Mokslinį darbą šia tema paskelbė Case Western Reserve universiteto Medicinos padalinio neuromokslų, psichologijos ir biofizikos profesorius Benas Strowbridge‘as ir studentas Robertas A.Hyde‘as.
Atmintis dažniausiai skirstoma į dvi kategorijas: deklaratyvioji (trumpalaikė ir ilgalaikė informacija apie faktus, tokius kaip vardai, vietos ar įvykiai) ir procedūrinė (naudojama išmokti įgūdžių, tokių kaip grojimas pianinu ar važiavimas dviračiu).
Mokslininkų tyrimas susijęs su trumpalaike deklaratyviąja atmintimi. Bandymams jie panaudojo nedidelę dalį pelės smegenų audinio ir jame įrašė trumpalaikę informaciją.
Šis audinys, esantis hipokampe (seniausia ir giliausiai esanti smegenų žievės dalis), išlaikė įrašytąją atmintį maždaug 10 sekundžių. Mokslininkai galėjo stebėti įrašytą informaciją sekdami smegenų ląstelių veiklą.
„Šis aktyvumas, kurį mes sukėlėme izoliuotose smegenų dalyse, buvo panašus į tai, ką kiti mokslininkai buvo pademonstravę su beždžionėmis, išmokę jas atlikti užduotis, susijusias su trumpalaike atmintimi. Abiem atvejais su atmintimi susijęs smegenų aktyvumas truko 5–10 sekundžių“, – teigia R.A.Hyde‘as.
Maža to, pelės smegenyse pavyko net pakeisti įvykių seką.
Tyrimo tikslas buvo nustatyti, kaip mūsų smegenyse susiformuoja trumpalaikiai atsiminimai. „Tai yra pirmas kartas, kai kas nors atranda būdą įrašyti informaciją į smegenų audinį kelioms sekundėms. Tai atveria kelią ateities tyrimams apie tai, kaip mūsų smegenyse susiformuoja trumpalaikiai atsiminimai“, – teigia B.Strowbridge‘as.
Tyrimas taip pat bus naudingas tolesniems su atmintimi susijusių ligų, tokių kaip Alzhaimerio ar Parkinsono, tyrimams.