Dvi valstybės – viena kryptis. I.Šimonytė ir E.Solberg – apie okupuotų tautų kovą parėmusią Norvegiją
2021 m. žymi dvigubą Lietuvos ir Norvegijos diplomatinių santykių sukaktį. Sukanka šimtmetis nuo to, kai Norvegija oficialiai pripažino Lietuvą kaip suverenią valstybę. Prieš tris dešimtmečius šių valstybių santykiai buvo atkurti.
Savo ruožtu sveikinimais artimoms tautoms Lietuvos Respublikos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė apsikeitė su Norvegijos Karalystės ministre pirmininke Erna Solberg.
„Daugiau nei prieš tris dešimtmečius Europos žemynas pasikeitė. Lietuva ir kitos valstybės garbingai sugrįžo į jo žemėlapį. Tai buvo įmanoma tik todėl, kad okupuotos tautos sunkiai kovojo už savo laisvę, ir dėl to, kad Norvegija, kartu su likusiu pasauliu, mūsų kovą parėmė“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Ministrė pirmininkė savo kalboje išskyrė Norvegiją kaip pagrindinį partnerį energetinio saugumo stiprinimui bei akcentavo, kad dvišaliai valstybių santykiai šiuo metu stipresni negu bet kada anksčiau.
Norvegijos Karalystės ministrė pirmininkė E.Solberg pastebėjo, kad diplomatinių santykių užmezgimo sukaktį mininčios valstybės yra ne vien bičiulės, bet dar ir artimos sąjungininkės bei partnerės.
„Praėjusiais metais aplankiau norvegų karius NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje Lietuvoje. Ši operacija yra sąjungininkų susitelkimo ir solidarumo išraiška“, – neabejojo E.Solberg.
Politikė atkreipė dėmesį ir į tai, kad Norvegiją su Lietuva saistantys ekonominiai ryšiai plečiasi sulig kiekvienais metais.
„Lietuvos eksporto į Norvegiją mastai yra 5 kartus didesni negu prieš 10-metį. Tuo tarpu Norvegijos eksporto į Lietuviai kiekiai per tą patį laikotarpį patrigubėjo“, – skaičiavo E.Solberg, dvigubą šiųmetę sukaktį laikanti nauju atskaitos tašku bendroje abiejų valstybių istorijoje.
Šimtmetį besitęsiančių diplomatinių santykių sukakčiai portalas 15min ir Norvegijos Karalystės ambasada Lietuvoje skiria projektą „Norvegijos ir Lietuvos diplomatinių santykių 100-metis“, kurio metu apžvelgs svarbiausius įvykius, iškilias asmenybes ir kertines dvišalių santykių sritis, iliustruojančias daugialypės šalių draugystės raidą.