Istorinis skrydis į kosmosą: Jurijus Gagarinas, medinis manekenas ir Žvaigždutė

Sukanka 55 metai nuo pirmojo žmogaus skrydžio į kosmosą. 1961-ųjų balandžio 12-ąją sovietų kosmonautas Jurijus Gagarinas erdvėlaivyje „Vostok“ pakilo į orbitą ir vieną kartą apskriejo aplink Žemės rutulį. Skrydis truko pusantros valandos. Šiam įvykiui paminėti pasaulyje minima tarptautinė kosmonautikos diena.
Jurijus Gagarinas autobuse pakeliui į Baikonūro kosmodromą
Jurijus Gagarinas autobuse pakeliui į Baikonūro kosmodromą / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Istoriniam pakilimui sovietai rengėsi iš anksto – keletą savaičių prieš tai buvo įvykęs bandomasis skrydis, kai Žemės orbitą kosminėje kapsulėje apskriejo medinis žmogaus dydžio manekenas, pavadintas Ivanu Ivanovičiumi, ir kalytė Žvaigždutė. Galiausiai atėjo 27-erių lakūno Jurijaus J.Gagarino eilė. Pakildamas jis sušuko „pirmyn!“ – tai tapo istorine fraze.

J.Gagarino skrydį išnaudojo to meto propaganda – didžiulėmis demonstracijomis buvo skelbiama sovietų mokslo ir technologijų pergalė prieš Šaltojo karo varžovę Ameriką, kuri, beje, savo pirmąjį žmogų į kosmosą išsiuntė kitais metais. J.Gagarinas tapo tokiu svarbiu simboliu, kad sovietai, nenorėdami rizikuoti jo gyvybe, ilgą laiką draudė jam skristi į kosmosą. Po septynerių metų pagaliau gavęs leidimą, J.Gagarinas netikėtai žuvo per bandomąjį skrydį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis