Dubingių krašto metraštininkas Jonas Giedrys: „Fotografija – tai liudijimai iš praeities“ 

Mano pirmoji pažintis su fotografija prasidėjo dar ankstyvoje vaikystėje pokariu. Kaimynų berniokas turėjo fotoaparatą „Liubitel“, kurį karo metais už puslitrį samagono jo tėvas buvo įsigijęs iš laikinojoje Dubingių karo ligoninėje besigydžiusio rusų fotokorespondento. Ir ne tik fotoaparatą, bet ir chemikalų, popieriaus bei juostų. Kol tas fotografas gydėsi, kaimyno vaikiui davė ir pirmąsias fotografijos pamokas. O karui pasibaigus tas ir toliau savo malonumui fotografavo, ryškino juostas ir namuose spausdino nuotraukas. 

Su tėvais gyvenau netoliese, todėl bendravau su jaunesniais kaimyno vaikais, užsukdavau pas juos į svečius. Čia ir pamačiau jo darytas nuotraukas. Ir ne tik: kartais jis pasikviesdavo ir rodydavo, kaip maišomi chemikalai juostoms ir daromos nuotraukos. Šitaip manyje buvo pasėta fotografijos sėkla... 

Jonas Giedrys
Jonas Giedrys. Gedimino Kajėno nuotr.

1957 metais mokantis aštuntoje klasėje, į Dubingių mokyklą atvyko jaunas, entuziastingas lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas Boleslovas Juodzevičius. Netrukus jis pradėjo rengti jaunimo turistinius žygius po apylinkes, rinkti tautosaką, klausytis senų žmonių pasakojimų ir t.t. Jis turėjo ir nedidelį fotoaparatą „Smena“, tad suorganizavo didintuvą, kitas būtinas priemones ir mokyklos sandėliuke įrengė nedidelę fotolaboratoriją, kur mokė fotografijos paslapčių.

Pradžioje mūsų būrelis buvo gan nemažas, tačiau ilgainiui daugelis atkrito ir aš su mokytoju likome dviese. Dar tais pačiais metais, matydama didžiulį mano susidomėjimą, Naujųjų metų proga mama padovanojo man „Smena-2“, kainavusį 189 rublius. Iš laimės tada buvau devintame danguje! Šitaip būnant penkiolikos prasidėjo tikroji mano kaip fotografo karjera.

Kazimieras Bilinskas su žmona Apolonija Bilinskiene (vyriausi zmones) su dukra Rozalija Antonina (su dukromis…) Apie 1960 m.
Bilinskų šeima prie savo namo Cijūniškių kaime. Apie 1960 m.
Pipiraitė iš Kūriškių
Kristina Pipiraitė Dubingių parduotuvėje. XX a. 8 deš.
Be pavadinimo
Dubingiškiai. Apie 1963 m.

Tas fotoaparatas buvo nedidelis, tilpo į kišenę, tad kur tik eidavau – ten su savo „Smena“. Fotografavau viską, kas tik papuolė – Dubingių krašto gamtą, draugus, vietinius žmones. Juostos ir ryškalai buvo gan pigūs, tad galėjau sau fotografuoti į kairę ir į dešinę. Bet svarbiausia – man tai labai patiko, jaučiau didžiulį malonumą gaudyti kasdienio gyvenimo akimirkas.

Prie autobusų stotelės Dubingiuose. Vyrai (iš kairės): Snieška iš Murališkių, Vaclovas Kuncevičius, Jonas Giedrys.
Autobuso belaukiant. Dubingiai. XX a. 7 deš.
Be pavadinimo
Cijūniškių kaimo vaikai. Apie 1962 m.
Stasys Mateika, Rita Čeplinskaitė
Prie ežero. Dubingiai. XX a. 7 deš.

Aktyviausi mano fotografavimo metai prabėgo gimtajame Dubingių krašte septintajame – aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Neturėjau jokių konkurentų – mokytojas B.Juodzevičius, kaip ir fotoaparatą „Maskva-2“ turėjęs buvęs mokyklos direktorius Statulevičius, beveik išvis nefotografavo, neturėjo tam laiko. O aš – grįžau iš mokyklos, paruošiau pamokas – ir einu grybauti, meškerioti, maudytis ar su draugais linksmintis. Ir visada – su fotoaparatu kišenėje... Juk maža kokį momentą pataikysi.

Jonas Giedrys Dubingių piliavietės papėdėje. 1964 m.
Jonas Giedrys Dubingių piliavietės papėdėje. Apie 1964 m.
Vidos ir Zenono Bilinskų vaikai
Vidos ir Zenono Bilinskų vaikai. XX a. 8 deš. pr.
Screenshot 2023-11-08 at 11.40.25
Henriko Bytauto šeima. Murališkių kaimas. XX a. 7-8 deš.
Be pavadinimo
Be pavadinimo

Netrukus vietiniai sužinojo, kad miestelyje atsirado jaunas fotografas, tad ėmė kviesti mane fotografuoti krikštynų, renginių mokykloje, portretų dokumentams, vestuvių bei laidotuvių. Beje, pastarųjų kaip tik ir buvo daugiausia. Po kelių dešimtmečių fotografavimo jos man buvo jau gerokai įgrisusios, tad labai apsidžiaugiau, kai perestroikos laikais atsirado pirmosios muilinės, o žmonės ėmė vis dažniau fotografuoti patys.

Elena Cijunaitienė, Danutė Brandišauskienė, Bronislavas Cijunaitis
Elena Cijunaitienė, Danutė Brandišauskienė, Bronislavas Cijunaitis. Cijūniškiai. XX a. 7 deš.
Užstalė. Dubingiai.
Bilinskų giminės šventė. Cijūniškiai. Apie 1963 m.
 Prie namų (iš kairės): Jonas Šimukonis, paštininkė Marytė Gekaitė-Kaušinienė, Bronius Giedrys „Bonifacas“, mažiausias Jonas Šimukonis (vaikas). 1962 m.
Jonas Šimukonis, paštininkė Marytė Gekaitė-Kaušinienė, Bronius Giedrys, Jonas Šimukonis jaunesnysis. Apie 1964 m.

Užsakymų man netrūko, tačiau ne dėl pinigų tai dariau. Užtekdavo, jei sumokėdavo kapeikų už medžiagas – kad būsimiems darbams turėčiau arba naujai technikai, įdomesniam objektyvui pasitaupydavau. Nuotraukas spausdindavau daugiausia naktimis – namie dar nebuvo elektros, tai didintuvą buvau pasidaręs iš žibalinės lempos. Entuziazmo tuomet man tikrai netrūko...

Moteris ir obuoliai. Dubingiai.
Moteris ir obuoliai. Dubingiai. XX a. 7-8 deš.
Juozas Meilūnas, traktorininkas Balys Nariūnas, Juozas (?) ir Sniežka. Apie 1972 m.
Juozas Meilūnas, traktorininkas Balys Nariūnas, Juozas (?) ir Sniežka. Apie 1972 m.
Katinas
Katinas ant stalo. XX a. 7-8 deš.

Po mokyklos baigimo 1961-aisiais metus dirbau Dubingių kultūros centre. Čia išmokau demonstruoti kiną, statėme spektaklius bei organizavome įvairius renginius. Iš pirmos algos nusipirkau fotoaparatą „Zaria“ – supaprastintą „Fedo“ variantą, tačiau žymiai geresnį nei „Smena“. Tada jaučiausi kaip tikras ponas...

Su fotografija nesiskyriau ir sovietinėje kariuomenėje, kur tarnavau trejus metus nuo 1964 m. Mokomajame dalinyje kaip tik buvo reikalingas fotografas, tad aš netrukus ten ir patekau. Gavau visą reikalingą techniką, kelis „Zenitus“, medžiagų, o klube buvo net atskira fotolaboratorija. Galiausiai čia net įsirengiau savotišką fotoateljė, kur fotografavau visus norinčius iš dalinio. Tačiau visa tai buvo laisvalaikiu.

Steponas Bacevičius ir Vladas Giedrys.1961 m
Steponas Bacevičius ir Vladas Giedrys. Cijūniškiai. Apie 1961 m.
Bučinys. Pranas Boratinskas ir (?) 1964 m.
Bučinys. Pranas Boratinskas su būsima žmona Milda. Apie 1964 m.
Be pavadinimo
Cijūniškių kaimo vaikis. Apie 1962 m.
Screenshot 2023-11-08 at 11.41.32
Be pavadinimo

Pagrindinis mano darbas – tai Gynybos ministerijos užsakymas fotografuoti senos laidos tankus, kurie tuomet buvo ruošiami konservavimui. Man buvo pavesta užduotis detaliai išfotografuoti visą šį procesą. Galiausiai pateikiau daugiau nei du šimtus nuotraukų, o už šį darbą užsitarnavau dešimties dienų atostogų.

Po kariuomenės su fotografija taip pat nesiskyriau. 1976 m. apsigyvenau Paberžėje, tačiau vis sugrįždavau pas tėvus į Dubingius, kurie buvo už keliasdešimties kilometrų. O čia  nuolatos buvau kviečiamas ką nors nupaveiksluoti. Ypač, kaip jau minėjau, populiarios buvo laidotuvės.

Be pavadinimo
Baronų šeima. Dubingiai. XX a. 7 deš.
Dubingių parduotuvės pardavėja Jadvyga Tamašauskienė. 1960 m.
Dubingių parduotuvės pardavėja Jadvyga Tamašauskienė. Apie 1960 m.
Prie Dubingių kultūros klubo. Vladas Miežonis (dešinėje)
Prie Dubingių kultūros klubo. Dešinėje – Vladas Miežonis. Apie 1963 m.

Ilgainiui ėmiau fotografuoti ir spalvotai, nors juodai baltos nuotraukos man visada buvo arčiau širdies. Žinoma ir gerokai pigesnės. Tuomet eidavau su dviem fotoaparatais – viename „Zenite“ spalvota, o kitame – juodai balta juostelė. Fotolaboratorijos atsirado tik po Nepriklausomybės atkūrimo, iki tol visas nuotraukas ryškinau ir spausdinau pats.

Screenshot 2023-11-08 at 11.55.05
Laidotuvių procesija. Dubingių kraštas. XX a. 7-8 deš.
Dubingių giedoriai: Janė Giedrienė, Elena Meilūnienė, Apolonija Bilinskienė, Jonas Višnickis, Genė Šimukonienė, Kazys Bilinskas. Apie 1970 m.
Dubingių giedoriai: Janė Giedrienė, Elena Meilūnienė, Apolonija Bilinskienė, Jonas Višnickis, Genė Šimukonienė, Kazys Bilinskas. Apie 1970 m.

Paberžės gamykloje turėjau nedidelę tam tikslui skirtą patalpą. Vietos nebuvo labai daug. Atspausdinęs nuotraukas jas atiduodavau žmonėms, o juostas – į vieną krūvą. Tuomet buvau visiškai kvailas: vieną dieną visą dėžę, apie tūkstantį juostų, nunešiau į katilinę ir jas sudegino. Tuomet tie negatyvai man buvo visiškai nereikalingi, nemaniau, kad kada nors šios nuotraukos bus vertingos ir svarbios.

Vladas Miežonis su mama ir sūnūs Vladas ir Stasys
Vladas Miežonis su mama ir sūnumis Vladu ir Stasiu. Apie 1963 m.
Screenshot 2023-11-08 at 11.43.54
Marytė Šimukonytė. Dubingiai. Apie 1970 m.
Aldona Grigaravičienė su Mildute
Pirmoji Komunija. Aldona Grigaravičienė su Mildute. Dubingiai. XX a. 8 deš.
Juozas Giedrys, Petro. Ciūniškiai
Juozas Giedrys. Cijūniškiai. Apie 1970 m.

Visiškai kitaip pradėjau žiūrėti jau šiais laikais, praėjus penkiems, šešiems dešimtmečiams nuo fotografijų padarymo. Žvelgi į nuotrauką, kurioje įamžintas jaunas, besišypsantis veidas ir žinai, kad tas žmogus jau miręs... Šie vaizdai sužadina brangius atsiminimus, nostalgiją... Šitaip fotografijose įamžinti žmonės ima kalbėti ir pasakoti apie tavo paties jaunystę bei praeitį. Tai, ką jau pats buvai pamiršęs... Su amžiumi visa tai tampa vertybe... O, kad būčiau tai žinojęs tuomet, kai nešiau tas juostas deginti...  

 Danutės Višumirskaitės vestuvės. Jonas Giedrys (kairėje, su akordeomnu). Emilija Katinaitė (dešinėje, stovi). 1970 m.
Vestuvės. Dubingių kraštas. Apie 1970 m.
 Onutė ir Jadvyga Juknevičiūtės. Dvigubos seserų vestuvės Dubingiuose. 1963 m. gegužės 1 d.
Seserų Onutės ir Jadvygos Juknevičiūčių vestuvės. Dubingiai. 1963 m.
Onutės Juknevičiūtės ir Jadvygos Juknevičiūtės vestuvės Dubingiuose. 1963 m
Seserų Onutės ir Jadvygos Juknevičiūčių vestuvės. Dubingiai. 1963 m.

Vienas paskutinių ir didžiausių mano darbų buvo 1992–1993 metais daryti portretai naujiems lietuviškiems pasams. Tokių fotografavimų įvairiems dokumentams pasitaikydavo ir sovietmečiu, bet tąkart tai buvo masinis reiškinys. Maždaug per metus teko padaryti apie 3 tūkst. portretų. Tam tikslui Paberžės seniūnijos patalpose man net buvo išskirta salė, kurioje ir fotografavau. Vėliau tai tęsiau savo namuose – žmonės ėjo dieną, naktį. Kai ką iš šių portretų pavyko išsaugoti.

Screenshot 2023-11-08 at 14.11.46
Nuotrauka dokumentui. XX a. 7-8 deš.
Screenshot 2023-11-08 at 14.10.51
Nuotrauka dokumentui. XX a. 7-8 deš.
Screenshot 2023-11-08 at 14.07.06
Nuotrauka dokumentui. XX a. 7-8 deš.

Šiandien žiūrėdamas į išlikusias savo fotografijas galvoju: juk žmogaus gyvenimas yra tartum filmas – lekia nesustabdomas. O nuotraukos – tai trumpos akimirkos, ištrauktos iš to nuolat kintančio vaizdų srauto. Tai sustabdyta mūsų praeitis. Argi senovės žmonių piešiniai ant urvų sienų, kuriuose vaizduojamos scenos iš medžioklės, nebuvo tokios pat sustabdytos gyvenimo akimirkos? Senovės žmonių liudijimai ateičiai...  

Česlava Giedrienė su sūnumi Henriku ir dukra Zita (kairėje), Kristina Giedrytė (dešinėje). Dubingiai. 1961 m.
Česlava Giedrienė su savo vaikais. Dubingiai. Apie 1961 m.
Vargonininko Stepono Giedrio (dešinėje) šeima išlydi į karinę tarnybą sūnų Vytautą. Giedrių vaikai (iš kairės): Henrikas, Zita, Kristina. 1968 m.
Vargonininko Stepono Giedrio (dešinėje) šeima išlydi į karinę tarnybą sūnų Vytautą. Dubingiai. Apie 1968 m.
Dubingių tarybinio ūkio šieno grėbėjai: (iš kairės) Genė Bakūnienė (?), Vlada Pipirienė, (?), Zofija Steponavičienė, Česlovas Gureckas. 1960 m.
Dubingių tarybinio ūkio šieno grėbėjai. Apie 1960 m.
Laima Sniežkienė (zootechnikė) su vaikais (kairėje)
Prie Dubingių ežero. XX a. 7-8 deš.

Nuotraukos Jonas Giedrys

Tekstą parengė Gediminas Kajėnas

Įgyvendinimas Lina Zaveckytė