Mokytojus stebinęs darbštumu ir kūrybingumu, gana aukštais balais pernai baigęs Žeimelio gimnaziją ir kantriai išklausęs rekomendacijas, į kurią aukštąją vertėtų stoti, Aleksas Pašuškevičius pasirinko suvirintojo profesiją ir dabar mokosi Žeimelio žemės ūkio mokykloje.
Ar ši profesija jam taps vienintele, devyniolikmetis kol kas nežino. Bet laisvalaikiu Aleksas lydo ir jungia ne metalą, o savojo kaimo istoriją. Iš pirmo žvilgsnio kuklus vaikinas neseniai baigė rašyti nekuklų pusšimčio puslapių darbą „Kartą Šiaurės Lietuvoje: Steigvilių kaimo istorijos apžvalga“. Ir tai nėra mokyklinio lygio referatas.
Steigvilių kaimo istorija, spaudoje ir steigviliečių albumuose rastos autentiškos nuotraukos (keletą jų išvysite ir čia), vietos žmonių liudijimai apie karą, pokarį, tremtis – Aleksas fiksuoja atsiminimus, datas, mėgina apibendrinti, nevengdamas polemikos su kai kurių kaimynų įsitikinimais.
„Šiandien gali išgirsti sakant, kad „prie ruso buvo geriau“. Kodėl šis akiplėšiškas melas vis dar tebėra toks gajus? Prie kokio, atsiprašant, ruso jiems buvo geriau, jei per visus tuos metus nesugebėjo nė naujos gryčios susiręsti? Ar bent naujo stogo užsidėti?“ – savo darbe svarsto devyniolikmetis. Norėtųsi linkėti, kad jo pastangos sulauktų deramo dėmesio – ant rašomojo stalo gulintis darbas galėtų atsidurti Pakruojo krašto žmonių rankose.
O viskas prasidėjo nuo Karlo Pojello, arba Karolio Požėlos, lietuvių kilmės imtynininko, daugkartinio Europos, Rusijos, Jungtinių Valstijų čempionatų nugalėtojo, 1893 metais gimusio būtent Steigviliuose. Aleksas susidomėjo šio sportininko biografija, naršė knygas, klausėsi kaimo žmonių prisiminimų, iš knygų sužinojo apie ūkininką Dominyką Požėlą.
Pastarojo statytame mūriniame name 1907 metais apsigyveno ūkininko žentas, Alekso prosenelis Jonas Pažemeckas. O dabar šiame name kartu su mama, 58-erių Vale ir tėvu, 76-erių Aleksu, gyvena būsimasis suvirintojas ir esamasis Steigvilių metraštininkas.