Vilniaus knygų mugės 2019 multimedijos vizualas

Vilniaus knygų mugė 2019. Svečiai ir įdomiausi renginiai

Jubiliejinė Vilniaus knygų mugė jau šį savaitgalį (vasario 21-24 d.) skaitytojus kvies burtis su šūkiu „Po dvidešimties metų“. Daugiau nei 500 renginių ir virš 50 užsienio svečių – nuo tarptautinių bestselerių autorių iki pasaulinio garso iliustruotojų. Šioje gausoje lengva pamesti įdomiausius mugės akcentus. 15min siūlo susipažinti su įdomiausiais dvidešimtosios Vilniaus knygų mugės renginiais ir užsienio svečiais.

Goranas Vojnovičius multimedija

Goranas Vojnovičius

„Irimas. Vienatvė. Meilė“, – trys žodžiai, kuriais Slovėnijos rašytojas Goranas Vojnovičius apibūdina savo romaną „Jugoslavija, mano tėvynė“ (iš slovėnų kalbos vertė Laima Masytė, leidykla „Kitos knygos“). Būtent šią knygą autorius pristatys per Knygų mugę penktadienį.

G.Vojnovičius (g. 1980 m.) mokėsi Liublianos Teatro, radijo, kino ir televizijos akademijoje. Šalyje žinomas kaip rašytojas, poetas, scenarijų autorius ir režisierius. 1998 m. pristatė savo pirmąjį poezijos rinkinį „Lep je ta svet“. Rašytojo karjera suspindo 2008 m., kai buvo išleista knyga „Čefurji raus!“ (angl. „Southern Scum Go Home!“) – kūrinys pelnė svarbiausius Slovėnijos literatūros apdovanojimus, knygos tiražas kartotas penketą kartų, išleistas ne vienas vertimas į užsienio kalbas.

Romanas „Jugoslavija, mano tėvynė“ pirmą kartą išleistas 2011 m., po ketverių metų pasirodė knygos leidimas anglų kalba ir ją galėjo įvertinti Jungtinės Karalystės skaitytojai. Pernai ši knyga išleista ir Lietuvoje – „15min Metų knygos 2018“ rinkimuose romanas pateko į grožinių verstinių knygų kategorijos ilgąjį sąrašą. Išsamią šios knygos apžvalgą, kurią rašė literatūros apžvalgininkė Jurga Mandrijauskaitė, skaitykite čia.

Jānis Joņevas multimedija

Jānis Joņevas

„Jelgava 94“ – debiutinė Latvijos rašytojo Jānio Joņevo (g. 1980 m.) knyga, kuri susilaukė milžiniško susidomėjimo ne tik pas mūsų brolius latvius. Šią knygą autorius pristatys Knygų mugėje penktadienį susitikime su skaitytojais.

J.Joņevas gimė ir augo Jelgavoje, Latvijos Kultūros akademijoje įgijo bakalauro ir magistro diplomus. Dirbo tekstų autoriumi įvairiose reklamos agentūrose. Nuo 2002 m. pradėjo skelbti knygų apžvalgas, literatūrinius vertimus iš prancūzų kalbos. Kaip rašytojas Latvijoje išgarsėjo su debiutiniu romanu „Jelgava 94“, kuris buvo išleistas 2013 m., o pernai pasirodė ir Lietuvoje. Romaną iš latvių kalbos vertė Jurgis Banevičius, o išleido leidykla „Kitos knygos“.

Kaip sako pati leidykla, „Jelgava 94“ – pirmas romanas latvių kalba, kalbantis apie laiką po nepriklausomybės atgavimo Latvijoje. Lietuvių literatūroje šio romano atitikmenimis laikomi Rimanto Kmitos „Pietinia kronikas“, Kęstučio Šapokos „Pušis, kuri juokėsi“. J.Joņevo romanas įvertintas daugybe literatūrinių prizų, tarp jų ir Europos Sąjungos literatūrine premija. Knygos tiražas Latvijoje kartotas penkis kartus, ji išversta į devynias užsienio kalbas.

Elina Hirvonen multimedija

Elina Hirvonen

„Kai baigiasi laikas“ – trečiasis Suomijos rašytojos Elinos Hirvonen romanas, kurį ji pristatys susitikime su skaitytojais šeštadienį. Knygą į lietuvių kalbą vertė Urtė Liepuoniūtė, o išleido leidykla „Baltos lankos“.

E.Hirvonen (g. 1975 m.) mokėsi Helsinkio Menų universitete, vėliau studijas tęsė Turku universitete, kur studijavo literatūrą. Šalyje ji žinoma kaip žurnalistė, dokumentinių filmų kūrėja. Pirmas autorės romanas – „Että hän muistaisi saman“ (angl. „When I Forgot“) – išleistas 2005 m. ir iš karto pateko į prestižinės suomių literatūrinės premijos „Finlandia“ trumpąjį sąrašą, o po dvejų metų pasirodė ir kūrinio vertimas anglų kalba. Knyga iš viso išversta į septynias užsienio kalbas.

Lietuvoje E.Hirvonen žinoma kaip romano „Kai baigiasi laikas“ autorė. Šis romanas Suomijoje išleistas 2015 m. ir susilaukė teigiamo kritikų vertinimo. 2017 m. Suomijoje buvo išrinkta per 100 knygų, kurios simbolizavo 100 šalies nepriklausomybės metų. Šiuose rinkimuose reikšmingiausia ir svarbiausia 2015 m. knyga, atspindėjusia to meto nuotaikas ir aplinką, buvo išrinkta E.Hirvonen „Kai baigiasi laikas“.

Hermanas Kochas multimedija

Hermanas Kochas

Bene ryškiausia šios Vilniaus knygų mugės literatūrinė žvaigždė, kilusi iš Nyderlandų. Hermaną Kochą (g. 1953 m.) jo romano „Griovys“ anotacijoje pats Stephenas Kingas yra apibūdinęs taip: „Hermanas Kochas sparčiai tampa vienu iš mano mėgstamiausių autorių“. Į lietuvių kalbą yra išversti trys šio rašytojo kūriniai: „Vakarienė“, „Vasarnamis su baseinu“, „Griovys“ – visus juos į lietuvių kalbą vertė Aušra Gudavičiūtė, o išleido leidykla „Baltos lankos“.

H.Kochas Nyderlanduose žinomas kaip aktorius ir rašytojas, humoristinės laidos „Jiskefet“ kūrėjas. Kaip rašytojas jis debiutavo 1985 metais su septynių istorijų rinkiniu „De voorbijganger“, o pirmą romaną „Save Us, Maria Montanelli“ (orig. „Red ons, Maria Montanelli“) išleido po ketverių metų – 1989 m. H.Kocho literatūrinė žvaigždė sužibo 2009 m. su romanu „Vakarienė“, kuris išleistas daugiau nei 50-yje šalių bei ekranizuotas. Beje, šią knygą Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga įtraukė į geriausių 2015 m. verstinių knygų penketuką.

Nyderlandų rašytojas pristatomas kaip tarptautinių bestselerių autorius: ne tik „Vakarienė“ sulaukė didelio tarptautinio susidomėjimo. Skaitytojus įvairiose šalyse sužavėjo ir romanai „Griovys“ bei „Geachte heer M.“ (angl. „Dear Mr M.“). Romano „Vakarienė“ apžvalgą skaitykite čia, „Vasarnamio su baseinu“ – čia, o „Griovio“ – čia. H.Kochas su skaitytojais Vilniaus knygų mugėje susitiks šeštadienį.

Felixas Ackermannas multimedija

Felixas Ackermannas

Istorikas ir miesto antropologas iš Vokietijos, Lietuvoje gyvenęs penkerius metus – taip pristatomas Felixas Ackermannas. Į Lietuvą su šeima jis atvyko 2011 m., dėstė Europos humanitariniame universitete, o savo patirtį mūsų šalyje suguldė į knygą „Labai blogai, arba Liuks: 8 pamokos apie Lietuvą“. Šią knygą Lietuvoje išleido leidykla „Lapas“, o į lietuvių kalbą vertė Nerijus Šepetys.

Ši knyga iš pradžių pasirodė Vokietijoje, kur ją išleido viena didžiausių šalies leidyklų „Suhrkamp“. Kaip sako knygos vertėjas Nerijus Šepetys, šią knygą į lietuvių kalbą išversti buvo būtina, mat mes jau ilgą laiką neturėjome tokios knygos, taip pasakojančios apie Lietuvą. Pats autorius pernai vykusiame susitikime su skaitytojais sakė, kad jis privalėjo užrašyti ir papasakoti apie Lietuvos kunigaikščius, pasiruošimą Lietuvos 100-mečio minėjimui, apie gražų Vilniaus senamiestį. Knygoje jis paliečia ir Holokausto temą, apie kurią Lietuvoje vis dar vengiama garsiai kalbėti.

F.Ackermannas pabrėžia, kad be žvilgsnio į mūsų istoriją jis vertina ir dalykus, kurių mes, lietuviai, nesugebame įvertinti. Tad kokią Lietuvą jis mato ir ar čia „blogai“, ar „liuks“ – vokiečių antropologas atskleis vyksiančiame susitikime su skaitytojais šeštadienį.

Roy Jacobsenas multimedija

Roy'us Jacobsenas

Tarptautinio populiarumo sulaukusio norvegų rašytojo Roy'aus Jacobseno (g. 1954) kūryba pernai prakalbo lietuviškai, kai pasirodė jo romanas „Neregimieji“, o šiemet Vilniaus knygų mugėje skaitytojus pasieks dar viena autoriaus knyga lietuvių kalba – „Balta jūra“. Abi šias knygas į lietuvių kalbą vertė Nora Strikauskaitė, o išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Osle gimęs R.Jacobsenas laikomas vienu garsiausių šiuolaikinių norvegų rašytojų. Kaip autorius jis debiutavo 1982 m. su knyga „Fangeliv“ (angl. „Prison Life“), kuri iš karto pelnė premiją už literatūrinį debiutą. Vėliau už kūrybą R.Jacobsenas gavo daugybę apdovanojimų ir premijų – nuo prestižinės Norvegijos kritikų premijos iki dviejų Šiaurės tarybos literatūros nominacijų premijai.

Lietuvių kalba pasirodęs romanas „Neregimieji“ sulaukė ir tarptautinio susidomėjimo – knyga pateko į prestižinės „Man Booker“ premijos tarptautinės kategorijos trumpąjį sąrašą. „15min Metų knygos 2018“ rinkimuose ši knyga pateko į ilgąjį apdovanojimo sąrašą, jos apžvalgą, kurią parašė literatūros apžvalgininkė Jurga Mandrijauskaitė, skaitykite čia. Romanas „Balta jūra“, vadinamas „Neregimųjų“ tęsiniu, taip pat atkreipė tarptautinių skaitytojų dėmesį. O kaip šios knygos gimė, sužinosite apsilankę susitikime su R.Jacobsenu, kuris vyks Knygų mugėje šeštadienį.

François Henri Désérable multimedija

François Henri Désérable

Jaunosios kartos prancūzų rašytojas, vadinamas vienu didžiausių pastarųjų metų atradimų lietuvių skaitytojams – taip pristatomas rašytojas iš Prancūzijos François Henri Désérable (g. 1987 m.). Knygų mugėje rašytojas pristatys knygą „Toks ponas Piekielnis“, kurią į lietuvių kalbą vertė Dainius Gintalas, o išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Autorius iš Prancūzijos yra buvęs profesionalus ledo ritulio žaidėjas, 2013 m. debiutavo kaip rašytojas. Tuomet jo debiutinė knyga „Tu montreras ma tête au peuple“, kalbanti apie Prancūzijos revoliuciją, pelnė ne vieną apdovanojimą. Lietuvių skaitytojams jis pažįstamas kaip knygos „Toks ponas Piekielnis“ autorius. Šis romanas vadinamas fenomenaliu ir buvo nominuotas Goncourt'ų, „Renaudot“, „Médicis“, „Femina“ ir „Interallié“ literatūrinėms premijomis. Plačiau apie šią knygą skaitykite literatūros kritiko Mariaus Buroko apžvalgoje. Su skaitytojais autorius susitiks šeštadienį, jį kalbins šios knygos vertėjas Dainius Gintalas.

Nora Ikstena multimedija

Nora Ikstena

Žymiausia ir didžiausio tarptautinio pripažinimo sulaukusi latvių rašytoja – taip apibūdinama Vilniaus knygų mugės viešnia Nora Ikstena (g. 1969 m.). Daugybę literatūrinių apdovanojimų pelniusi rašytoja į Lietuvą atvyks vos kelioms valandoms – susitiks su skaitytojais, pristatys romaną „Motinos pienas“ ir išvyks.

N.Ikstena yra šešiolikos knygų autorė, savo literatūrinį kelią pradėjusi eiti 1993 m., kai pasirodė jos rašyta biografine knyga „Arrival“. Vėliau pasirodė jos esė knygos, romanai. Nuo 1998 m. rašytoja organizuoja literatūros festivalį „Prozos skaitymai“. N.Ikstena apdovanota svarbiausiomis Latvijos literatūros premijomis, o Lietuvoje ji pristatys tarptautinio pasisekimo sulaukusį romaną „Motinos pienas“, kurį į lietuvių kalbą vertė Laura Laurušaitė, išleido leidykla „Tyto alba“.

Apie trijų moterų istorijas kalbantis romanas Latvijoje tapo bestseleriu – buvo išleistas rekordiniu 17 tūkst. egzempliorių tiražu, Latvijos nacionalinėje bibliotekoje vienu metu šios knygos eilėje laukė per 200 skaitytojų. Romanas pernai pristatytas Londono knygų mugėje, anglakalbiams skaitytojams jis žinomas pavadinimu „Sovietinis pienas“. Romanas išverstas į rusų, makedoniečių, italų, anglų, estų kalbas, o netrukus turėtų pasirodyti ir vertimas japonų kalba. Autorė su skaitytojais susitiks šeštadienį. Beje, Knygų mugėje ji dalyvaus ir vienoje diskusijoje.

Hansas Ulrichas Treichelis multimedija

Hansas Ulrichas Treichelis

Ironiškai apie paauglystės laikus garsiausioje savo knygoje kalbantis vokiečių rašytojas Hansas Ulrichas Treichelis (g. 1952 m.) kelią į pripažinimą pelnė savo prozos kūriniais, nors debiutavo kaip poetas.

Berlyno laisvajame universitete H.U.Triechelis studijavo filologiją, filosofiją ir politikos mokslus. Iš pradžių buvo žinomas kaip poetas, tačiau didžiausios sėkmės susilaukė jo proza. Vienu sėkmingiausių jo kūrinių laikomas romanas „Pražuvėlis“, kuris pirmą kartą išleistas 1998 m. Autobiografinė knyga sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo, ją gyrė ir kritikai. Knyga pernai pasiekė skaitytojus lietuvių kalba – ją vertė Kristina Sprindžiūnaitė, išleido leidykla „Sofoklis“.

Vokiečių autoriaus kūryba įvertinta ne vienu apdovanojimu. Tarp jų yra ir Hermanno Hesse premija. Skaičiuojama, kad šio literatūros profesoriaus kūriniai išversti į daugiau nei 28 užsienio kalbas. Autorius su skaitytojais susitiks šeštadienį.

Įdomiausi renginiai

Jubiliejinės Vilniaus knygų mugės programoje numatyta 516 renginių: 204 susitikimai su autoriais, 70 kūrybinės studijos renginių, 50 renginių Muzikos salėje ir t.t. Visus juos aprėpti ir pristatyti – sudėtinga. Tad išskyrėme, mūsų manymu, įdomiausius iš jų.

fx-vilniaus-knygu-muge-201

KETVIRTADIENIS

  • 16 val. Diskusijų klubas. „Kūrėjo laisvė ir atsakomybė: kur driekiasi ribos?“. Dalyvauja Loreta Mačianskaitė, Vaidas Jauniškis, Giedrė Jankevičiūtė, Vytautas Ališauskas. Moderuoja Aurimas Švedas

  • 16 val. Diskusijų klubas. „Kas užkeikė novelę?“ Dalyvauja Danutė Kalinauskaitė, Daina Opolskaitė, Renata Šerelytė. Moderuoja Audinga Peluritytė-Tikuišienė

  • 17 val. Arvydo Anušausko knygos „Užmirštas desantas“ pristatymas

fx-tomo-venclovos-knygos-vilniaus-vardai-pristatymas-5a900f15900bd (1)

PENKTADIENIS

  • 14 val. Susitikimas su knygos „Jugoslavija, mano tėvynė“ autoriumi Goranu Vojnovićiumi. Dalyvauja autorius, Aidas Puklevičius, Algirdas Davidavičius

  • 15 val. Grigorijaus Kanovičiaus knygos „Linksmos akys“ pristatymas. Dalyvauja Donatas Puslys, Giedrė Kaukaitė, Paulius Gritėnas, Mindaugas Klusas

  • 18 val. Tomo Venclovos knygos „Lietuvos istorija visiems“ pristatymas. Dalyvauja autorius, Donatas Puslys, Rimvydas Petrauskas

  • 18 val. Susitikimas su romano „Jelgava 94“ autoriumi Jāniu Joņevu. Dalyvauja autorius, Audrius Ožalas, Ugnius Liogė

  • 20 val. Mariaus Povilo Elijo Martynenko knygos „Praeis“ pristatymas. Dalyvauja autorius, Rimantas Kmita

ŠEŠTADIENIS

  • 12 val. Hanso Ulricho Treichelio knygos „Pražuvėlis“ pristatymas. Dalyvauja autorius, Kristina Sprindžiūnaitė, Alvydas Šlepikas

  • 12 val. Susitikimas su rašytoja Elina Hirvonen. Kalbina Jūratė Čerškutė

  • 13 val. Noros Ikstenos romano „Motinos pienas“ pristatymas. Dalyvauja autorė, Danutė Kalinauskaitė

  • 14 val. Susitikimas su rašytoju Hermanu Kochu. Kalbina Audrius Ožalas

  • 16 val. Gražinos Sviderskytės knygos-dokumentinės istorinės monografijos „Lituanica: nematomoji pusė“– pristatymas

  • 17 val. Susitikimas su rašytoju Roy'umi Jacobsenu. Kalbina Jūratė Čerškutė

  • 19 val. Virginijos Kulvinskaitės knygos „Kai aš buvau malalietka“ pristatymas. Dalyvauja autorė, Danutė Kalinauskaitė, Rimantas Kmita

  • 19 val. Susitikimas su prancūzų rašytoju François Henri Désérable. Kalbina Dainius Gintalas

  • 20 val. Yuvalio Harario knygos „21 pamoka XXI amžiui“ pristatymas. Dalyvauja Viktoras Bachmetjevas, Aurelijus Katkevičius, Zenonas Norkus

fx-vilniaus-knygu-muge-

SEKMADIENIS

  • 13 val. Jurgos Jurkevičienės ir Pauliaus Jurkevičiaus knygos „Romanas su Italija“ pristatymas. Dalyvauja autoriai, Aurelijus Katkevičius

  • 13 val. Johano Huizingos knygos „Žaidžiantis žmogus“ pristatymas. Dalyvauja Arūnas Bėkšta, Antanas Gailius, Darius Kuolys, Vytautas Ališauskas

  • 15 val. Sigito Parulskio poezijos rinkinio „Subjektyvios kronikos“ (serija „Gyvoji poezija“) pristatymas. Dalyvauja autorius, Gytis Vaškelis, Dalia Satkauskytė

  • 16 val. Roberto Petrausko knygos „Barbarosa. Antrasis pasaulinis karas Europoje“ pristatymas. Dalyvauja autorius, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Aurelijus Katkevičius