Žilvinas Grigaitis iš Australijos: apie vidurvasario linksmybes ir šiuolaikinį meną Melburne

Australijoje – vasara pačiame savo įkarštyje. Nors privačių mokyklų vaikai jau pradėjo eiti į mokyklą, visi dar jaučiasi atsipalaidavę ir gyvena vasaros ritmu, nors orai šiais metais pateikia vieną siurprizą po kito: per dieną temperatūra šokinėja nuo 24 iki 39 karščio, todėl ne veltui sakoma, kad Melburne per dieną gali pajusti visus keturis metų laikus.
Žilvinas Grigaitis su žmona Elle
Žilvinas Grigaitis su žmona Elle / Asmeninio albumo nuotr.

Dauguma australų jau po atostogų, todėl tai pats geriausias metas meno galerijų atidarymams, naujų šedevrų pristatymams ir įspūdžių po vasaros pasidalinimams. Vasara čia baigsis tik balandžio viduryje, bet miestas jau planuoja naujus renginius ir masinius reiškinius, kurie Melburne – įspūdingi. Ateinanti Baltoji naktis ar Mumba festivalis pritraukia milijonus žmonių ir begales turistų iš viso pasaulio.

Meno pasaulis ir jo atstovai plačiau atidaro savo galerijų duris nuo vasario 10 dienos kviesdami susipažinti su naujienomis ir galimybėmis. Meno pasaulyje kaip ir versle yra tam tikros taisyklės ir nemažai meno galerijų turėjo užsidaryti lengvos krizės Australijoje metu arba susijungti ir vienytis, kad galėtų išlikti. Vienas iš unikalių pavyzdžių – „Manyung“ galerija (Manyung gallery group), kuri vienija įvairaus profilio menininkus: prieš tai būdama viena iš brangiausių pakeitė savo profilį ir savo meno kūrinių portfelį.

Kas įdomu – galerijos pavadinimas susideda iš dviejų aborigenų kalbos žodžių. Galerijų grupei atstovauja tokie menininkai kaip Terrence J.Hadler, Monica Adams, Janine Daddo. Jie visi puikiai skinasi sau kelią į meno viršūnę, nors visi jie yra labai skirtingo meninio žanro. Jų darbai puikuojasi ir pas pasaulio žvaigždes, politikus, verslininkus. Kaip antai – buvęs Amerikos prezidentas nusipirko penkis Terrence J.Hardler darbus į savo kolekciją, nes jie puikiai perteikė Australijos gamtos koloritą.

Janine Daddo darbai sudomino legendinę tenisininkę Martiną Hingis, o Monikos Adams darbai perkami Australijos užsienio reikalų ministerijos kaip oficialios dovanos valstybinių vizitų metu.

Šiuolaikinis menas vertinamas Australijoje, bet apie 70 procentų jo iškeliauja į Azijos šalis, pagrinde į Singapūrą, Honkongą, Pekiną. Darbų kainos – įvairios, jos prasideda nuo 500 Australijos dolerių iki 12-18 tūkstančių.

Asmeninio albumo nuotr./Žilvino Grigaičio akimirka iš Australijos
Asmeninio albumo nuotr./Žilvino Grigaičio akimirka iš Australijos

Kaip sako galerijų grupės savininkė Sharyn Wemyss-Smith – šiuo metu matosi didelis persigrupavimas meno industrijoje ir reikia būti labai akyliems ir stebėti tendencijas, nes praėjo laikas, kai viskas buvo perkama aklai. Paskutiniu metu australai atsigręžia į skulptūrą ir nori vis įmantresnių sprendimų ir dydžių.

Menas Australijoje maišomas su gyvenimo būdu, o su juo yra susietas ir maisto-vyno kultas. Nemažai meno dirbinių pristatymų vyksta tiesiog restoranuose ar net atvirose terasose, viešbučių koridoriuose.

Asmeninio albumo nuotr./Žilvino Grigaičio akimirka iš Australijos
Asmeninio albumo nuotr./Žilvino Grigaičio akimirka iš Australijos

Kitas pavyzdys – „Mona“ galerija Tasmanijos saloje. Tai neregėto dydžio ir meninių sprendimų junginys, kainavęs 75 milijonus Australijos dolerių: jis tapo tiesiog traukos centru ir Tasmanijos salos vardas dėka šios galerijos žinomas visame pasaulyje.

Tai šiuolaikinio meno galerija, stebinanti savo drąsa ir net išsišokimais. Visa atmosfera ir patekimas į ją specialiu laivu jau padiktuoja tam tikrą pikantiškumą.

Asmeninio albumo nuotr./Žilvino Grigaičio akimirka iš Australijos
Asmeninio albumo nuotr./Žilvino Grigaičio akimirka iš Australijos

Kartu su uoloje iškastomis galerijomis yra įsikūręs 5 žvaigždučių viešbutis, restoranas, vyno degustaciniai kambariai ir lauko terasos su estradomis. Visas kompleksas užima beveik visą nemažą pusiasalį ir yra tarp patraukliausių objektų, ką reikėtų pamatyti Australijoje.

Nemažai meno galerijų yra įsikūrusios Melburne – yra uždaro tipo ir vienija savo narius bei daro uždarus pristatymus su specialiais performansais, kur vynas ir šampanas liejasi per kraštus. Australai mėgsta atsipalaiduoti ir meno terapija yra viena iš atsipalaidavimo formų.

Asmeninio albumo nuotr./Žilvino Grigaičio akimirka iš Australijos
Asmeninio albumo nuotr./Žilvino Grigaičio akimirka iš Australijos

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų