„Taip, galima teigti, kad galimai tai yra kibernetinė ataka. Šiuo metu specialistai, daug specialistų dirba LRT ir tiria pasekmes ir ieško priežasčių, kodėl taip nutiko“, – LRT televizijos žiniose sakė LRT technikos direktorius Arnas Zuikis.
Tačiau jis teigė, kad kol kas įrodymų dėl atakos neturi.
A.Zuikis teigė, kad įrodymų, jog ataka susijusi su kibernetiniais išpuoliais JAV nėra, tačiau sutampa išpuolių laikas.
„Dėl to jau kalbėjome ir su Nacionaliniu kibernetinio saugumo centru, jie sako, kad tokiais nepatvirtintais duomenimis, sąsajų kaip ir nėra, bet kas galėtų paneigti, nes labai laikas sutampa, beveik vienu metu, o tokio dydžio ir tokio stipraus „griuvimo“ dar neturėjome“, – tikino jis.
„Užfiksavome ypatingai didelius srautus mūsų tinkle, iki šiol nesame nieko panašaus patyrę, tai „pargriovė“ mūsų vidinį tinklą, – sakė A.Zuikis laidoje „Šiandien“. – Paprastai paaiškinti galima taip: atskiri įrenginiai negalėjo „bendrauti“ tarpusavyje. Jeigu turime grotuvą, iš kurio leidžiame į eterį, o visi reportažai yra nutolusiame duomenų centre, tai jie tuo metu tapo nepasiekiami. Esame pasirengę ir tokiam atvejui – buvo paleista rezervinė eterio sistemą per visus mūsų kanalus.“
Sistema buvo atstatyta atjungus išorinį interneto tiekimą. „Kas mūsų nesužlugdo, daro mus stipresniais, – laidoje sakė A, Zuikis. – radome būdų, kaip transliuoti programą net esant tokioms ekstremalioms salygoms.“
Kibernetinio saugumo centro vadovas: atakos greičiausiai nebuvo
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras nefiksuoja, kad prieš nacionalinį transliuotoją – LRT televiziją būtų vykdyta kibernetinė ataka.
Centro vadovas Rimtautas Černiauskas BNS teigė, jog prieš LRT televiziją penktadienį nebuvo vykdyta kibernetinė „DDos“ ataka, o jos sutrikimus, tikėtina, lėmė paprasčiausi gedimai.
„Manau, mes pakankamai tvirtai galime sakyti, kad atakos „DDos“ prieš LRT televiziją nebuvo, kol kas pagrindinė versija – techninis gedimas ir, matyt, reikės vienos kitos dienos, kol žmonės peržiūrės ir nustatys, kur gedimas“, – BNS sakė R.Černiauskas.
Anot jo, „nedidelis procentas gedimų būna atakos, žymiai dažniau nutinka žmogiškos klaidos, maitinimo šaltinių ir konfigūracijos klaidos“.
Penktadienį dėl kibernetinių atakų neveikia didieji JAV tinklalapiai: “Netflix“, „Spotify“, „Twitter“. R.Černiauskas teigė, kad kol kas trūksta duomenų apie galimas šių atakų sąsajas su LRT televizijos gedimais, tačiau neatmetė, kad jeigu LRT televizija gavo tam tikras paslaugas iš JAV ir po atakos nebegalėjo tinkamai veikti.
„Grandininė reakcija, kad tiesiog tam tikros paslaugos Amerikoje nebuvimas įtakojo. Bet čia labai spekuliatyvus spėjimas“, – sakė jis.
R.Černiausko teigimu, daugiau sutrikimų Lietuvoje nepastebima – neveikia tik Valstybės tarnautojų registro puslapis, tačiau tai nesiejama su atakomis.