3 nauji košės receptai: po pasiūlymą pusryčiams, pietums ir vakarienei

Norintys sveikai, skaniai ir greitai pusryčiauti dažnai renkasi vis labiau populiarėjančias įvairių grūdų košes. Tačiau jos gali būti puikiu pasirinkimu ne tik pusryčiams, bet ir pietums ar vakarienei. Mitybos ekspertai pabrėžia tinkamai pasirinktų ir paruoštų košių maistinę naudą, o prekybininkų duomenys patvirtina, kad košės lietuvių racione užima vis svarbesnę vietą.
Pusryčių košė
Pusryčių košė / Vida Press nuotr.

Spalio 10 d. minėtos košės dienos proga prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė kviečia daugiau sužinoti apie vertingąsias skirtingų košių savybes ir išmėginti keletą išskirtinių receptų.

Avižų košė – energijos šaltinis iš ryto

B.Baratinskaitės teigimu, košes reikėtų rinktis atsižvelgiant į dienos metą, nes pusryčiaujant, pietaujant ar vakarieniaujant organizmo poreikiai yra skirtingi. Pavyzdžiui, ryte žmogui reikia pasisemti daugiau energijos, kuri ne tik papildytų per naktį išsekusias organizmo atsargas, bet ir leistų gyvybingai bei žvaliai pradėti rytą. Tam puikiai tinka įvairių neskaidytų grūdų košės, o vienas iš populiariausių ir naudingiausių pasirinkimų yra avižos.

Idealiu pusryčių pasirinkimu avižų košes daro ir jose esantis didelis skaidulų kiekis.

„Viso grūdo avižose yra užtektinai energijos suteikiančių angliavandenių, o taip pat ir daug kitų subalansuotai mitybai būtinų medžiagų. Idealiu pusryčių pasirinkimu avižų košes daro ir jose esantis didelis skaidulų kiekis. Skaidulos yra svarbios sklandžiai žarnyno veiklai, o tuo pačiu ir gerai savijautai dienos metu. Rytą pradėjus nuo avižų košės organizmui suteikiama ir svarbių mineralinių medžiagų“, – sako B.Baratinskaitė.

Vida Press nuotr./Avižinė košė
Vida Press nuotr./Avižinė košė

Ppuikiu pasirinkimu pusryčiams gali būti ir kitų grūdų – perlinių kruopų, kviečių, neskaldytų rugių, grikių ar sorų košės. Tik visuomet reikėtų turėti omenyje, kad kuo mažiau grūdai yra iš anksto apdoroti, tuo daugiau maistinių medžiagų juose lieka. Dėl to viso grūdo košės pačios naudingiausios.

Pietums – miežinė košė

Nors dažniausiai valgomos ryte, košės gali tapti ir pagrindiniu dienos patiekalu, suteikiančiu užtektinai sotumo, bet neapsunkinančiu organizmo. Tam B.Baratinskaitė rekomenduoja rinktis miežines arba iš miežių grūdų gaunamas perlines kruopas. Miežinėse kruopose randamas platus spektras mineralinių medžiagų, antioksidantų, aminorūgščių ir vitaminų – nuo mangano ir seleno iki vitamino B1 bei svarbaus antioksidanto lignano. Kaip ir kitose kruopose, miežiuose yra gausu skaidulų. Be to, miežių košės puikiai tinka metantiems svorį, nes jos suteikia sotumo, tačiau neprideda perteklinių kalorijų.

„Miežių ar perlinių kruopų košę renkantis pietums patartina ją papildyti įvairiomis daržovėmis ir kitais produktais – pavyzdžiui, avinžirniais, virtais burokėliais, avokadu, brokoliais, svogūnais ir pan. Daržovės suteiks košei naujų skonių ir padidins organizmo pasisavinamų naudingų maistinių medžiagų kiekį“, – sako B.Baratinskaitė.

Vida Press nuotr./Perlinių kruopų košė
Vida Press nuotr./Perlinių kruopų košė

Pasistiprinti po dienos darbų – ankštiniai

Maisto gamybos ekspertės teigimu, košes galima virti ne tik iš grūdų, bet ir ankštinių kultūrų. Būtent jos puikiai tinka vakarienei skirtoms košėms. Ankštiniuose augaluose yra mažai riebalų, tačiau daug baltymų, skaidulų ir organizmui naudingų mikroelementų. Valgant avinžirnių, lęšių, pupų ar žirnių košes galima ne tik pasistiprinti, gauti naudingų maistinių medžiagų. Tik kaip ir bet kokio kito maisto, košių nereikėtų valgyti prieš pat einant miegoti – organizmui prieš miegą reikėtų palikti 2-3 valandas maistui suvirškinti.

„Avinžirniai yra vienas iš tų produktų, kuris lengvai pritaikomas įvairiuose patiekaluose, o taip pat ir košėse. Vakarienei ruošiant avinžirnių košę organizmui galima suteikti daug skaidulų ir augalinė kilmės baltymų. Tuo pačiu pasisavinama ir nemažai folio rūgšties, geležies, fosforo, mangano ir kitų svarbių mikroelementų. Avinžirniai taip pat gali padėti reguliuoti apetitą ir kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje bei sumažinti perteklinių kalorijų suvartojimą.

Vida Press nuotr./Avinžirniai
Vida Press nuotr./Avinžirniai

Avinžirnių košes taip pat verta pagardinti įvairiomis daržovėmis ir natūraliais prieskoniais ir padažais“, – sako B.Baratinskaitė ir dalinasi trimis košių receptais pusryčiams, pietums ir vakarienei.

Avižinė košė su pistacijomis ir džiovintomis spanguolėmis

Ingredientai (2 asm.):

  • 1 stiklinė avižinių dribsnių;
  • 2 stiklinės pieno;
  • žiupsnelis druskos;
  • 2 šaukštai pistacijų;
  • 1 šaukštas džiovintų spanguolių;
  • medaus.

Gaminimas:

1. Puode užvirinkite pieną, įmaišykite avižinius dribsnius, įberkite žiupsnelį druskos. Virkite ant silpnos ugnies 5-10 minučių, kol dribsniai suminkštės. Vėliau į puodą su koše įmaišykite medaus ir perpilkite į dubenį.

2. Prieš patiekdami košę apibarstykite ją džiovintomis spanguolėmis ir pistacijomis.

Šilkinė miežinė košė su pievagrybiais

Ingredientai (2 asm.):

  • 70 g miežinių kruopų;
  • 3 nedidelės bulvės;
  • 1 morka;
  • 50 g pievagrybių;
  • 100 g sviesto;
  • 1 stiklinė pieno;
  • 0,5 svogūno.

Gaminimas:

1. Užvirinkite dvi stiklines vandens ir stiklinę pieno. Suberkite kruopas ir sutarkuotas bulves. Pusę sviesto naudokite supjaustytam svogūnui, sutarkuotai morkai ir pievagrybiams pakepinti.

2. Viską kartu su likusiu sviestu ir prieskoniais suberkite į verdančią košę ir dar pavirkite apie 10 minučių.

3. Išvirusią košę palikite dar kelioms minutėms pabrinkti ir patiekite.

Avinžirnių košė su moliūgais

Ingredientai (2 asm.):

  • 200 g konservuotų avinžirnių;
  • 200 g jau supjaustyto moliūgo;
  • 1 paprika;
  • 1 svogūnas;
  • 2 skiltelės česnako;
  • žiupsnelis maltos kalendros;
  • druskos;
  • pipirų;
  • šlakelis aliejaus.

Gaminimas:

1. Aliejuje apkepinkite smulkiai pjaustytą svogūną, kol suminkštės. Tuomet įdėkite smulkiai pjaustytą arba sutrintą česnaką, pakepinkite dar apie minutę. Sudėkite visus prieskonius ir išmaišykite. Sudėkite kąsnio dydžio kubeliais pjaustytą moliūgą, nedideliais kubeliais pjaustytas paprikas ir kelias minutes viską apkepinkite. Tik tuomet sudėkite konservuotus avinžirnius. Jeigu reikia, įpilkite šlakelį vandens.

2. Užvirus, ant nedidelės ugnies pavirkite dar apie 30-40 minučių.

3. Patiekdami apšlakstykite košę ypač tyru alyvuogių aliejumi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų