Lietuvių autoriaus knyga

Greta Ambrazaitė „Adela“

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

„Adela“

Greta Ambrazaitė debiutavo 2018 metais. Tuomet jos knyga „Trapūs daiktai“ sulaukė sėkmės – už geriausią per dvejus metus išėjusią jauno poeto knygą jai įteikta Jaunojo jotvingio premija, debiutas išrinktas geriausia poezijos knyga „Metų knygos“ rinkimuose, sulaukė palankios kritikų reakcijos. „Adela“ – antroji autorės poezijos knyga, paremta pas močiutę rasta proprosenelės Adelos Różewicz, kurios poetė niekada nebuvo sutikusi, nuotrauka.

„Laiko takumas, senieji amžiai, dabartis, gėrio ir blogio kronikos, tamsošviesa. Daiktai, trapūs, vos sugriebiami slystančiais pirštais, ir amžini, patekę į eilėraščius. Drąsa atvirai, o kartu subtiliai aktualizuoti istoriją, tiek asmeninį, tiek kolektyvinį pradą. Rimtis ir žaidimai, intertekstai ir autentiški subjekto išgyvenimai. „Adela“ ir jos autorė Greta Ambrazaitė išties nusipelno šito apdovanojimo už poetinę skvarbą, čiuoplumą, gylį, intelektualumą, drąsą ir atsiperkančias autorės pastangas eiti tolyn, netiražuoti savęs. Gera toji genų grąža, Greta, tai matome ir Tavo kūriniuose, ir gyvenime.“

Lina Buividavičiūtė

Gretos Ambrazaitės eilėraščių rinkinyje „Adela“ itin sklandžiai derinama tai, kas asmeniška ir vieša. Šią knygą poetė pavadino savo proprosenelės vardu, o programiniame eilėraštyje nurodė ir atsitiktinį pavardžių sutapimą tarp proprosenelės Adelos Różewicz ir garsaus lenkų poeto Tadeuszo Różewicziaus. Vis dėlto svarbu akcentuoti, kad rinkinyje asmeninė patirtis ne tik nėra nuvertinama, bet ir inspiruoja žvelgti į pasaulio istoriją ir interpretuoti jos įvykius. Pasitikėdama metafora, derindama makabriškus vaizdus su rafinuota raiška, G.Ambrazaitė įtikinamai atskleidžia, kad išlikusius asmeninės ir pasaulio istorijos ženklus būtina perskaityti vis iš naujo.“

Ieva Rudžianskaitė