Renovacijos naudą įvertinęs šiaulietis: mūsų Kanarai – ant Rėkyvos ežero kranto
56-erių šiaulietis Sigitas Jankauskas įsikėlęs į už jį „vyresnį“ namą kone ant Rėkyvos ežero kranto turėjo nemaloniai nustebti – Energetikų gatvėje 11 numeriu pažymėtas daugiabutis buvo itin prastos būklės, šildymo kaina – išties nemaža, o kaskart norint pasinaudoti karštu dušu reikėdavo išleisti nemažai drungno vandens. Tačiau pribrendus pokyčiams ir įveikus visas kliūtis dabar šis pastatas pasikeitė neatpažįstamai, o tokios problemos kaip nuolat kankinęs pelėsis liko toli užmarštyje.
Aukštaitijos ir Žemaitijos sankirtoje esantis daugiabutis yra vienas iš 2350-ies, kuriuos iki šiol Lietuvoje pasiekė atsinaujinimo banga. Prieš jai nuvilnijant šalia didžiausio Šiaulių ežero šis netradicinės architektūros „U“ raidės formos pastatas su aukštu šlaitiniu stogu atrodė išties nekaip – remontuoti reikėjo ne tik išorines sienas ir laiptinę, bet iš pagrindų atnaujinti visą šildymo sistemą.
Seni radiatoriai nešildė, namie vyravo 11–14 laipsnių temperatūra, tačiau kiekvieną mėnesį mus pasiekdavo kosminės šildymo sąskaitos – už dviejų kambarių buto šildymą mokėdavome 80 eurų. Įsirengiau net židinį, kad būtų įmanoma čia gyventi, – apie prastą padėtį prieš modernizaciją pasakoja S. Jankauskas.
Jau septintą dešimtį skaičiuojantis namas iki prieš dvejus metus jį atnaujinant iš pagrindų buvo itin žemos E energinio efektyvumo klasės, o vienam kvadratiniam metrui apšildyti reikėjo 408,52 kWh energijos. Baigus renovacijos procesą šis skaičius sumažėjo daugiau nei 3 kartus – iki 124,69 kWh vienam kvadratiniam metrui. Tai leido pasiekti aukštą C energinio efektyvumo klasę, o mokesčiai už šildymą sumažėjo pastebimai – net 5 kartus.
„Dabar dviejų kambarių buto šildymas kas mėnesį atsieina maždaug 14–16 eurų, tačiau tai toli gražu ne vienintelis pokyčių pliusas. Anksčiau sunaudodavome apie 4–5 kubinius metrus vandens, nes nebuvo cirkuliacinio siurbliuko ir gyvatuko. Dabar – vos vieną“, – tvirtina šiaulietis.
Tai, kad vamzdyno keitimo darbai išties svarbūs, vyrui antrina Būsto energijos taupymo agentūros (BETA), kuri koordinuoja daugiabučių atnaujinimo programos įgyvendinimą Lietuvoje, specialistė Rasa Lopetaitė.
„Fasado apšiltinimo, langų pakeitimo ir kitų išorės darbų nepakanka, kad būtų galima mėgautis mažomis sąskaitomis už šildymą. Nors tame yra tiesos, reikia nepamiršti, kad išorės darbai yra tik vienas iš kelių galimų procesų. Kaip parodė Energetikų gatvės pavyzdys, labai svarbu pakeisti senus, šilumai laidžius vamzdynus“, – teigia specialistė.
Pasipriešinę renovacijai galiausiai įvertino jos naudą
Iš tiesų, dabar sunku net įsivaizduoti, kad šis Energetikų gatvėje esantis namas prieš dvejus metus buvo itin prastos būklės.
Stebina ir darbų gausa: įrengtas prie architektūrinių sprendimų priderintas ventiliuojamas fasadas, nauja stogo danga, apšiltintas stogas, butų ir kitų patalpų langai pakeisti į mažesnio šilumos pralaidumo. Taip pat atnaujinta namo ventiliacija, korozijos pažeisti metaliniai balkonai, pakeistos lauko durys, atliktas įėjimo į laiptinę laiptų remontas.
Svarbiausia, kad šis ilgas sąrašas darbų buvo įgyvendintas per ganėtinai trumpą laiką – nuo vasario pradžios iki prasidedant vasarai. O nauda jaučiama ne tik kalbant apie mokesčius, bet ir sveikatą – buvo išnaikintas pelėsis.
„Name daugėjo jaunų šeimų, kurios nuolat skundėsi, kad reikia ilgiausiai laukti karšto vandens, neįmanoma remontuoti patalpų, nes šalta, pelija sienos. Todėl pradėjome kalbėti apie renovaciją, bendrauti su seniūne, surinkome reikalingą 51 proc. balsų ir pradėjome ieškoti rangovų“, – veiksmus siekiant kokybiškesnio gyvenimo prisimena S. Jankauskas.
Tiesa, iškart teko susidurti su ten jau seniau gyvenančių, permainų nenorėjusių žmonių priešprieša.
„Jie buvo įsitikinę, kad viskas gerai, tik nauji gyventojai pradėjo įvedinėti savo tvarką. Prisimenu, kai viena senyvo amžiaus kaimynė pasirašė už renovaciją, bet kita panašaus amžiaus kaimynė pradėjo ją drausminti, ant jos pykti. Tad ji galiausiai pasakė norinti atsiimti parašą. Tad vargo iš pradžių išties buvo“, – iš tuomet sudėtingos situacijos dabar juokiasi pašnekovas.
Anot jo, tuomet atnaujinti būsto nenorėję žmonės dabar įvertina tiek tokio pasirinkimo naudą, tiek darbų sklandumą – nebuvo užfiksuotas nė vienas defektas.
Padidino vertę ir naujovėms paskatino kaimynus
Tačiau, kaip atvirauja S. Jankauskas, tiek atlikti darbai, tiek sulauktas įvertinimas neužmigdė ant laurų, tad namo gyventojų galvose – jau nauji planai.
„Reikėtų atlikti kvartalinę renovaciją, nes norime, kad būtų pakeisti kanalizacijos tinklai. Taip pat priešais namą yra parkas – buvo išpjautos obelys, savivaldybė žada prie elektros tinklų prijungti senovinius šviestuvus – viskas atrodys dar gražiau, nors jau dabar pastatas primena kokį dvarą ar rūmus. Tad tikrai kalbėsimės, tarsimės, ką toliau daryti. Tikrai nesustosime prie to, kas dabar yra padaryta“, – žada šiaulietis.
Daugiau galimybių atsiranda ir tada, kai į procesus įsijungia vis daugiau žmonių, o tokių po Energetikų gatvėje 11 numeriu pažymėto daugiabučio atnaujinimo pasirodo vis daugiau – dar dviejų kaimyninių namų gyventojai teikė paraiškas naujinti savo būstą. Jie įvertino ir padidėjusią šio namo vertę – iki kol buvo atlikti minėti darbai, butai nekėlė jokio susidomėjimo rinkoje, o dabar domina vis daugiau naujakurių.
„Renovacija įkvėpė aplinkinių namų gyventojus, jie pažiūrėti į mūsų namus ėjo kaip į paradą. Tad ji išties naudinga įvairiais aspektais. Aš pats esu visiškai ja patenkintas, manęs iš čia neiškrapštys ir su pagaliu, nes ir daržą turime, o šalia – ežeras, kateriai. Nereikia tų Kanarų, nes mūsų Kanarai čia, ant Rėkyvos ežero kranto“, – juokiasi S. Jankauskas.
BENDRA INFORMACIJA
Statybos metai: 1957
Būtų skaičius: 16
Naudingas plotas kv. m: 764.28
KITI PARAMETRAI
Skaičiuojamosios energijos sąnaudos iki renovacijos, kWh/kv. m: 408.52 (E energinio naudingumo klasė)
Pasiektos skaičiuojamosios šiluminės energijos sąnaudos po renovacijos, kWh/kv. m: 124.69 (C energinio naudingumo klasė)
Pasiektas skaičiuoj. energijos sąn. sumažėjimas %: 69.48
Metinis šiluminės energijos sutaupymas pastate, MWh/metus: 216.93
APLINKOS TAUSOJIMAS
CO2 išmetimo sumažėjimas t/metus: 50.54
ĮGYVENDINTOS PRIEMONĖS:
- Atnaujintos namo fasado sienos, įrengtas ventiliuojamas fasadas;
- Apšiltintas stogas ir įrengta nauja stogo danga;
- Pakeisti butų ir kitų patalpų langa į mažesnio šilumos pralaidumo langus;
- Pakeistos lauko ir tamburo durys, atliktas įėjimo į laiptinę laiptų remontas;
- Atnaujinta šildymo ir karšto vandens sistema, gyventojams įrengta individuali šilumos apskaita;
- Atnaujinta namo ventiliacija.