Lyduokiai0017
#62 Lyduokiai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas
Lyduokiai0003
Matote šeštadienį, 21 valandą ir 45 minutes.
Lyduokiai0004
Matote namą raudonu stogu ir kairiame lange degančią šviesą.

Auksė Pusvaškienė 15 metų vadovauja Lyduokių kaimo bendruomenei. Tačiau šeštadienio vakarą žvalgantis po kaimą atrodo, kad jokios bendruomenės čia nėra – tik vienam kitam kieme pavyko pamatyti žmogų ar išgirsti balsą.

Ponia Auksė nusišypso – iš kelių šimtų kaimo namų tik nedidelė dalis stovi tušti. Tiesiog dabar, vėlų vakarą, beveik visi yra namuose dėl dviejų priežasčių. Pirmoji – uodai. Ir mudu su Irmantu labai greitai įsitikiname, kad ponia Auksė sako tiesą.

 

Jeigu į Lyduokius būtume atvykę įprastą dieną, greičiausiai jums papasakotume apie Lyduokių dvarą, sako – seniausią Ukmergės rajone, žinomą nuo 1499-ųjų. Galbūt – apie tebestūksančias dvaro arklides. Turbūt išgirstumėte istorijų apie Lyduokius valdžiuosius Petkevičius, Morikonius, Kosakovskius. Bet šiandien esame pas Pusvaškius – Auksę ir jos sūnų Simoną.

Simonas šiame pasakojime pasirodys kiek vėliau. Nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro laukuose rinkęs akmenis, kartu su broliu Juozu ir tėvu Eimantu jis atsipūtė pirtyje. Tėvas ir brolis ten pasiliko ilgėliau, o Simonas atėjo į vaikystės ir paauglystės namų kambarį ir atsisėdo prie televizoriaus. Šalia mamos.

Antroji priežastis, kodėl šeštadienio vakarą šiame kaime nesimatė žmonių – „Eurovizijos“ finalas. Jame dainuojančią Ievą Zasimauskaitę ši šeima palaikė taip pat, kaip, atrodo, palaiko ir vienas kitą kasdienybės finaluose. Taigi šįkart „100 Lietuvų“ – pokalbis prie televizoriaus. Apie dainą, bendruomenę ir akmenis.

Lyduokiai0001
Lietuvoje „Eurovizijos“ finalą žiūrės daugiau kaip milijonas žmonių.
Lyduokiai0007
Ponia Auksė – viena iš milijono.
Lyduokiai0005
Simonas visą dieną rinko akmenis. Iki finalo – 18 kilometrų.
Lyduokiai0006
Auksė ir Simonas turbūt norėtų žiūrėti ramiai, bet įsileido svečių.
Lyduokiai0019
Dabar jau šiek tiek pagarsinsime.
Lyduokiai0017
Iš Lisabonos – į Lyduokius: dainuoja Ieva Zasimauskaitė.
Lyduokiai0014
Simonas pažadėjo papasakoti, kaip sekėsi dainuoti kitiems.
Lyduokiai0011
O mes su ponia Aukse atvykome iki bendruomenės namų.
Lyduokiai0015
Šventojo arkangelo Mykolo bažnyčia. Maždaug 1 valanda nakties.
Lyduokiai0012
Išlikusios Lyduokių dvaro arklidės.
Lyduokiai0013
Netrukus kaip ir jūs sužinosime „Eurovizijos“ rezultatus.
Lyduokiai0009
Auksė ir Simonas pasidžiaugs, kad viskas neblogai. Ir eis ilsėtis.
Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

apie vasara
Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą