Lietuvių autoriaus knyga

Israelis Cohenas „Vilna. Žydiškojo Vilniaus istorija“

Leidykla: „Hubris“

Iš anglų kalbos vertė: Miglė Anušauskaitė

„Vilna. Žydiškojo Vilniaus istorija“

Tai pirmoji išsami Vilniaus žydų istorija, išleista 1943 m. JAV, jau nujaučiant, jog Vilniaus žydus ištiko tragedija, kuri nutraukė šios per amžius Vilniuje gyvenusios bendruomenės tradicijas, kultūrą ir tęstinumą. Tad autoriaus tikslas – dokumentuoti šią tradiciją nuo pat žydų įsikūrimo Vilniuje XIV a. iki pat tragiškos pabaigos Holokausto metu. Būtent dėl šių aplinkybių knyga neapima Holokausto – žydų bendruomenė šioje istorija vis dar gyva, pulsuojanti, pilna idėjų, svajonių ir planų.

„Ši knyga – itin reikalingas, fundamentalus veikalas, svarbus ne tik Vilniaus žydų bendruomenei, bet ir kiekvienam lietuviui. Nuo Vilniaus įkūrimo legendos iki bendruomenės pristatymo per jos lyderius ir išminčius – I.Coheno knygoje sumaniai, kruopščiai ir pagaviai atsiskleidžia žydų bendruomenės gyvenimo ypatumai, tradicijos ir kultūra. Simboliška, kad knyga, prasidedanti nuo pat žydų įsikūrimo Vilniuje XIV amžiuje, pasakoja apie klestėjimą ir gerovę, kuri nutrūksta prasidėjus Holokaustui. Žinant tolesnę istorijos tragediją, svarbu prisiminti ir suvokti, kiek praradome, ir ką dar galėtume išsaugoti.“

Lina Buividavičiūtė

„Labai svarbi knyga, padedanti geriau suprasti Vilniaus žydų bendruomenės istoriją, tai, ką mes praradome. 1943 metais parašytas kūrinys, kaip jo įžangoje rašo Jurgita Verbickienė, „turbūt viena pirmųjų Vakarų pasauliui pristatytų Vilniaus istorijų – būtent pagal ją skaitantieji angliškai ilgai įsivaizdavo Vilnių ir jo žydiškąją dalį kaip miestą“. Autorius žydų bendruomenės augimą pradeda pasakoti nuo pat Vilniaus miesto kūrimosi iki Antrojo pasaulinio karo liepsnų, ir kūrinys aprėpia pačius įvairiausius žydų bendruomenės aspektus – nuo religinių, ekonominių, politinių iki kasdienybės vaizdų ir papročių. I.Cohenas rašė knygą tuo laiku, kai žydiškasis Vilnius vis dar buvo gyvas, ir tokios knygos kaip ši leidžia bent jau pabandyti įsivaizduoti, koks buvo šios Vilnių smarkiai formavusios bendruomenės gyvenimas ir kokią įtaką ji darė.“

Audrius Ožalas