Ketvirtadienį NASA mokslininkai paskelbė, kad niekada Saulės neapšviečiamuose Merkurijaus regionuose planetos šiauriniame poliuje yra sušalusio vandens klodai. Jie daugiausiai glūdi Merkurijaus krateriuose.
Po šio atradimo NASA planuoja „Messenger“ palydovą nukreipti arčiau šiaurės polio, kad galėtų gauti tikslesnius duomenis.
Papildyta 21.51 val. Pasak NASA, Merkurijaus ašis svyruoja vos mažiau nei 1 laipsnį, todėl planetos poliai niekada nemato Saulės šviesos.
Mokslininkai jau prieš kelis dešimtmečius iškėlė versiją, kad šios planetos poliai gali būti padengti ledu, tačiau įrodymai surasti tik dabar.
NASA nuotr./Merkurijaus šiaurinis polis |
NASA palydovas „Messenger“ skriedamas aplink Merkurijų matavo vidutinę vandenilio koncentraciją – ledo indikatorių.
Papildyta 22.30 val. Mokslininkai mano, kad pietiniame planetos polyje taip pat gali būti ledo, tačiau palydovas šiuo metu negali pateikti išsamių duomenų, apie šią planetos vietą.
Jau daugiau nei 20 metų mokslininkai manė, kad Merkurijuje galima rasti vandens. Dar 1991 metais astronomai iš Žemės tirdami Merkurijų nustatė, kad šios planetos poliuose gali būti vandens, o 1999 metais šiuos spėjimus dar labiau sustiprino iš „Arecibo“ observatorijos atlikti tyrimai.
Bet kuriuo atveju, norint patvirtinti, kad Merkurije tikrai yra vandens – reikia į šią planetą pasiųsti erdvėlaivį, rašo space.com.
„Messenger“ palydovas į Merkurijaus orbitą įskriejo 2011 metų kovą.
Papildyta 22.46 val. Organinės medžiagos yra sudedamoji gyvybės dalis, tačiau šis atradimas negarantuoja, kad planetoje gali egzistuoja savarankiškai gebanti išgyventi gybybė.
Mokslininkai analizuoja, ar tai ką jie išvydo palydovo „Messenger“ atsiųstuose nuotraukose, yra organinės medžiagos. Tyrėjų komanda mano, kad Merkurijuje aptiktas ledas yra apie 10 centimetrų storio.
Tolimesni tyrimai parodys, kokia iš tikrųjų rasta medžiaga yra. NASA mokslininkas Gregory Neumannas sako, kad tai gali būti amino rūgštys.
Kalifornijos universiteto profesoriaus Davido Paige'o mintys apie atradimą Merkurijuje: