Turbūt jau pripratote, kad priežastys, dėl kurių pasirenkame važiuoti ten, o ne kitur – neaiškios. Kaip ir mes jau baigiame priprasti prie jūsų laiškų ir „Facebook“ žinučių, kuriose draugiškai siūlote maršrutus arba piktinatės, kad, netikėtai atvažiavę į jūsų kaimą ar miestelį, nenufilmavome „tos bažnyčios“, „to žmogaus“, „tų ąžuolų“.
Taip, nesiginčijame, kad šios kelionės – fragmentiškos, kartais pernelyg panašios viena į kitą, kartais per mažai motyvuotos, ne visada pavykusios – kaip ir mūsų kasdienybė, apie kurią mudu su Irmantu ir norime pasakoti. Bet vieną detalę visgi norime garantuoti – mes visada žinome, kodėl važiuojame būtent į tą vietą. Todėl žinome ir šįkart, būdami Užusalių kaime, Jonavos rajone.
O priežastis yra bebras – didžiausias Lietuvos graužikas, pamėgęs vandeningas Užusalių apylinkes, kaime esantį tvenkinį, šalia tekančias Šešuvą ir Pravartą, pelkėtus miškus. Tas bebras užsiropštė ant seniūnijos herbo ir tapo Užusalių simboliu. Susipažinkite ir su juo, ir su kitais dviem pašnekovais, kuriuos šiandien regėsite ir girdėsite.
Užusaliuose susitikome su dviem Kęstučiais. Pirmasis – buvęs profesionalus dviratininkas, daugkartinis Lietuvos čempionas, dabar – bendrovės „Plankmara“ vadovas Kęstutis Stakėnas. Jis pasakojo apie ąžuolines grindų lentas ir parketlentes.
Apie prekės ženklą „Staki“, Europoje žinomą labiau nei Lietuvoje. Taip pat apie medieną ir medžius, už kuriuos šiose apylinkėse atsakingas Kęstutis Kakanis – Svilonių girininkijos girininkas, nusivežęs mus prie bebrų užtvankos ir paaiškinęs, kodėl bebrai graužia medžius.
Poetas Donaldas Kajokas naujausią savo eilėraščių knygą pavadino „Apie vandenis, medžius ir vėjus“. Skolinamės iš jo šį gūsį, savąjį pasakojimą pavadindami „Apie vandenis, medžius ir medieną“.
Užusaliai – tarp Kauno ir Jonavos. Bebrai – tarp medžių ir vandens. „100 Lietuvų“ – tarp jūsų.