Robotinis povandeninis laivas „Nereus“ tyrinėjo Kermadeko įdubą, esančią už kelių šimtų kilometrų į šiaurę nuo Naujosios Zelandijos, kai jį sutraiškė didžiulis vandens spaudimas.
„Jaučiuosi tarsi netekęs draugo“, – antradienį parašė Jamesas Cameronas JAV įsikūrusio tyrimų instituto „Woods Hole Oceanographic Institution“ (WHOI), kuris eksploatavo „Nereus“, „Facebook“ puslapyje.
„Nereus“ buvo nuostabus, novatoriškas robotas ir vienintelė šiuo metu aktyvi priemonė pasaulyje, galėjusi pasiekti didžiausias vandenyno įdubų gelmes. Tai tragiška netektis gelmių mokslui, – rašė režisierius. – Jie ne tik neteko vaiko – jie neteko puikios galimybės tyrinėti vienos gilių vandenyno įdubų – paskutinės didelės tyrinėjimų ribos mūsų planetoje“.
„Titaniko“ („Titanic“) ir „Įsikūnijimo“ („Avatar“) režisierius taip pat yra garsus jūrų gelmių tyrinėtojas. 2012 metais jis vienas pats, savo povandeniniu laivu „Deepsea Challenger“, pasiekė rekordą nusileisdamas į giliausią pasaulyje tašką Marianų įduboje. Vėliau jis „Deepsea Challenger“ padovanojo WHOI.
Bepilotis „Nereus“ dalyvavo vandenyno rajono 6-11 tūkst. m gylyje tyrinėjimo misijoje.
Jis tikriausiai neatlaikė vandens slėgio, sakoma WHOI pareiškime.