimpinės žaidynės ir bus švenčiamas karalienės valdymo deimantinis jubiliejus, lankytojų bus labai daug. Jie galės apžiūrėti dešimtis sutvarkytų salių ir kambarių.

AFP/Scanpix nuotr./Kensingtono rūmai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kensingtono rūmai

Prabangūs apartamentai 1A, kuriuos kitais metais užims Williamas ir Catherine – buvusi Kate Middleton – yra akylai saugomi nuo turistų akių. Visuomenei nebus atverti ir apartamentai, kuriuose iki savo mirties 1997 metais gyveno Diana.

„Atėję čia susitinkate su keturiais karališkosios šeimos amžiais“, – sakė direktorė Lucy Worsley, pristatydama dvejus metus trukusios ir 12 mln. svarų (14,5 mln. eurų) kainavusios renovacijos rezultatus.

Žinoma, prieš 407 metus pastatyti rūmai tikrai nėra nauji, tačiau prižiūrėtojai, siekdami istoriją prikelti naujam gyvenimui, juose pritaikė pažangiausias technologijas.

Priešingai įspūdingai Bakingamo rūmų – karalienės Elizabeth II pagrindinės rezidencijos – didybei, mažesni Kensingtono rūmai atrodo jaukesni.

Tačiau tie, kas viliasi pašniukštinėti po buvusius princesės Dianos gyvenamuosius apartamentus ar būsimus jos sūnaus Williamo ir jo žmonos namus, turės skaudžiai nusivilti.

Prabangūs apartamentai 1A, kuriuos kitais metais užims Williamas ir Catherine – buvusi Kate Middleton – yra akylai saugomi nuo turistų akių. Visuomenei nebus atverti ir apartamentai, kuriuose iki savo mirties 1997 metais gyveno Diana.

AFP/Scanpix nuotr./Kensingtono rūmų laiptai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kensingtono rūmų laiptai

Ir nors po „žmonių princesės“ žūties per automobilio avariją Paryžiuje Kensingtono rūmai skendo žmonių suneštų gėlių jūroje, šiandien čia Dianą primena tik nedidelis memorialas mažame kambarėlyje vieno koridoriaus gale.

Tačiau rūmuose eksponuojamos penkios Dianos suknelės – nuo ilgos juodos taftos suknios, kurią sukūrė Davidas Emanuelis ir kurią ji vilkėjo 1981 metais, pirmą kartą viešai pasirodydama su savo sužadėtiniu princu Charlesu, iki prigludusios trumpos suknelės, kurią 1995 metais sukūrė jos draugas Gianni Versace.

„Turime puikių pavyzdžių to, kaip bėgant metams evoliucionavo Dianos stilius, ... drabužių, kuriuos ji vilkėjo jau kaip daug labiau savimi pasitikinti ir stilinga princesė“, – sakė Karališkosios suknelių kolekcijos kuratorė Alexandra Kim.

Ant vienos sienos kabo didelė Dianos nuotrauka, kurią 1997 metais padarė Mario Testino ir kurioje princesė įamžinta neįprastai laiminga, besijuokianti.

Priešais kabo to paties fotografo darytas jos sūnaus sužadėtuvių su Catherine – marčia, kurios ji niekada nematė, – portretas.

Artėjant pirmosioms Williamo vestuvių metinėms, kurios bus minimos kitą mėnesį, britų spauda greit perėjo prie klausimo, ar pora jau bandys susilaukti palikuonių. Regis, šis klausimas siejasi ir su Kensingtono istorija.

AFP/Scanpix nuotr./Kensingtono rūmų įėjimas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kensingtono rūmų įėjimas

Pirmieji rūmų gyventojai Williamas III Oranietis ir Mary II (Marija II), kurie 1689 metais juos nusipirko, vaikų neturėjo, tad sostas perėjo Mary seseriai Anne (Anai), kuri buvo pastojusi 18 kartų, bet pagimdė tik vieną išgyvenusį sūnų – įpėdinį, kuris tragiškai žuvo būdamas 11 metų.

Tą šeimos sielvartą primena instaliacija iš 18 mažyčių kėdučių, o aidintys šnabždesiai primena lankytojams per amžius rūmuose nenutrūkstančias apkalbas.

Kensingtono rūmuose vienišą vaikystę leido būsimoji karalienė Victoria, kuri čia buvo nuolat stebima ir be pagalbos negalėjo naudotis nė laiptais.

Ši ilgiausiai per visą Didžiosios Britanijos istoriją valdžiusi monarchė dažnai vaizduojama kaip rūsti sena moteris juodais gedulo drabužiais, bet naujoje parodoje ją galima pamatyti pilną gyvybės, tokią, kokia ji buvo iki mylimo vyro, princo Alberto mirties 1861 metais.

Jų garsiąją meilės istoriją atgaivina jos švelnių žodžių apie sutuoktinį projekcijos ir elegantiški vyro jai dovanoti papuošalai.

„Victorios charakteris pilnas netikėtumų, – sakė kuratorė Deirdre Murphy. – Jai patiko šokti, jai patiko vakarėliai. Jei lankytojai išeis susidarę kitokį įspūdį apie karalienę Victorią, mums bus pavykę“.

Rūmus eksploatuojanti kompanija tikisi pritraukti 380 tūkst. lankytojų per metus. Iki renovacijos juose apsilankydavo 280 tūkst. lankytojų per metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai