2020 05 30 /23:11

Pirmą kartą nuo 2011-ųjų JAV astronautai erdvėlaiviu „Spacex“ išskrido į kosmosą iš savo šalies teritorijos

Istorinė „SpaceX“ misija šeštadienio vakarą prasidėjo sėkmingai. Tiksliai numatytu laiku, po atidėto starto trečiadienį dėl nepalankių orų, erdvėlaivis su dviem amerikiečių astronautais pakilo į kosmosą.

NASA transliacija:

VIDEO: NASA Live: Official Stream of NASA TV

JAV bendrovės „SpaceX“ erdvėlaivis „Crew Dragon“ šeštadienį pradėjo istorinį pirmąjį pilotuojamą skrydį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), iki paskutinės minutės tvyrojus nerimui dėl nepalankių orų, pranešė Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA).

Į TKS išskrido du NASA astronautai – 49 metų Bobas Behnkenas ir 53 metų Dougas Hurley.

„Uždekim šią žvakę“, – prieš pat įsijungiant raketos varikliams ištarė D.Hurley. Jis pakartojo žodžius, ištartus pirmojo JAV astronauto Alano Shepardo prieš jo skrydį 1961 metais.

Dviejų pakopų nešančioji raketa „Falcon 9“ 15.22 min. Rytų pakrantės (22.22 val. Lietuvos) laiku pakilo nuo Kennedy kosminiame centre esančios istorinės aikštelės 39A, nuo kurios 1969 metais istoriniam skrydžiui į Mėnulį pakilo Neilas Armstrongas ir kiti du astronautai per misiją „Apollo 11“.

„Amerika startavo!“ – paskelbė pranešėjas per NASA tiesioginę vaizdo transliaciją.

VIDEO: Pamatykite istorinę misiją: JAV astronautai erdvėlaiviu „SpaceX“ sėkmingai išskrido į kosmosą

Prezidentas Donaldas Trumpas ir viceprezidentas Mike'as Pence'as stebėjo kylančią raketą, atskridę lėktuvu „Air Force One“ į kosminį centrą Floridos Kanaveralo kyšulyje.

D.Trumpas pareiškė, kad tai buvo „iš tiesų kažkas ypatinga“.

„Tikras talentas – niekas to nedaro kaip mes“, – kalbėjo jis.

Misija, pavadinta „Demo-2“, tapo pirmuoju nuo 2011 metų pilotuojamu skrydžiu, surengtu iš JAV teritorijos. Be to, jis yra pirmasis pilotuojamas kosminis skrydis, surengtas privačios bendrovės.

Ši misija laikoma itin svarbiu žingsniu, Jungtinėms Valstijoms siekiant nutraukti priklausomybę nuo Rusijos erdvėlaivių, skraidinančių įgulų narius į TKS ir iš jos.

Du NASA astronautai A.Hurley ir B.Behnkenas šeštadienį atvyko į starto aikštelę Kennedy kosminiame centre Floridoje, likus kelioms valandoms iki numatyto pakilimo ir, padedant techniniams darbuotojams, apsivilko baltos ir juodos spalvos skafandrus.

Prieš išvažiuodamas į starto aikštelę B.Behnkenas pavaizdavo apkabinantis savo šešiametį sūnų Theo ir paklausė: „Klausysi mamytės ir palengvinsi jai gyvenimą?“

Tuo metu D.Hurley pasiuntė oro bučinius savo 10-mečiam sūnui ir žmonai.

Nerimas dėl orų

„SpaceX“ ir NASA prieš startą stebėjo orus ne vien Kennedy kosmoso centro apylinkėse ir palei visą JAV Rytų pakrantę ir Atlanto vandenyno šiaurinėje dalyje iki pat Airijos. Vėjo greitis ir bangų aukštis turėjo neviršyti nustatytų ribų, jeigu įvyktų koks nors netikėtumas ir kapsulei tektų avariniu būdu nusileisti.

Vis dėlto nuogąstavimai, kad skrydis dar kartą gali būti atidėtas, neišsipildė – raketa startavo sėkmingai, o praėjus kiek daugiau nei 9 min. „Falcon“ daugkartinio naudojimo pirmoji pakopa sklandžiai nusileido ant Atlanto vandenyne plaukiojančios baržos „Of Course I Still Love You“ platformos. Kiek vėliau kosminė kapsulė atsiskyrė nuo raketos antrosios pakopos, sėkmingai įskriejusi į numatytą orbitą apie 450 km aukštyje virš Žemės.

Planuojama, kad kapsulė susijungs su TKS praėjus apie 19 valandų po starto.

VIDEO: Video, kuriame išsamiai paaiškinama, kaip "Crew Dragon" pasiekia TKS

Skrydis „Demo-2“ yra paskutinysis „SpaceX“ pilotuojamųjų skrydžių sistemos bandymas, per kurį bus patikrintos kapsulės „Crew Dragon“, nešančiosios raketos „Falcon 9“, starto aikštelės ir bendrovės operacijų galimybės. Per šią misiją B.Behnkenas ir D.Hurley, kartu su „SpaceX“ skrydžio dispečeriais tikrins kapsulės sistemų darbą, manevrinių variklių veiklą, automatinio susijungimo su TKS galimybes ir kitas operacijas.

Nuo 2011 metų, kai buvo užbaigta daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ programa, JAV astronautai į Tarptautinę kosminę stotį buvo skraidinami Rusijos erdvėlaiviais „Sojuz“.

Valstybės ir privataus sektoriaus partnerystės rezultatas

NASA administratorius Jimas Bridenstine'as anksčiau šią savaitę atkreipė dėmesį, kad ši nauja kosminių skrydžių programa Jungtinėms Valstijoms bus viso labo penktoji.

Be to, tai pirmoji programa, įgyvendinama kaip valstybinio ir privačiojo sektorių partnerystė: bendrovė „SpaceX“ gamina kapsules „Crew Dragon“, o „Boeing“ – savo sukurtus erdvėlaivius „Starliner“.

Kad sumažintų biudžeto lėšų eikvojimą, NASA finansavo erdvėlaivių konstravimą, bet pasirašė sutartis su minėtomis bendrovėmis dėl šešių pilotuojamų skrydžių į TKS ir iš jos.

Šeštadienio startas skyrėsi nuo ankstesnių, nes dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemijos jo negalės stebėti įprastos gausios žiūrovų minios.

Abu astronautai nuo gegužės 13-osios buvo izoliuoti, siekiant apsaugoti naujuosius ir jau dirbančius TKS įgulos narius nuo užsikrėtimo naujuoju koronavirusu.

NASA šiuo metu patiria spaudimą, D.Trumpui iškėlus uždavinį iki 2024 metų sugrąžinti amerikiečius astronautus į Mėnulį.

Agentūros pilotuojamų skrydžių programos vadovas Dougas Loverro antradienį netikėtai atsistatydino, praėjus vos pusmečiui nuo darbo pradžios. Manoma, kad šis žingsnis susijęs su pirkimais, įgyvendinant naująją skrydžių į Mėnulį programą „Artemis“.

Trečiadienį skrydis buvo atidėtas likus 17 min iki starto. Pagal planą erdvėlaivis turėjo pakilti 23.30 val. Lietuvos laiku iš Kennedy kosmoso centro Floridoje.

NASA stengiasi atgaivinti 7-ojo dešimtmečio amerikiečių žavėjimąsi kosminiais skrydžiais, planuodama grąžinti JAV astronautus į Mėnulį, o vėliau surengti pilotuojamą skrydį į Marsą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis