Sekmadienį Lietuvos prezidentu išrinktas Gitanas Nausėda dar rinkimų naktį pasakė esąs kitoks žmogus nei dabartinė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. O koks jis? Kaip užaugo ir kokį gyvenimo kelią nuėjo G.Nausėda iki tapdamas Lietuvos valstybės vadovu? Ką jis mėgsta ir ką brangina? Kas jam yra laimė?
Pats G.Nausėda sako, kad laimingi žmonės yra tie, kurie 98 proc. savo laiko negalvoja apie pinigus. Gal todėl viena kertinių jo tezių rinkimų kampanijoje buvo gerovės valstybė?
Pats kandidatas, tiesa, niekada labai neskurdo. G.Nausėda gimė gana pasiturinčioje Klaipėdoje gyvenančių žemaičių šeimoje. Šešerių pradėjo lankyti mokyklą, todėl baigė ją nesulaukęs pilnametystės.
Pats būsimasis prezidentas yra pasakojęs, kad buvo padykęs vaikas, labiau už mokslus mėgęs spardyti kamuolį, o už išdaigas statytas į kampą, kartą – net parklupdytas ant žirnių. Išdaigos nebuvo piktos. Vaikas būdamas su draugais G.Nausėda per gatvę tiesdavo siūlą ir stebėdavo praeivių reakcijas jų skrybėlėms skriejant žemėn. Arba kartą, suradęs kažkokį nugraužtą kaulą, pataikęs juo į bendrabučio lango kampą.
„Šiaip nebuvome tokie padykę vaikai, kad kažką pikto darytume. Nuotykiai būdavo nekalti“, – apibendrina pats būsimasis šalies vadovas.
Tačiau kartą vos nesibaigė liūdnai. G.Nausėda „Tauragės žinioms“ pasakojo, kad vaikystėje svečiuodamasis pas dėdę Tauragėje lėkė dviračiu, kai netikėtai sprogo padanga ir rankena stipriai sužalojo vidaus organus, buvo prasidėjęs vidinis kraujavimas. Pasak G.Nausėdos, prireikė operacijos. Vėliau paaiškėjo, kad suaugusiam žmogui tokia trauma galėjo būti mirtina, o vaikui praėjo be pasekmių.
Vaikystėje mėgtą futbolą G.Nausėda iškeitė į tinklinį, krepšinį stebi arenose ar per televizorių, be to, dar prisėda prie nuo mažų dienų pamėgtų šachmatų. Iš vaikystės liko ir dar vienas pomėgis. Anuomet G.Nausėda dainavo chore „Gintarėlis“, dabar – rinkėjams.
Per kampaniją dainuojantį G.Nausėdą buvo galima pamatyti ne kartą. 15min studijoje jis užtraukė grupės Pikaso kūrinį „Europos vidury“, Rebelheart'ų „Ilgas kelias“ ir net lietuvių liaudies dainas, o dar nebūdamas kandidatu kadaise su Jurgiu Didžiuliu išeivijos jaunimui kūrė interneto hitu pastarosiomis dienomis tapusį spontanišką „Mikro makro“.
Dabar G.Nausėda sako, kad mėgsta džiazą, taip pat roką, kurį pats vadina intelektualiuoju. „Emerson, Lake&Palmer“, pavyzdžiui, superinis 1986 metų diskas, iki šiol labai patinka“, – interviu 15min yra sakęs išrinktasis prezidentas.
Muzika, kaip pasakojo G.Nausėda, jis susidomėjo jau būdamas studentas. Tiesa, juo tapti jam nebuvo lengva. Čia G.Nausėda pirmąjį kartą pajuto nesėkmės skonį. Jis pats yra pripažinęs, kad iš pirmo karto neįstojęs į ekonomiką pasijuto nevykėliu ir apsipylė ašaromis.
Rankų G.Nausėda nenuleido. Pradėjo nuo valytojo darbo vaistų sandėlyje, paskui dirbo kroviku ir po metų tapo ekonomikos studentu, kaip rekomendavo tėvas, persikraustė į Vilnių.
Su 89-erių sulaukusiu tėvu Antanu Nausėda, beje, iki šiol G.Nausėda labai artimas. Su juo likus savaitei iki antrojo prezidento rinkimų turo G.Nausėda šventė 55-ąjį jubiliejų, jam pirmam skambino sužinojęs apie pergalę prezidento rinkimuose. Mamai jau nebegalėjo – ji mirė 2014-aisiais.
Žmoną ir dvi dukras, žinoma, apkabino gyvai. Savo gyvenimo meilę G.Nausėda sutiko vestuvėse. Ne savo, o pusseserės. Ir ne vieną – su kitu už parankės. Ir pats tąkart buvo ne vienišas. Tačiau, kaip tikino pati Diana Nausėdienė, vyras buvo kone įžūliai atkaklus ir per trejus metus merginimo pasiekė savo. Pora tapo šeima. Pirmoji dukra Gedailė gimė Klaipėdoj, antroji Ugnė – jau Vilniuje. Tada Nausėdos gyveno Tauro bendrabutyje, ant Tauro kalno. 2006-aisiais persikraustė į daug diskusijų sukėlusį namą Pavilnių regioniniame parke.
Bet buvo dar ir Vokietija, kur G.Nausėda išvyko mokytis. Ten, jis sako, susiformavo ir jo politinės pažiūros. Vaikystėje pradėjęs nuo „Danuko Dunduliuko“, G.Nausėda Vokietijoje pamažu ėmė kaupti knygas. Kaip pasakoja jo žmona, į Lietuvą grįžo pilnais lagaminais. Dabar G.Nausėda jau patyręs kolekcininkas. Seniausia jo turima knyga – 1518 metų pirmoji spausdinta Prūsijos istorija.
O kokios šiuolaikinės knygos jam patinka? Tarp didžiausią įspūdį palikusių autorių išskiria Gabrielį García Márquezą, Hermanną Hesse, Franzą Kafką.
„Šių autorių grožiniai kūriniai padarė įtaką man kaip asmenybei“, – interviu 15min pripažino G.Nausėda.
Poetas? Bronius Mackevičius. G.Nausėda sako, jog dėl to, kad yra pagal jo eiles kūręs dainas. Nežinia, liūdnas ar linksmas, bet G.Nausėda sako gyvenime jau išmokęs šiek tiek paliūdėti. Išmokęs pabūti vienas, nors dabar supratęs, kad visgi geriau jam būryje.
Gal taip yra todėl, kad aštuoniolika metų iki praėjusio rudens jis dirbo individualiai? Vyriausiasis banko ekonomistas. Tylūs pusryčiai Vilniaus gatvėje. Regis, tarp žmonių, bet lyg ir ne su jais.
Iki praėjusio rugsėjo, kai išaušo diena garsiai ištarti kelis mėnesius pašnibždomis svarstytą pasiryžimą būti Lietuvos prezidentu. Viską mesti ir eiti į minią. Šimtai susitikimų, išvažinėta Lietuva, sukurta gerovės vizija ir gegužės 26 d. Lietuvos piliečių nutarė – jiems reikia tokio prezidento.
Pats G.Nausėda sako, kad jam svarbiausia – ištikimybė. Drąsa pripažinti suklydus. Meilė jam – tai gebėjimas priimti kito trūkumus, atleisti klaidas.
Geriausia draugė – žmona Diana. Ją mažiausiai G.Nausėda norėtų įskaudinti. Apie ją pirmą galvojo ir priimdamas sunkų sprendimą siekti valstybės vadovo posto. Diana savo ruožtu galvojo apie dukras – apie jų laisvę ir teises į privatų gyvenimą.
Pirmosios šalies poros dukros buvo kartu su tėvu tą vakarą, kai jis buvo išrinktas Lietuvos prezidentu, tačiau nenorėtų viešumos, nes nori kurti savo gyvenimus.
„Mes turime savo mokslus, savo karjeras ir savo užsibrėžtus tikslus, o tai šiek tiek kirtosi su tuo, ką norėjo daryti jis“, – BNS sakė 26 metų Gedailė Nausėdaitė, baigianti architektūros magistrantūrą Belgijoje ir po mokslų ieškosianti darbo. „Mes norime visko pasiekti pačios“, – sakė išrinktojo prezidento dukra.
G.Nausėdaitė įsitikinusi, kad prezidento postas jos tėvui pagal jėgas: „Lietuva prezidentu išsirinko žmogų, kuris ves Lietuvą į priekį, kuris geba įgyvendinti savo idėjas“.
Privatumas svarbus ir G.Nausėdai. Jis norėtų nesikraustyti į Turniškes, likti namuose, kur aplink kojas laimingas sukasi Grikis.
Kas jis? Tai G.Nausėdos augintinis, žiniasklaidos dėmesio centre atsidūręs jau po pirmojo Prezidento rinkimų turo.
Grikis Nausėdų namuose gyvena maždaug nuo 2017 metų. Politikas pasakojo, kad šuo visų pirma buvo vaikų noras, tačiau pamatęs būtent šios veislės – Meksikos plikojo – šunį, jam atsispirti negalėjo ir G.Nausėda.
„Norėjau šunelio, kuris visų pirma būtų draugiškas ir labai geras psichologas. Visiškai atsitiktinai, su žmona vaikščiodami po Klaipėdos parką, pamatėme šios veislės šunį. Žiūriu, ateina dvi „piniginės“. Aš ir savo šunį taip vadinu – pinigine, nes jo oda yra tokia, kaip piniginės. Glotni“, – juokavo G.Nausėda.
Politikas pripažino, kad šuo tapo neatsiejama šeimos dalimi ir gyvenimą be Grikio sunkiai įsivaizduotų.
Be ko dar G.Nausėda nemato savo gyvenimo? Jam svarbu geras kinas, pavyzdžiui, pastaruoju metu matyti „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje“, „Mančesteris prie jūros“, „Valstybės paslaptis“.
Darbai lauke arba trumpos kelionės. G.Nausėda sako mėgstantis miegoti savo lovoje, todėl labiausiai mėgsta vienos dienos išvykas.
Arba labai ilgas. „Jei galėčiau – išvažiuočiau keliems metams. Parvažiuočiau ir vėl išvažiuočiau. Galiu keliauti bet kur, bet, žinoma, egzotiškos šalys patinka ypatingai. Dėl to paskutinės dvi kelionės buvo į Afriką. Į įdomias valstybes – Tanzaniją ir Madagaskarą“, – interviu 15min yra pasakojęs jis.
Bet tapęs prezidentu G.Nausėda taip toli nekeliaus. Bent jau ne pirmo vizito. Tam jis renkasi Lenkiją. Šalį, su kuria itin artimus ryšius puoselėjo G.Nausėdos politikos autoritetas – Valdas Adamkus.
Būtent jį G.Nausėda vadina mokytoju, jo pėdomis pageidautų sekti ir politikoje, ir bendraudamas su žmonėmis.
„Tai žmogus, kuris pasiekė daug daugiau, negu daugybė Lietuvos politikų, nekeldamas balso, nedaužydamas stalo, nelaužydamas durų. Tiesiog mėgindamas burti, telkti ir siekti sutarimo, o ne ieškodamas priešpriešos“, – apie V.Adamkų kalba būsimas valstybės vadovas.