Atidarytas Egipte rastas milžiniškas granito sarkofagas, pasklido faraonų prakeiksmui prilygstantis dvokas

Aleksandrijoje (Egiptas) surastas milžiniškas juodas granito sarkofagas, menantis laikus po to, kai šią vietovę užkariavo Aleksandras Makedonietis. Ir nepaisant lūkesčių, kad iš pradžių jį bus bandoma tirti įvairiais neinvaziniais metodais, archeologai faraono prakeiksmo nepabūgo bei kapą atvėrė.
Sarkofago turinys archeologų nenudžiugino
Sarkofago turinys archeologų nenudžiugino / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Iškart po sarkofago atradimo buvo skelbiama, jog jame gali būti palaidoti paties Aleksandro palaikai, netrūko ir gąsdinimų, kad šios tūkstantmečius neatvertos dėžės atidarymas paskleis faraonų prakeiksmą. Tačiau nė vienas teiginys nebuvo tiesa. Nebent faraonų prakeiksmu vadintume dvoką, kurį skleidė kape susikaupęs skystis.

VIDEO: Sarkofagą atvėrusius archeologus nustebino nepakeliamas dvokas

Šiame nepakenčiamo kvapo skystyje plūduriavo ne vieno, o net trijų žmonių skeletai. Tikėtina, kad jie priklausė kariams, oficialiame pranešime skelbė Egipto antikvariato ministerija.

Ministerijos išplatintose nuotraukose matoma, kad sarkofage yra nemažai kanalizacijos nuotekų, kurios į sarkofagą prasiskverbė per kažkokias skylutes. Skeletų analizė dar nebaigta, tačiau preliminari apžiūra leidžia teigti, kad vienas iš palaidotųjų galimai žuvo nuo strėlės šūvio – jo kaukolėje aptikta tokio pobūdžio traumą atitinkanti skylė. Kapo viduje nebuvo jokių įrašų ir meno dirbinių. Kol kas sunku pasakyti, ar šie trys žmonės sarkofage buvo uždaryti su kokiomis nors įkapėmis. Alebastro statula, vaizduojanti vyro galvą, buvo rasta kartu su sarkofagu, jo išorėje.

Sarkofagas, kurio matmenys yra 2,7 x 1,5 x 1,8 metro (jis didžiausias kada nors rastas Aleksandrijoje), buvo aplietas gausiu cemento sluoksniu, skelbė Egipto Aukščiausiosios antikvariato tarybos generalinis sekretorius Mostafa Waziri. Dėl to galima kelti prielaidą, kad po užkasimo jis niekada nebuvo atidarytas, tačiau šią prielaidą patvirtinti sunku.

Sarkofagą aptiko Antikvariato ministerijos atstovai, tyrinėję žemę Aleksandrijos Sidi Gabero rajone, kur buvo ketinama pradėti statybas. Sarkofagą mokslininkai atvėrė jo atradimo vietoje.

Naujos paslaptys

Nors vietoj pasakiškų turtų ir bemaž visą žinomą pasaulį apėmusios imperijos užkariautojo kūno tikėjęsi mokslininkai sarkofage rado tik smirdintį vandenį ir tris skurdžius skeletus, mokslo požiūriu tai nebuvo bevertis radinys. Dabar archeologams teks spręsti naujus galvosūkius: kas buvo šie trys žmonės? Kada tiksliai jie gyveno? Nuo ko jie žuvo? Kodėl jie buvo užkasti iškart trys, bet viename sarkofage? Kaip, su kokiomis įkapėmis jie buvo palaidoti? Ir kaip į sarkofagą prasiskverbė tiek skystų nuotėkų?

Po Aleksandro Makedoniečio mirties 323 m.p.m.e. Egiptą kelis šimtmečius valdė faraonų dinastija, kilusi iš vieno iš Aleksandro generolų – ji vadinama Ptolemėjų dinastija. Kai paskutinė šios dinastijos faraonė Kleopatra nusižudė 30 m.p.m.e., Egiptą užėmė Romos imperija. Faraonai kariavo daug smulkesnių ir stambesnių karų, labai tikėtina, kad trys sarkofage palaidoti žmonės ir žuvo viename iš jų. Vieno iš palaidotųjų kaukolėje yra sužalojimo strėle pėdsakų – tikėtina, kad tai ir buvo jo mirties priežastis. Tikslus palaidotųjų amžius mirties metu nėra žinomas.

Nežinoma ir dėl ko tokiame masyviame sarkofage buvo palaidoti iškart trys žmonės, kurie veikiausiai buvo kariai. Senovės Egipte buvo ganėtinai įprasta sarkofagus naudoti po kelis kartus, tačiau prieš tai iš jų būdavo išimamos anksčiau palaidoto žmogaus liekanos. Neaišku, ar šiuo atveju visi trys žmonės buvo palaidoti vienu metu, jeigu taip – nežinoma, kodėl neišimti ankstesni kūnai.

Nežinoma ir tai, ar su kūnais buvo palaidota kokių nors archeologinių vertybių. Jei sarkofage ir buvo kokių nors dėmesio vertų objektų, juos arba sunaikino nuotėkos, arba jų bus atrasta vėliau, atlikus išsamesnius turinio tyrimus. Po sarkofago atvėrimo jis tolesniems tyrimams ir konservavimui pergabentas į Aleksandrijos nacionalinį muziejų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų