Nemunas, kaip visad, patvinęs. Rusnė, Nemuno deltos šaka, šiemet paplūdusi ne juokais. Todėl ir Leitė, dešinysis Rusnės intakas, išsiliejusi tiek, kad Šilutės apylinkių gyventojai kalendoriuose pasitikslina, ar dabar tikrai ruduo, o ne pavasaris.
Agronomiją studijuojantis Gytis primena, kad šiandien gamta kaip tik nori plėšo kalendoriaus lapelius. Mudviem su Irmantu jis iš tolo parodo užlietas šeimos pievas. „Bet dabar jos priklauso ne mums, o vandeniui ir paukščiams“, – šypsosi būsimasis ūkininkas, vienas iš šimto sausgalviškių.
Trys iš keturių vieškelių, vedančių į šį kaimą – užlieti. Anksčiau pavasariais užpildavo visus keturis – į Žalgirius, Paleičius, Tatamiškius ir Juknaičius. Pernai pastarąja kryptimi nutiestas asfaltas, todėl dabar moksleiviai potvynio nebelaukia – į mokyklą vis tiek teks važiuoti.
Potvynio nelaukia ir ponia Petrutė, nes – „ar lauksi, ar nelauksi – niekas nepasikeis“. Ji priprato gyventi apsemtų pievų apsupty, tačiau kasdien nueina pasižiūrėti, kiek pakilęs vanduo, o po to sugrįžta atgal, nes tvarte jos „kažkas laukia“.
Ar Sausgalvių pavadinimas susijęs su geografine jų padėtimi – kaimo žmonių galimybe išlikti sausiems per potvynius? Ne. XVI amžiuje ši vietovė vadinta Pawll Sauzgall, vėliau – Sausgallen, Sausgalben, Sausgalwen. Ar žinoma, kas gi tas Paulius? Ne. Tačiau visi yra girdėję, kad šiojo galva buvo sausa. Matyt, perkeltine prasme.
Kad ir kaip ten būtų, „100 Lietuvų“ – apie šimtą nesušlapusių galvų Šilutės rajono Sausgalviuose.