Kviečiame į kelionę per Lietuvą, kurios metu aktorius Dominykas Vaitiekūnas ir 15min komanda apsilankė dešimtyje miestų. Susitikome su tuose miestuose gyvenančiais talentingais jaunuoliais, kurie gali didžiuotis savo pasiekimais moksluose ar mene.

Kartu su jais apsilankėme ES investicijų dėka gimusiuose ar atgimusiuose miestų objektuose, pakalbinome juos apie tai, kas juos džiugina, o gal kelia nerimą? Kokius ateities planus apie savo profesiją ir gyvenimą mūsų šalyje jie turi?

Visuose aplankytuose miestuose vyko ir protų kovų renginiai, kurių metu net 67 komandos pasitikrino savo žinias apie ES investicijas ir jų dėka vykstačius pokyčius Lietuvoje.

Europoje Lietuvai atstovausianti jaunoji mokslininkė Martyna: kaip atsirado meilė Marsui?

Pirma stotelė yra Kaunas, kur naujam gyvenimui prikeltoje legendinėje Sporto halėje kas dieną vyksta sporto užsiėmimai ir netrukus duris jau ruošiasi atverti įspūdingiausias šalies mokslo muziejus „Mokslo sala“, kuriam skirta per 18 milijonų ES investicijų.

Devyniolikmetė kaunietė Martyna Kniazevaitė po truputį ruošiasi Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursui. Ten pristatys Lietuvoje lygių neturėjusį savo tyrimą, kurio metu Marso dirvožemyje išaugino pupas. Martyna biologija žavėjosi nuo mažens, tačiau galutinai sieti gyvenimą su ja nusprendė būdama vienuoliktokė.

Visą istoriją rasite – čia.

Architektūrą pamilęs moksleivis Matas Alytų norėtų matyti kaip kurortinį miestą, su pasauliu sujungtą traukiniais

Antra stotelė – Alytus, kuriame susitikome su jame gyvenančiu septyniolikmečiu Matu Januša. Prieš kelerius metus jis visa galva pasinėrė į architektūrą, tai tapo jo varomąja jėga.

Gerai Alytaus miestą ištyrinėjęs jaunuolis pasakoja, kad architektūra jam patinka tuo, jog architektai turi galimybę kurti aplinką, kurioje žmonėms geriau gyvenasi.

Tiesa, vaikystėje Matas galvojo apie visai kitokias profesijas, pavyzdžiui, manė tapsiantis pareigūnu ar lenktynininku.

Visą istoriją rasite – čia.

Būsimas neurologas Paulius: STEAM laboratorijos Tauragei pavydi ir VU medicinos studentai

Tauragėje susitinkame su tuo metu joje atostogavusiu Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentu dvidešimtmečiu Pauliumi Mikalausku. Vietiniai šį vaikiną pažįsta kaip biologijos olimpiados nugalėtoją ir šimtukininką, brandos egzaminus įveikusį pavydėtinu rezultatu: keturi iš penkių laikytų egzaminų įvertinti šimtukais, o iki penkto aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Pats tauragiškis tai aiškina labai paprastai: mokiausi taip, kad nereikėtų to daryti antrą kartą.

Visą istoriją rasite – čia.

Palangos ambasadorė Mūza apie išgelbėtus grafienės vėjo vargonus ir kitus kurorto stebuklus

Užsukę į Palangą susitikome su daugumai Lietuvos jaunimo žinoma Mūza Svetickaite.

Iš Aukštaitijos, Panevėžio, į Palangą su tėvais gyventi persikėlusi mergina čia skaičiuoja šeštus metus. Tiek, anot jos, gana, kad kurortas taptų širdies miestu. Toks jis, sako Mūza, ir liks po pasirinktų filosofijos studijų Vilniaus universitete.

Mūza save apibūdina kaip nepagydomai užsispyrusią perfekcionistę, derinančią meną su mokslu, o darbą – su malonumu. Gyvenime vadovaujasi Budos mintimi, kad reikia niekuo netikėti – viską išbandyti pačiam.

Visą istoriją rasite – čia.

Ar žinote, kur yra Žemaitijos Versalis, turintis lietuviškąją Moną Lizą?

Pamatę gražius rūmus, sustojome Plungėje. Joje susitikome su gimnaziste Judita Trumpulyte.

Šiokiadieniais varstanti Klaipėdos muzikos konservatorijos duris, Judita namo grįžta savaitgaliais. Dalį laiko ji skiria fortepijonui, likusiu susibėga gražiajame miesto parke su draugais apsvarstyti ateities perspektyvų.

Kas ten žino, o gal visai, kaip M.K.Čiurlionį, taip ir Juditą profesiniai keliai pasuks link muzikos.

Visą istoriją rasite – čia.

Šiaulių gimnazistė Goda: esu laiminga mieste, kuris nebijo keistis, moka augti

Šeštoji stotelė – Šiauliai, kuriuose viešėdami ir susitikome su abituriente Goda Samalionyte.

Nors aštuoniolikmetė Šiaulių Romuvos gimnazistė yra laimėjusi lietuvių kalbos ir literatūros olimpiadą (užėmė pirmą vietą šalyje), tačiau arčiau širdies jai tikslieji mokslai.

Iš tiesų Goda Samalionytė svajoja apie aviacijos inžineriją Vilniaus Gedimino technikos universitete. Kiek domėjosi, studijos apimtų ir programavimą, ir matematiką, taigi akiratį stipriai praplėstų.

Visą istoriją rasite – čia.

„Biržai yra teisingame kelyje“, – sako Rugilė, didžiuodamasi biržiečiams tekusiais Radvilų genais

Biržuose susitikome su „Saulės“ gimnazijos absolvente Rugile Šataite. „Gimiau ir augau mažame kaimelyje Jokūbiškiuose, šeši kilometrai nuo Biržų važiuojant į Vabalninką. Ten gyvenau iki šešerių, vėliau persikėlėme į Biržus. Tiesa, juose būdavau per mokslo metus, o vasarodavau ir toliau kaime, pas senelius“, – prisimena 55-ojo respublikinio Jaunųjų filologų konkurse nugalėtojos diplomu už geriausią prozą (apsakymą „Marija nevalgo pusryčių“) įvertinta Rugilė Šataitė.

Visą istoriją rasite – čia.

Kanklėmis grojantis Tolmintas: ES investicijos išgražino Marijampolę, dabar viskas miestelėnų rankose

Į Marijampolę užsukę, ėjome ten, kur girdėjome skambant kanklėms ir ten sutikome Tolmintą Matonį.  Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados antrosios vietos nugalėtojas Tolmintas šiais metais dar varsto Marijampolės Šv. Cecilijos gimnazijos duris, o kitąmet, kaip sako pats, jau bus istorijos studentas.

Mokytojauti ar dirbti į vietinį muziejų sugrįžti norintis absolventas sako, kad Marijampolė jam puikiai tinka: „Atstumai šiame mieste nedideli, senamiestis jaukus, o vietiniai patikimi: jei susitarei, gali neabejoti, viskas bus įvykdyta laiku. Marijampoliečiai laikosi duoto žodžio.”

Visą istoriją rasite – čia.

Net trijose olimpiadose laimėjęs Andrius savo palinkėjimu Ignalinai nustebino D.Vaitiekūną

Priešpaskutinė stotelė – Ignalina. Apie Kembridžo universitetą svajojantis Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos dvyliktokas Andrius Gasiukevičius sako, kad save po studijų matytų Jungtinėje Karalystėje arba Japonijoje. Jį vilioja modernūs miestai, technologijos, o palydėti iki ten turėtų didžioji gyvenimo aistra – matematika, na, ir žaidimų dizaino kūrimas.

Visą istoriją rasite – čia.

Europos fizikos olimpiados nugalėtojas parodė, kur Vilniuje galima patirti mokslo magiją

Sugrįžę į Vilnių sutikome unikalų jaunuolį – Tomą Babelį. Europos fizikos olimpiados nugalėtojas, tačiau mokykloje iš fizikos gaudavęs ir septynetus. Nelaikęs fizikos egzamino, tačiau jau išvykęs studijuoti fizikos ir matematikos į Prancūzijos universitetą.

Kodėl toks Tomo kelias? Kaip pats sako, mokyklos fizikos kurse per daug sausos teorijos, o jam įdomu žvelgti giliau. Vaikino nuomone, tobuloms fizikos pamokoms inspiracija galėtų būti Vilniuje esantis Energetikos ir technikos muziejus.

Visą istoriją rasite – čia.