2024-ieji Lietuvoje:
50 gerų įvykių, kuriuos verta prisiminti
_robl9315
#1

Vasaros kulminacija tapo šimtmečio dainų šventė „Vardan tos...“

Birželio 30–liepos 6 dienomis vykusi jubiliejinė, dvidešimtoji Dainų šventė suvienijo Lietuvą dainomis, šokiais ir tradicijomis. Per šešias įspūdingas dienas žiūrovai ir dalyviai galėjo mėgautis net penkiolika renginių, skirtingų savo formomis, tačiau vieningų savo dvasia. Šventės metu skambėjo ne tik dainos, bet ir širdis virpinantys akordai – vyko Ansamblių vakaras, Folkloro diena, Šokių diena, Teatro diena ir didinga Dainų diena, kuri vainikavo šventę. Pagrindinis šventės momentas įvyko liepos 6-osios vakarą – Dainų dienos „Vienybė težydi“ metu, kai tūkstančiai dalyvių kartu su viso pasaulio lietuviais vieningai sugiedojo Lietuvos Respublikos himną. 

Roberto Riabovo / BNS nuotr.

_varzybudalyviai
#2
Lietuvos jaunimas paskelbtas laimingiausiu pasaulyje

Lietuva šiemet Pasaulio laimės ataskaitos (World Happiness Report) jaunesnių nei 30 metų žmonių reitinge užėmė pirmąją vietą. Šalies Z kartos ir tūkstantmečio (millennials) kartos atstovai save įvertino 7,76 balo iš 10 pagal laimės skalę, o tai gerokai lenkia Jungtinę Karalystę ir JAV, kurios atitinkamai užima 32 ir 62 vietą. Tai, kodėl Lietuvos jaunimas yra toks laimingas, aiškinosi ir įtakingas britų leidinys „The Guardian“. 

„Go Vilnius“ nuotr.

_v9_00029
#3
Mykolas Alekna pasiekė pasaulio rekordą

Jaunojo Lietuvos disko metiko vardas ir pavardė jau metų pradžioje nuaidėjo per visą pasaulį, kai Mykolas Alekna pasiekė planetos rekordą. Varžybose JAV tuo metu 21 metų vilnietis diską nuskraidino 74 m 35 cm ir 27 centimetrais pagerino vokiečiui Jurgenui Schultui net 38 metus priklausiusį rezultatą. Galbūt palankus vėjas kiek padėjo M.Aleknai, bet puikius rezultatus jis demonstravo ir kitose varžybose, dažniausiai iš visų disko metikų lipęs ant garbės pakylos sezono metu.

Alfredo Pliadžio nuotr.

_20240229igphoto0926
#4
Retomis ligomis sergantiems vaikams atverti „žalieji koridoriai“

Vasario 24-ąją duris atvėrė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pediatrijos centro Vaikų ligų dienos stacionaras. Pagal iš anksto numatytą planą pacientai čia konsultuojami ne mažiau kaip trijų specialistų, jeigu reikia – atliekami tyrimai. Pacientai iki 18 metų amžiaus nuo šiol turės galimybę pasinaudoti vadinamuoju „žaliuoju koridoriumi“ ir greičiau gauti paslaugas ligai diagnozuoti, gydyti bei ligos eigai stebėti. Be to, bus užtikrintas paslaugų tęstinumas vaikams užaugus ir perėjus į suaugusiojo amžių.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

_20241206_916A0229
#5

Lietuva išpirko „Independence“

Prieš dešimtmetį į Klaipėdos uostą įplaukęs suskystintų gamtinių dujų (SGD) laivas-saugykla „Independence“ tapo Lietuvos, kaip energetiškai nepriklausomos valstybės, simboliu. Šių metų gruodžio 6-ąją laivas oficialiai tapo Lietuvos laivyno dalimi. Valstybės valdoma naftos ir dujų terminalų valdytoja „KN Energies“ už laivą-saugyklą „Independence“ Norvegijos kompanijai „Hoegh Evi“ sumokėjo 138,04 mln. eurų. Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas, kurį sudaro laivas-saugykla „Independence“, krantinė ir dujotiekio atšaka – yra pirmasis tokia technologija paremtas terminalas Baltijos regione ir visoje Šiaurės Europoje, o bendrai Europoje – antrasis. 

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

_bciostuuym4
#6
Naujas Lietuvos kardinolas – arkivyskupas R.Makrickas

Arkivyskupas Rolandas Makrickas gruodžio 7 dieną įvesdintas į Kardinolų kolegiją. 52-ejų metų dvasininkas tapo penktuoju kardinolu Lietuvos istorijoje. Kardinolo titulas anksčiau yra suteiktas Jurgiui Radvilai, Vincentui Sladkevičiui, Audriui Juozui Bačkiui ir Sigitui Tamkevičiui. R.Makrickas nuo 2021 metų gruodžio vidurio yra Popiežiškosios Švč. Mergelės Marijos didžiosios bazilikos nepaprastasis komisaras, o šių metų kovą buvo paskirtas šios Bazilikos arkikunigu koadjutoriumi. Raudonos spalvos sutanas dėvintys kardinolai yra svarbiausi popiežiaus patarėjai ir administratoriai.

„Scanpix“ / AP nuotr.

_shutterstock_1517510438
#7
Cistine fibroze sergantiems vaikams gydymas nuo šiol bus kompensuojamas

Spalio mėnesį po ilgų derybų pasirašyta sutartis su vaistų gamintoja dėl vaistų cistine fibroze sergantiems vaikams. Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas taip pat pasirašė įsakymą, kuriuo šie vaistai bus kompensuojami. Tai didžiulė pagalba ir viltis ligoniukų šeimoms, kuriems iki šiol gydymas nebuvo prieinamas, nes vaistų kaina mėnesiui siekdavo 17 tūkst. eurų, kuriuos tekdavo surinkti savo pastangomis.

„Shutterstock“ nuotr.

FotoJet (67)
#8
Lietuvos olimpiečiai pradžiugino keturiais medaliais

Paryžiaus olimpinės žaidynės vasarą prabėgo įspūdingu stiliumi, o Lietuvos rinktinė iš Prancūzijos grįžo su keturiais medalių komplektais. Breiko šokėja Dominika Banevič-Nicka ir disko metikas Mykolas Alekna sužibo sidabro medaliais, o daug sporto specialistų kalbėjo, jog abu buvo verti aukso. Bronzos medaliu maloniai nustebino irkluotoja Viktorija Senkutė ir po sudėtingo starto krepšinio „3 prieš 3“ varžybose pakilę kovingi mūsų šalies krepšininkai.

Vytauto Dranginio ir Kipro Štreimikio/LTOK nuotr.

_jessicashy_stadionas_lukasgruseckasevelinasabaliauskaite_240830_0001 (1)
#9

Jessicos Shy sėkmė

Jessica Shy įrodė, kad pilną stadioną gerbėjų gali pritraukti ir lietuvių atlikėjai. Į vasarą vykusį jos grandiozinį pasirodymą Dariaus ir Girėno stadione Kaune buvo parduotas rekordinis skaičius bilietų – net 38 tūkstančiai. Tokia sėkmė iki šiol nebuvo nusišypsojusi nė vienam lietuvių atlikėjui ar grupei.

Luko Grušecko ir Evelinos Sabaliauskaitės nuotr.

_20241129ppel68192911
#10
Vokietijos amunicijos gamintoja „Rheinmetal“ statys gamyklą Lietuvoje

Vokietijos gynybos pramonės milžinė „Rheinmetall“ paskelbė apie planus Lietuvoje statyti 155 mm artilerijos amunicijos gamyklą. Ši gamykla Radviliškio rajone turėtų pradėti veikti 2026-ųjų viduryje. „Rheinmetall Defence Lietuvos“ vadovas Romanas Koehne teigė, kad šiuo projektu tikimasi reikšmingai prisidėti prie artilerijos amunicijos produkcijos tiekimo ne tik Lietuvai, bet ir Europai. Vyriausybė lapkričio viduryje pritarė, kad 155 mm artilerijos sviediniai, skirti šalies kariuomenės naudojamoms vokiškoms PzH 2000 ir prancūziškoms „Caesar“ savaeigėms haubicoms, iš „Rheinmetall“ būtų įsigyjami neskelbiant konkurso. „Rheinmetall“ į gamyklą Lietuvoje ketina investuoti daugiau nei 180 mln. eurų, joje turėtų būti sukurta bent 150 naujų darbo vietų. Lietuva su su vokiečių gynybos pramonės milžine projekte dalyvaus kartu – bendrą įmonę su „Rheinmetall“ kurs valstybinės įmonės „Epso-G“ ir  Giraitės ginkluotės gamykla. 

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

_20240613ppel60111306
#11
Lietuvos restoranai įvertinti „Michelin“ žvaigždutėmis

Birželio 13 d. keturi Lietuvos restoranai apdovanoti „Michelin“ žvaigždėmis. Žvaigždes nuskynė restoranas „Demo“ ir jo šefas Tadas Eidukevičius, restoranas „Džiaugsmas“ ir jo šefas Martynas Praškevičius, restoranas „Nineteen18“ ir jo šefas Andrius Kubilius, Restoranas „Pas Mus“ ir jo šefė Vita Bartininkaitė. „Michelin“ gido pristatyme taip pat buvo paskelbti į šį gidą įtraukti 34 šalies restoranai. Šis pripažinimas Lietuvai ypač svarbus, nes į „Michelin“” gidą patekusios šalys ir jų restoranai sulaukia didesnio turistų susidomėjimo.  

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

_DJI_0007_20240917
#12

Lietuva – antroji pasaulyje ir pirmoji Europoje rekomenduojamų aplankyti šalių sąraše

Vienas didžiausių pasaulyje kelionių gidų leidėjas „Lonely Planet“ pripažino Lietuvą antrąja geriausia turizmo kryptimi 2025-aisiais tarp 10 pasaulio šalių, kurias būtina aplankyti, ir pirmąja šalimi Europoje. Garsiajame šio leidėjo kelionių krypčių reitinge, kurio kasmet nekantriai laukia viso pasaulio keliautojai, Lietuvą aplenkė vienintelis Kamerūnas. Antrąją vietą reitinge Lietuvai skyrę ekspertai ypač išskyrė keturis jos traukos taškus: Vilnių, Kuršių Nerijos nacionalinį parką, Kryžių kalną ir Aukštaitijos nacionalinį parką. 

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

_464360597_18465298237024858_1342557017943746388_n
#13
Simonas įspūdingu žygiu atkartojo Baltijos kelią

Per 17 dienų trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas nužygiavo net 777 kilometrus nuo Talino iki Vilniaus. Būtent taip lietuvis sugalvojo paminėti Baltijos kelio 35-metį. „Praėjęs visą kelią, aš vis tiek negaliu patikėti ir suvokti, kokį stebuklą tada, prieš 35-erius metus, sukūrė žmonių bendrystė ir noras gyventi laisvai“, – po savo kelionės sakė jis. 

Asmeninio archyvo nuotr.

_20240529PZID114436
#14
Iškilo aštuonerius metus lauktas „Stasys Museum“

Gegužės pabaigoje atidarytas ilgai lauktas tapytojo, grafiko, rašytojo, knygų iliustratoriaus, performansų autoriaus Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Panevėžio meras su pasaulyje žinomu menininku ketinimų protokolą dėl tokio centro įkūrimo pasirašė 2016 metų rugsėjį. „Statys Museum“ įkurtas vietoje buvusio kino teatro „Garsas“. Pastatą sudaro keturi antžeminiai ir vienas rūsio aukštas, kur įrengtas vestibiulis, meno kūrinių saugykla, įvairios ūkinės paskirties zonos, automobilių stovėjimo aikštelė. 

Pauliaus Židonio / BNS nuotr.

 

_dakar20240119110248andrius_lauciustgrb2
#15

Geriausias Lietuvos istorijoje rezultatas Dakaro ralyje

Iki 2024 m. geriausias Lietuvos pasiekimas Dakare buvo 11-oji vieta absoliučioje įskaitoje. Ją 2019 m. buvo iškovojęs Benediktas Vanagas su šturmanu iš Lenkijos Sebastianu Rozwadowskiu. Po to dakarai nebuvo tokie sėkmingi, neišvengta sunkių avarijų. Tačiau 2024 m. Benedikto Vanago ir šturmano Kuldaro Sikko pasirodymas Dakaro ralyje buvo vainikuotas neregėta sėkme – iškovota 8-oji vieta absoliučioje įskaitoje. Tai – geriausias rezultatas ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos šalių istorijoje.

Andriaus Lauciaus nuotr.

_337393536_975225040167802_1308423594122284260_n
#16
D.Pankevičius tapo pirmuoju lietuviu, aplankiusiu visas pasaulio valstybes

Lietuvis keliautojas Danas Pankevičius aplankė visas pasaulio valstybes. Paskutinė iš jų buvo Turkmėnistanas. Anot RekorduAkademija.lt, „Daugiausia pasaulio valstybių – 195 – aplankė vilnietis Danas Pankevicius, 1999–2024 m. laikotarpiu. Jis yra pirmasis lietuvis, aplankęs visas Jungtinių Tautų Organizacijos pripažįstamas valstybes ir pateikęs tai patvirtinančius įrodymus“. 

Asmeninio archyvo nuotr.

_lb20240923_5
#17
Vilniaus oro uoste – naujas išvykimo terminalas

Šiemet pastatytas ir visuomenei pristatytas naujas Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalas, kuris keleivių pralaidumą padidins dvigubai: nuo 1200 iki 2400 keleivių per valandą). Maždaug 50 mln. eurų kainavusi investicija buvo užbaigta daugiau nei per pusantrų metų. Naujasis terminalas duris keleiviams atvers kitų metų vasarį. 

Luko Balandžio/BNS nuotr.

_20240803tbil202310
#18
Edo Sheerano koncertai Dariaus ir Girėno stadione Kaune

Vasarą Dariaus ir Girėno stadione Kaune net du koncertus surengė pasaulinio garso muzikos žvaigždė Edas Sheeranas. Bilietų į pirmąjį pasirodymą neliko vos per parą. Žinomo brito koncertai tapo didžiausiu Kauno istorijoje renginiu, į kurį buvo parduodami bilietai – per dvi vienas apsilankė net 80 tūkst. gerbėjų. Organizatoriai džiaugėsi aukštai pakelta kartele – E.Sheerano pavyzdys parodė, kad ateityje galime drąsiai svajoti ir apie kitų žvaigždžių koncertus Lietuvoje.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

_20240224_102718
#19

Lietuvos trispalvė pirmą kartą iškelta smailiojoje Argentinos Patagonijos viršūnėje

Lietuvis Marius Gružauskas kartu su draugais kazachstaniečiais Omaru Asserbekovu ir Grigoriyjumi Chshukinu užkopė į Cerro Torre viršūnę Patagonijoje (3128 m), kuri žinoma dėl savo išskirtinai smailios formos. Kopimas į smailiąją Cerro Torre viršūnę komandai užtruko 6 dienas. Lietuvos ir Kazachstano vėliavos čia buvo iškeltos pirmąjį kartą. 

Omar Asserbekov nuotr.

_mockusvaltislietuvaramusis
#20
Aurimas Mockus pradėjo kelionę per Ramųjį vandenyną

Lietuvis keliautojas Aurimas Mockus spalį pradėjo savo kelionę per Ramųjį vandenyną. Klaipėdietis su vienviete irkline valtimi „Kuršis“ išplaukė iš San Diego miesto įlankos, JAV. Po 6–8 mėnesių ir 12 000 km irklavimo jis ketina pasiekti Brisbaną Australijoje. Sėkmingai gyvendinęs savo kelionę, A.Mockus taptų pirmuoju žmogumi pasaulyje, įveikusiu tokį maršrutą. Per didžiausią pasaulio vandenyną lietuvis taip pat pluko svarbią žinutę – „Lithuania stands together“. Ja siekiama pagerbti kare mirusius ukrainiečius ir priminti pasauliui, kad negalime nustoti padėti šaliai, kuri kovoja už mūsų visų laisvę. 

A.Kubaičio nuotr.

_1730917544226_20241106_EP-174142A_PHB_018
#21
A.Kubilius nešioja Europos gynybos ir kosmoso portfelį

Po to, kai prezidentas Gitanas Nausėda uždarė visas duris konservatorių kandidatui į eurokomisarus Gabrieliui Landsbergiui, šie išsitraukė kompromiso kortą ir pasiūlė buvusį premjerą europarlamentarą Andrių Kubilių. Patyręs politikas gavo Prezidento palaiminimą, lengvai įveikė Europos Parlamento klausymus ir galiausiai buvo patvirtintas gynybos ir kosmoso eurokomisaru. Pagrindinė jo užduotis šiose pareigose bus rasti papildomų lėšų Ukrainos ir visos Europos Sąjungos saugumui užtikrinti. Postas naujas, tad daug ką teks sukurti pačiam.

EP / Philippe Buissin nuotr.

_20241209_916A0050
#22

Kaune duris atvėrė Mokslo sala

38 mln. eurų kainavęs išskirtinis „Mokslo salos“ projektas Kaune – pagaliau baigtas ir gruodžio viduryje atvėrė duris visuomenei. Muziejuje įrengta apie 140 eksponatų įvairiomis temomis. Ekspozicija skirta visai šeimai. Mažieji čia gali pažinti, atrasti, o vyresnieji – įsimylėti mokslą iš naujo. Centre pristatomas ir moderniausias Baltijos šalyse bei vienintelis šiuo metu Lietuvoje planetariumas. Pirmomis dienomis kilo toks anšlagas, kad sutriko bilietų sistema. „Mokslo salos“ atidarymas buvo planuotas šių metų viduryje, vėliau – rugsėjo 1-ąją, tačiau pastato rangos ir ekspozicijos įrengimo darbai užtruko.

Eriko Ovčarenko/BNS nuotr.

_img_3043.jpeg
#23
Neįgalus vyras apvažiavo Lietuvą triračiu

Rugpjūčio pabaigoje savo svajonę įgyvendino ir naują Lietuvos rekordą pasiekė 59 metų klaipėdietis Gintautas Markevičius, turintis judėjimo negalią. Jis elektriniu triračiu per mažiau nei dvi savaites įveikė daugiau nei 1,1 tūkst. kilometrų ir apkeliavo Lietuvą.

Po šios kelionės jis prasitarė svajojantis apie kitą – dviračiu apkeliauti Latviją ir Estiją. Tiki, kad kitąmet jam pavyks.

Aurelijos Jašinskienės / 15min nuotr.

_shutterstock_2044318811
#24
Sumažėjo infliacija

Po infliacijos pasiutpolės, varginusios Lietuvą nuo 2022 metų, Lietuvos gyventojai 2024 metais galėjo atsikvėpti. Štai lapkritį Lietuvoje fiksuota metinė infliacija siekė 1,1 proc., o mėnesio –  0,6 proc. Šiemet kai kuriais mėnesiais fiksuota netgi defliacija. Tuo tarpu dar pernai, 2023 metų vasarį ir kovą, vidutinė metinė infliacija siekė 20,7 proc., rodo Valstybės duomenų agentūros statistika.  

„Shutterstock“ nuotr.

_img_0022.jpeg
#25
Lietuvos autosporto atstovų rekordinis pasiekimas „FIA Motorsport“ žaidynėse

Iki šiol vykusiose pasaulio tautų autosporto žaidynėse (FIA motorsport games) Lietuvai nė karto nepavyko lipti ant podiumo. Tačiau 2024 m. Valensijoje vykusioje „autosporto olimpiadoje“ lietuviai iškovojo net du podiumus. Iš pradžių Rokas Steponavičius su šturmanu Dovydu Ketvirčiu laimėjo bronzą „Rally2 Gravel“ kategorijoje. O pasirodymą vainikavo Markas Šilkūnas, laimėjęs auksą „Karting sprint SR“ klasės finale.

Žilvino Pekarsko / 15min nuotr.

_foto
#26

Pirmas kartas: teismo sprendimu Lietuvoje vaikas turi dvi mamas

Lietuvos politinei valdžiai ir toliau trypčiojant vietoje ieškant kompromiso dėl partnerystės įteisinimo, savo žodį gruodžio pradžioje tarė Vilniaus apylinkės teismas. Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė ir Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė šventė pergalę po to, kai teismas pripažino pastarąją esant judviejų dukrelės mama. Po šio sprendimo pora paragino politikus priimti reikiamus sprendimus dėl partnerystės. Ekspertai sako, kad pirmąkart Lietuvoje priimtas toks sprendimas padrąsins ir daugiau LGBTIQ+ bendruomenės šeimų.

Asmeninio archyvo nuotr.

_gsk_7709
#27
Lietuvos kultūra sužibėjo Prancūzijoje

Nuo rugsėjo 12 d. iki gruodžio 12 d. vyko įspūdingas Lietuvos sezonas Prancūzijoje, plačiai atvėręs duris lietuvių menui ir kūrybai. Per tris mėnesius Prancūzijos publikai buvo pristatyta daugiau kaip 200 lietuvių meno renginių – nuo vizualiųjų menų, muzikos, teatro iki šiuolaikinio šokio ir literatūros. Įspūdingą programą kūrė per 500 lietuvių menininkų, atlikėjų ir įvairių kultūros sričių atstovų. Be to, šis sezonas tapo puikia proga sustiprinti ryšius – įgyvendinta daugiau nei 120 dvišalių kultūrinių partnerysčių. 

Gretos Skaraitienės/BNS nuotr.

_taukius_1
#28
Sartų regioniniame parke rasti ypatingi grybai

Sartų regioniniame parke pasirodė ypatingi grybai – paprastieji taukiai (Sarcosoma globosum). Šie grybai – ne tik saugomi, kaip daugelis kitų retų grybų, bet įrašyti į griežtai saugomų rūšių sąrašą. Dar prieš 60 metų taukiai buvo dažni Vakarų ir Vidurio Lietuvoje, vėliau daugiau kaip 30 metų buvo visai nebeaptinkami. Tik 2008 m. taukiai vėl buvo pastebėti. 

Daivos Norkūnienės nuotr.

_20241208_zaf_i88_002
#29
Matas Buzelis debiutavo NBA

Dar vienas talentingas Lietuvos krepšininkas žengė ant NBA parketo. Būdamas 19-os metų Čikagos lietuvis buvo pakviestas 11-uoju NBA naujokų biržoje “Chicago Bulls” komandos ir vis labiau įsibėgėja sezono metu. Ateinančią vasarą Aidas Buzelis bus laukiamas ir Lietuvos rinktinėje, patvirtinęs norą atstovauti savo tėvų tėvynei.

ZUMAPRESS / „Scanpix“ nuotr.

_asmik_grigorian_janfrankl_nuotr1
#30

Apdovanota Asmik Grigorian

Naująjį sezoną kultūros sezoną Asmik Grigorian pradėjo neeiliniu įvertinimu už indėlį į Austrijos operos ir teatro sceną. Rugsėjo pradžioje lietuvių solistė buvo apdovanota Didžiuoju žiuri prizu už „emocinę gelmę, nepriekaištingą techniką ir kerinčią gyvybę scenoje“.

Jan Frankl nuotr.

_imago_sp_0615_15430012_1046357001
#31
Pirmą kartą Lietuvos trispalvė suplazdėjo legendinėse „Le Mans 24 h“ ilgų nuotolių lenktynėse

Į legendines „Le Mans 24h“ lenktynes gali patekti tik pasaulio elitas – greičiausi tolimų nuotolių lenktynininkai. Tam reikalingi ir milžiniški biudžetai. Būtent Le Mano lenktynės tapo pavyzdžiu, pagal kurį rengiamos kitos prestižinės lenktynės visame pasaulyje. Pavyzdžiui, „Palangos Aurum 1006 km lenktynės“. Todėl lietuvio Edgaro Kochanovskio suburtos komandos „Manthey Purerxcing“ debiutas pasaulio čempionate WEC ir Le Mane su Lietuvos vėliava – istorinis įvykis. Edgaro komanda pirmą kartą mūsų šalies istorijoje laimėjo WEC – pasaulio čempionato LMGT3 klasėje.

„Imago“ / „Scanpix“ nuotr.

_20240524_1406250
#32
Guinnesso rekordininkė Ajana Lolat-Pažarauskienė su ramentais įveikė 320 km

Guinnesso rekordininkė Ajana Lolat-Pažarauskienė, turinti cerebrinį paralyžių, šį pavasarį su ramentais įveikė 320 km. „Svajonių žygio“ per Lietuvą tikslas – atkreipti dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduria negalią turintys žmonės. Žygio metu buvo renkamos lėšos Ajanos įkurtam „Mulan fondui“, kurio lėšos skirtos šunų asistentų parengimui – gyvenimui ir darbui šeimose, kuriose yra žmonių, turinčių negalią. Vieno šuns asistento parengimas trunka 3 metus ir kainuoja virš 20 tūkst. eurų.

Organizatorių nuotr.

_20240509R5__0505
#33
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje šaudė HIMARS raketos

Klaipėdos rajone esančiame brigados generolo Povilo Plechavičiaus poligone gegužės 9 dieną JAV jūrų pėstininkai kartu su Lietuvos kariuomenės kariais vykdė kovinio šaudymo pratybas į Baltijos jūroje esančius taikinius iš salvinės ugnies sistemos HIMARS. Tokie bandymai Lietuvoje atlikti pirmą kartą. Lietuva 2021 metų pabaigoje pasirašė 495 mln. dolerių sutartį su JAV dėl aštuonių HIMARS sistemų įsigijimo. Pirmieji sistemų pristatymai numatyti 2025 metais.

Mato Baranausko / BNS nuotr.

_fffff
#34

Trigubas įvertinimas Lokarno kino festivalyje

Šįmet Lokarno kino festivalyje lietuviai pasirodė įspūdingai. Režisieriaus Lauryno Bareišos filmas „Sesės“ (prod. Klementina Remeikaitė, Matiss Kaža) buvo apdovanotas geriausios režisūros apdovanojimu, o vaidybinė filmo komanda – Gelminė Glemžaitė, Agnė Kaktaitė, Giedrius Kiela ir Paulius Markevičius – apdovanota už geriausią vaidybą. Taip pat „Auksiniu leopardu“ įvertintas Saulės Bliuvaitės debiutinis ilgo metro filmas „Akiplėša“ (prod. Giedrė Burokaitė) laimėjo apdovanojimą už geriausią debiutą bei du piniginius prizus, skirtus ekumeninės ir jaunimo žiuri. 

Gedimino Bartuškos nuotr.

470655855_10234837050410365_6048167450730049552_n
#35
Kornelija Dūdaitė vertybes iškėlė aukščiau už save

Kornelija Dūdaitė užkariavo tūkstančių lietuvių širdis nedalyvaudama varžybose, o pasitraukdama iš jų. Užstodama nuo karo kenčiančią Ukrainą ir protestuodama prieš organizatorių tūpsnius prieš Rusijos atletus, marškinėlius „make russia small again“ užsivilkusi drąsi lietuvė buvo pašalinta iš funkcinio sporto pasaulio čempionato Budapešte, bet jos poelgis ir paaiškinimai sužavėjo daugybę žmonių Lietuvoje ir už jos ribų.

Manto Stankevičiaus nuotr.

_20221017lbal22577
#36
„Vinted“ vertė pasiekė 5 mlrd. eurų

Didžiausia Europoje internetinės naudotų drabužių prekybos platforma – pirmasis Lietuvos „vienaragis“ „Vinted“ – šių metų spalį baigė antrinį akcijų pardavimą už 340 mln. eurų, o jos rinkos vertė pasiekė 5 mlrd. eurų. 2021 m., kai vyko paskutinis „Vinted“ lėšų pritraukimo etapas, įmonės vertė iki lėšų pritraukimo siekė 3,5 mlrd. eurų. Nuo to laiko „Vinted“ daugiau nei 3,5 karto padidino platformoje parduodamų prekių vertę ir tapo visiškai pelninga. 2023 m. bendrovės pajamos išaugo 61 proc., o EBITDA marža buvo dviženklė.  

Luko Balandžio/BNS nuotr.

_img_5225.jpeg
#37
Surinkta parama Nojui suteikė galimybę vaikščioti

Su kitokiomis kojytėmis gimęs Nojus, gydytojų prognozėmis, neturėjo vaikščioti. Tačiau tėvų tikėjimas ir užspyrimas užaugino viltį, kad berniukas gali būti kaip visi. Lietuvos žmonių gerumas ir surinkta finansinė parama leido tam tikėjimui išsipildyti ir Nojus jau žengia pirmuosius žingsnius. Tėveliai tiki, kad berniukas į mokyklą eis savo kojytėmis. Tam dar reikės labai daug darbo ir tikrai nemažai pinigų. Jeigu galite, prisidėkite prie šios vilties.

Asmeninio archyvo nuotr.

_20240420-TBIL160531
#38

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro atidarymas

Pusšeštų metų trukusi Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rekonstrukcija buvo baigta šių metų balandį. Atidarymo metu čia skambėjo Lietuvos operos žvaigždžių balsai, čia rinkosi tiek verslininkai, tiek politikai. Teatro rekonstrukcija atsiėjo net 49 mln. eurų, kai iš pradžių buvo skaičiuojama, kad ji kainuos 24 mln. eurų. Teatro plotas išaugo dvigubai ir siekia apie 9 tūkst. kv. metrų. Anksčiau vienintelė teatro salė talpino apie 500 žiūrovų, dabar didžiojoje salėje grojant orkestrui telpa apie 670 svečių, o mažesnėje – apie 160.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

_4pagrindinenuotrauka
#39
Žmonių parama nuo gaisro nukentėjusiai daugiavaikei šeimai suteikė naujus namus

Gaisrui Šilalės rajone Didkiemio kaime rugsėjo mėnesį suniokojus namus, be stogo virš galvos ir viso turto liko daugiavaikė tvarkingai gyvenanti Andriulių šeima. „Caritui“ paprašius Lietuvos žmonių pagalbos, per platformą Aukok.lt buvo surinkta 26 tūkst. eurų, už kuriuos šeima tame pačiame kaime įsigijo mūrinį namuką su ūkiniais pastatais.

Lietuvos „Caritas“ nuotr.

_20240608P_A_4581
#40
Draudimas skatinti LGBTIQ šeimos sampratą prieštarauja Konstitucijai

Seimo 2009 m. priimto įstatymo nuostata, draudžianti nepilnamečiams skleisti informaciją, „kuria niekinamos šeimos vertybės“ ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata, prieštarauja Konstitucijai, gruodžio 18 d. paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).

Anot teismo, Konstitucijos garantuojama laisvė ieškoti informacijos ir ją gauti apima pareigą nepilnamečiams skleisti objektyvią ir realius visuomeninius santykius atliepiančią informaciją, kuri padeda susiformuoti pagarba kito žmogaus teisėms ir jo orumui grįstą pasaulėžiūrą. Pasak KT, Seimas, nustatęs informacijos apie šeimos modelius sklaidos ribojimus, sudarė prielaidas susiaurinti šeimos, kaip konstitucinio instituto, turinį. KT konstatavus, jog įstatymo norma prieštarauja Konstitucijai, ji iškart nustoja galioti.

Patricijos Adamovič / BNS nuotr.

_sapiegurumainorberttukaj5072scaled
#41

Vilniuje atgimė Sapiegų rūmai

Po daugiau nei dešimtmetį trukusių rekonstrukcijos darbų visuomenei atverti praeityje karališka didybe garsėję Sapiegų rūmai. XVII a. pabaigoje Antakalnyje pastatyti rūmai buvo žinomi ištaigingomis puotomis, o dėl savo prabangos net vadinti Mažuoju Versaliu. Tačiau šalį užklupusios politinės suirutės bei okupacijos laikotarpiai šią rūmų didybę nuniokojo ir apiplėšė. 2024-ųjų vasario viduryje, praėjus dviems šimtmečiams, į atnaujintus ir išgražintus Sapiegų rūmus sugrįžo kultūra ir menas. 

Norbert Tukaj nuotr.

450132239_932105525384065_7546572517831157435_n
#42
Aurimas Valujavičius dviračiu apkeliavo Naująją Zelandiją

Liepą keliautojas Aurimas Valujavičius paskelbė, kad baigėsi jo 11-toji gyvenimo kelionė, kurios metu jis dviračiu keliavo aplink Naujosios Zelandijos salas. Čia lietuvis įveikė daugiau nei 8000 kilometrų, visa kelionė truko 4,5 mėnesio, t. y. 136 dienas. Šią savo kelionę jis buvo pavadinęs „Zelandijos zigzagu“. 

Asmeninio archyvo nuotr.

_vms_7145min
#43
Vilniuje troleibusai jau gali važiuoti be elektros tinklo

Rugpjūtį sostinės gatvėmis pradėjo judėti nauji troleibusai „Škoda 32Tr“, pakeitę dalį senųjų „Škoda 14Tr“ troleibusų. Naujieji troleibusai yra naujausias mados klyksmas visuomeniniame transporte, kadangi be kontaktinio tinklo gali nuvažiuoti iki 20 km. Šis techninis parametras leidžia lengvai apvažiuoti eismo kliūtis ir suteikia galimybę praplėsti maršrutus pasiekiant tas miesto vietas, kuriose nėra išvystytas kontaktinis tinklas.

„Vilniaus viešojo transporto“ nuotr.

_lb20240510_25
#44

Silvester Belt 14 vieta „Eurovizijoje“

2024-ųjų gegužę Europos dėmesį vėl prikaustė „Eurovizija“, kur Lietuvai šįkart atstovavo Silvester Belt su daina „Luktelk“. Jei anksčiau bijota į konkursą siųsti kūrinius lietuvių kalba, tai šis pavyzdys dar kartą patvirtino, kad baimintis nėra ko. Silvester Belt ne tik pateko į finalą, bet ir jame pakartojo Monikos Liu „Sentimentų“ rezultatą 2022-aisiais – iškovojo 14 vietą.

Luko Balandžio / BNS nuotr.

_461531653_583317700687275_1018558077242306736_n
#45
Neregys Karolis Verbliugevičius laimėjo teniso bronzą

Karolis Verbliugevičius regėjimo neteko būdamas 19 metų, kai pateko į eismo įvykį. Iki 17 metų jis profesionaliai žaidė tenisą, tačiau avarija apvertė gyvenimą aukštyn kojomis. Priimti realybę buvo labai sunku, tai užtruko ne vienerius metus. Bandydamas susigrąžinti savivertę, vyras išbandė ne vieną sportą, kol galiausiai sugrįžo prie teniso – dabar jau aklųjų. Karolis šiemet pasaulio aklųjų teniso čempionate Italijoje užėmė trečią vietą ir turi ambiciją tapti geriausiu.

Organizatorių nuotr.

_d_20241217_140522_867
#46
„Commerzbank“ atėjo į Lietuvą

Šių metų gruodžio 17 d. vienas didžiausių Vokietijos bankų „Commerzbank“, įgyvendindamas tarptautinės plėtros strategiją, atidarė atstovybę Lietuvoje. Banko teigimu, atstovybė stiprins banko ir verslo ryšius bei inicijuos prekybos ir projektų finansavimo galimybes Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. „Esame ten, kur mūsų reikia klientams. Todėl prisitaikome prie tarptautinio plėtros ir tarptautinės prekybos tinklo“, – pranešime cituojama banko Institucinių klientų ir sandorių bankininkystės pardavimų skyriaus vadovė Brigitte Rethier. Be Vokietijos, „Commerzbank“ veikia 46-iose pasaulio šalyse.

AFP / „Scanpix“ nuotr.

_kestutisjuskajachtaarktis
#47

K.Juška tapo pirmuoju lietuviu, kuris su burine jachta nuplaukė taip arti Šiaurės ašigalio

80 laipsnių ir 30 minučių šiaurės platuma – tokį tašką šiemet pasiekė šeimos gydytojas ir atokių kraštų tyrinėtojas Kęstutis Juška, savo burine jachta plaukdamas Arkties vandenynu link Šiaurės ašigalio. Tai šiauriausias taškas, kurį su jachta yra įveikęs kuris nors lietuvis. Anot jo, įprastai tokias šiaurės platumas (80 laipsnių ir daugiau) pasiekia dideli, iš metalo pagaminti laivai. 

Kęstučio Juškos nuotr.

_mamuto-parkas-bauland-vizualizacija_1-67038dd6213ec.jpeg
#48
Paskelbta, kad Vilniuje atsivers unikali traukos vieta – „Mamuto parkas“

Šiemet paskelbta, kad Vilniaus Šeškinės šlaitų geomorfologinis draustinis taps vieta, kurioje vilniečiai ir miesto svečiai galės gilinti žinias apie ledynmečius Lietuvoje. Ši unikalaus kraštovaizdžio teritorija bus įveiklinta įrengiant naują pažintinę erdvę – „Mamuto parką“. Tokio edukacinio parko idėją pasiūlė bendrovė „Bauland“, išrinkta po Vilniaus vystymo kompanijos organizuoto atviro architektūrinio projekto konkurso. Parką sudarys keli pasivaikščiojimo takai, regyklos, kurios atskleis Vilniui svarbių geologinių reiškinių vaizdus. 

„Bauland“ vizualizacija

_kaunenugriaudejokaraliskoserdveskoncertas94
#49
Besitęsiantys senų lietuviškų grupių sugrįžimai

Nostalgija – išties stiprus jausmas. 2024 metais buvo itin pastebima senų lietuviškų grupių sugrįžimo į sceną tendencija. Birželį vienam koncertui Vingio parke vėl susivienijo „Leon Somov & Jazzu“. Gruodį įspūdingą šou Kauno „Žalgirio“ arenoje surengė „Karališka erdvė“. Ir jau paskelbta, kad vieninteliams koncertams toje pačioje arenoje sugrįš grupės „Lilas ir Innomine“ ir „Delfinai“.

Organizatorių nuotr.

 

_dji_0001_20240912
#50

Dviračių takas per visą Kuršių neriją

Rugsėjį Kuršių nerijos poilsiautojai sulaukė malonių žinių – pagaliau atidarytas rekonstruotas pėsčiųjų ir dviračių takas Smiltynė–Nida per visą Kuršių neriją. Paskutinė rekonstruota dviračių tako dalis driekiasi nuo Juodkrantės iki Pervalkos, Preilos ir jūros link, iš viso – 22 km. Šis takas remonto nebuvo matęs keletą dešimtmečių. Dabar tai – moderniausias Lietuvoje ir aukščiausius standartus atitinkantis pėsčiųjų bei dviračių takas.

Tako rekonstrukcijos metu buvo nutiesta beveik 36 kilometrai naujos dviračių trasos. Jis atnaujintas dviem etapais, kurių bendra vertė siekė 15,1 mln. eurų (su PVM), o darbus atliko bendrovė „YIT Lietuva“.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.